בנק הפועלים מבקש לממש שעבודים - וחושף את החובות של החברות הפרטיות של פישמן

יום לפני הדיון בבקשת פשיטת רגל שהגישה רשות המסים, מציג בנק הפועלים את רשימת החברות הפרטיות של פישמן שחייבות 1.8 מיליארד שקל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אליעזר פישמן
אליעזר פישמןצילום: עופר וקנין

נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, איתן אורנשטיין, יקיים מחר דיון ראשון בבקשת פשיטת הרגל שהגישה רשות המסים נגד איש העסקים אליעזר פישמן. רגע לפני, מבקש בנק הפועלים מבית המשפט לאפשר לו לאכוף ולממש את השעבודים שרשומים על שם החברות הפרטיות של פישמן, וזאת נוכח אי פירעון חובות כבדים של למעלה מ-1.8 מילארד שקל. בבקשה שהגיש הבנק לבית המשפט בסוף השבוע הוא מבקש למנות את עורכי הדין פיני רובין וירון אלכאוי ככונסי נכסים של הנכסים המשועבדים.

בנק הפועלים הוא הנושה הגדול ביותר של פישמן. בבקשה שהגיש הפועלים לבית המשפט בסוף השבוע הוא מבקש למנות את עורכי הדין פיני רובין וירון אלכאוי ככונסי נכסים של הנכסים המשועבדים. הבנק גם פירסם את הרשימה המפורטת של ביטחונות שבהם הוא מחזיק כנגד חוב הענק.

בין היתר, מבקש הבנק לממש שעבודים שנרשמו על מניות חברת הדלקים והקמעונות טן; מניות בקבוצת ידיעות אחרונות; מניות חברת אופיס טקסטיל באזור; מניות חברת הנדל"ן כלכלית ירושלים; מניות סי.די.קי מקרקעין, המחזיקה בכ–40% ממגרש גדול בפתח תקוה; מניות מוניטין עיתונות; איגרות חוב של מירלנד, שהסבה למשקיעיה תספורת של כ–80%; ונדל"ן באשדוד.

הבנק מדגיש כי כל החובות נמצאים בפיגור, אינם מוסדרים ואינם נפרעים כסדרם כבר תקופה ממושכת, ושכל דרישותיו לפירעונם לא נענו.

אחזקות בענפים שבהם יש ירידה ברווחיות

מתוך החוב הכולל של כ–1.85 מיליארד שקל, חלק הארי — כ–1.12 מיליארד שקל — מרוכז בחברת בראון־פישמן אחזקות ובחברה הבת שלה, בראון־פישמן תקשורת. הנכס העיקרי של חברות אלה הוא אחזקה של כ–34% מקבוצת ידיעות אחרונות, הנמצאת בשליטת משפחת מוזס.

המניות בידיעות אחרונות נרכשו על ידי פישמן לפני כ–18 שנה, לפי שווי גבוה משמעותית מהשווי הנוכחי של הקבוצה כיום. "ידיעות אחרונות" סובל, בדומה לעיתונים אחרים, מפגיעה ברווחיות של ענף העיתונות והמוצרים הנלווים לו.

באחרונה נוהלו מגעים למכירת השליטה בידיעות אחרונות למיליארדר האמריקאי לארי אליסון, לפי שווי של כמיליארד שקל, אך אלה לא צלחו. סביר להניח שכיום לא יימצא קונה שיסכים לשלם יותר מכמה מאות מיליוני שקלים עבור המניות הללו.

בנוסף, פישמן חייב לבנק הפועלים כ–493 מיליון שקל באמצעות חברת תרזליט, המחזיקה בכ–90% מחברת הקמעונות הום סנטר ובנדל"ן פרטי. הום סנטר פועלת בענף הסובל מירידה מתמשכת ברווחיות, ובשנה שעברה החברה פרסה חובות של מאות מיליוני שקלים לבנקים ולבעלי האג"ח, כך שנכון להיום לא ברור מהו שוויין הכלכלי של מניות תרזליט.

הפועלים מחזיק גם בשעבוד על כ–82% מטן, ששווי שוק שלה מוערך בכ–200 מיליון שקל, ושאותה הבנק לא מצליח למכור כבר כמה שנים. שווי השוק של כ–5.5 מיליון מניות כלכלית ירושלים הוא כ–45 מיליון שקל.

