התנועה לאיכות השלטון על השופט דורות: חשש כבד להפרת כללי האתיקה לשופטים

התנועה פנתה היום לנציב תלונות הציבור על שופטים, בקריאה לעריכת בדיקה בעניין קשריו של השופט אביגדור דורות עם איש העסקים שרגא בירן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אביגדור דורות
השופט אביגדור דורות. חשש כבד להפרת כללי האתיקהצילום: עדי גלעד

התנועה לאיכות השלטון פנתה היום (ה') לנציב תלונות הציבור על שופטים, השופט בדימוס אליעזר ריבלין, בבקשה לבדוק את קשריו של השופט אביגדור דורות עם איש העסקים שרגא בירן, בשל חשש להפרת כללי האתיקה של שופטים.

הבוקר נחשף בידיעות אחרונות כי בעת שכיהן כעורך דין פרטי, דורות היה שותף בכיר במשרד עורכי הדין איתן, מהולל & שדות - משרד שייצג מספר חברות שהיו בבעלות בירן. דורות ייצג באופן אישי את אחת מהחברות של בירן, דור אלון, חברה בת של אלון רבוע כחול, בתיק אחד לפחות שבמסגרתו תבעה החברה את רשות המסים. על פניו נראה כי במצב עניינים שכזה היה דורות חייב לפסול את עצמו מלשפוט בערעור שהגיש בירן נגד רשות המסים. אולם דורות דן בערעור, ואף קיבל אותו השבוע במלואו.

"לעמדתנו, הפרסומים מעלים חשש המחייב כי תיערך בדיקה אודות אמיתות המידע שפורסם. בכלל זאת, אנו סבורים כי יש לבדוק האם דיווח השופט דורות על כך שייצג חברות שנמצאו בשליטה של מר בירן בטרם דן בעניינו, והאם עצם העובדה שישב בדין בהליך זה מהווה הפרה של כללי האתיקה לשופטים", כך נכתב בפניה של התנועה לאיכות השלטון.

עוד כתבה התנועה, כי "בדיקה כזו מתחייבת, מלבד החשש להפרת הכללים עצמם, גם על מנת להבטיח ולוודא כי מערכת השפיטה פועלת כנדרש, ללא משוא פנים אסור, ולמען שמירה על אמון הציבור במערכת זו