חובות החברות הפרטיות של פישמן לבנק הפועלים במיליוני שקלים
בראון־פישמן
תקשורת
382
נכסי
משפחת
פישמן תרזליט
493
בראון־פישמן אחזקות
741
חברת אחזקות פרטית, המחזיקה
במניות של קבוצת ידיעות אחרונות
ובמניות של פולן, שמחזיקה גם
היא במניות ידיעות אחרונות
חברת אחזקות פרטית,
שמחזיקה בזכויות
בתאגידים שונים
חברת אחזקות פרטית,
שמחזיקה )בעקיפין(
במניות השליטה בחברת
הום סנטר ובנדל"ן
חברה פרטית, שעוסקת בייזום
וניהול פרויקטים בתחום הנדל"ן
חברת אחזקות פרטית, שמחזיקה
במניות בראון־פישמן תקשורת
159
אוניל בנייה
80
סך הכל חוב
לבנק הפועלים:
יותר מ 1.8-
מיליארד שקל

אם מחברים את שוויים של כל הביטחונות הללו ושעבוד על נכסים נוספים של פישמן, שבו מחזיק הפועלים, הם מוערכים בכמה מאות מיליוני שקלים — ונראה שהפועלים צפוי לסיים את עסקי האשראי שלו עם פישמן עם הפסד של כ–1.2–1.3 מיליארד שקל לפחות, זאת אחרי שפישמן כבר פרע לבנק חובות בהיקף של מאות מיליוני שקלים.

"לפריעת החוב אין די בנכסים המשועבדים"

בבקשה שהגיש הפועלים לבית המשפט, באמצעות עורכי הדין פיני רובין, ירון אלכאוי, אמנון ביס ומורן בן משה סבתו, נכתב כי "לטובת הבנק נרשמו שעבודים על נכסים לא מעטים (בעיקר חברות ונדל"ן) בעלי שווי מהותי.

"לנוכח שינויים קיצוניים שחלו בסביבה העסקית של חלק מהביטחונות מאז יצירתם — ברור שאין די בנכסים המשועבדים כדי לפרוע את מלוא החוב המובטח באמצעותם.

"כך, גם לאחר מימוש כל השעבודים וקבלת מלוא התשלומים הצפויים מכוח ערבותו האישית של פישמן, צפויים להיוותר סכומי חוב בלתי מכוסים בהיקף מהותי. ממילא ברור שלבנק יש אינטרס כלכלי ברור בהשאת התמורות בהליך כינוס הנכסים".

בנק הפועלים הוא נושה גם של פישמן עצמו, אך למרות שפישמן התקשה תקופה ארוכה לפרוע את חובותיו לבנק, לא ננקטו נגדו צעדים אופרטיביים לגביית החובות העצומים. רק אחרי שרשות המסים הגישה בחודש שעבר בקשה לפשיטת רגל נגד פישמן, הצטרף בנק הפועלים לבקשה וביקש למנות את רובין ככונס נכסים.

בשבוע שעבר הגיש פישמן את תגובתו לבית המשפט, שבה ביקש להעביר את התיק להליך גישור לשופטת (בדימוס) ורדה אלשיך. לטענת פישמן, "מינוי בעל תפקיד מטעם צד זה או אחר בעת הזאת רק יחריף את הבעייתיות ואת ניגודי העניינים בין הנושים, ויסב נזקי סרק לחברות המוחזקות ולבטוחות".

בתגובה נכתב כי התקיימה פגישה במשרדי כונס הנכסים הרשמי, דוד האן, בנוכחות עורכי הדין ונציגי כל הנושים. לפי התגובה, הבנקים מזרחי טפחות, דיסקונט, איגוד ונציגות אג"ח בהום סנטר הביעו עמדה עקרונית תומכת, בעוד הבנקים הפועלים ולאומי ורשות המסים ביקשו שהות לשקול את עמדתם. לפי פישמן, סך החובות וההתחייבויות לנושים המובטחים בערבויות אישיות מסתכם בכ–3.4 מיליארד שקל.

לאומי צפוי להפסיד כמיליארד שקל

הנושה השני בגודלו של פישמן הוא בנק לאומי, שלו חייב פישמן כ–1.7 מיליארד שקל. בין הצדדים קיימת מחלוקת לגבי גובה הערבות האישית של פישמן בגין החובות הללו, הנעה בין 330 ל–882 מיליון שקל.

לאומי היה הראשון מבין הבנקים שהתחיל לפעול למימוש השעבודים שבהם הוא מחזיק, ובמארס האחרון השלים את הדחתו של פישמן מהשליטה בנכס המרכזי שלו — כלכלית ירושלים. עם זאת, לאומי, שהחזיק בביטחונות הטובים במערכת הבנקאות, קיבל בגין המניות ששועבדו לו כ–40%, שירדו לכ–13% בעקבות הנפקות מניות שהיו בכלכלית — 200 מיליון שקל בלבד.

לפני כמה חודשים, לאומי הגיע להסכמות עם פישמן לגבי מכירה של מרבית הנכסים האחרים שמשועבדים לבנק — הליך שאותו מובילים מטעם הבנק עורכי הדין איל רוזובסקי ורונן מטרי. הנכסים הללו כוללים בעיקר מניות של החברה הפרטית טי.אל.סי מימון וניהול והנכסים השייכים לה; וכ–69% ממניות חברה המחזיקה בחברת הנדל"ן תנופורט, ששוויין מוערך בכ–100 מיליון שקל.

לאומי מחזיק גם שעבוד על הנכסים של תנופורט עצמה, החייבת לבנק כ–200 מיליון שקל. נכסים נוספים שלאומי מתכנן למכור כוללים 22% מסידיקי מימון והשקעות, המחזיקה בכ–0.3% מכלכלית ירושלים וכן במגרש בפתח תקוה, ששוויו מוערך בכ–200 מיליון שקל.

בנוסף, הבנק מתכנן למכור זכויות בקרקע ביישוב אזור, שעליה ניתן לבנות פרויקט נדל"ן גדול של מגורים, מסחר ומשרדים. שווייו של פרויקט זה, כשיבשיל, מוערך בכמה מאות מיליוני שקלים. לאומי צפוי למכור גם מגרש בעכו, ששוויו מוערך ב–10 מיליון שקל.

לאומי מחזיק גם בשעבוד על מניות שליטה בעיתון הכלכלי "גלובס". בסך הכל מדובר בנכסים בשווי נטו המוערך בכ–400–500 מיליון שקל. אם לוקחים בחשבון את התמורה שלאומי קיבל בגין מכירת מניות כלכלית ירושלים וסכום נוסף שהוא עשוי לקבל בעקבות תביעה של כ–172 מיליון שקל שהגיש נגד קבוצת אחים נקש־אמפא בעקבות נסיגה מרכישת 40% מכלכלית מהבנק — לאומי עשוי לסיים את עסקי האשראי עם פישמן עם הפסד של כמיליארד שקל.

החוב לפועלים — גבוה משל כל הנושים ביחד

בנוסף, הגיש אתמול בנק הפועלים תגובה שמתייחסת לעמדת בנק לאומי בנוגע למינויו של עו"ד רובין כבעל תפקיד בתיק. לדברי הבנק, "חובו של פישמן לבנק הפועלים הוא הגדול ביותר מכל החובות האחרים של פישמן עצמו, וככל הנראה גבוה משל כל הנושים האחרים יחד. מכיוון שכך, יש לבנק הפועלים אינטרס מוגבר בהצלחת אופן וקצב מימוש הנכסים של פישמן.

"אם חלילה תהיה 'מכירת חיסול' מואצת של נכסים, כמו 'פיל בחנות חרסינה', תוך התעלמות מהשלכות מהלכים אפשריים על החברות התפעוליות של הקבוצה, יהיה זה בנק הפועלים שיספוג את עיקר הנזק".

הבנק התייחס גם לטענות של רשות המסים, שמתחה ביקורת על העמדת האשראי לפישמן על ידי הבנק והעלתה תהיות בנוגע לאפשרות של בעל התפקיד לבדוק את התנהלות העמדת האשראי על ידי הבנק. לפי בנק הפועלים, הטענה אינה נכונה: "הליכי פשיטת רגל הם הליכים שמטרתם גביית חובות, ושיקולי העמדת אשראי ונחישות גבייתו על ידי נושיו אינם רלוונטיים לעניין זה", טוען הבנק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker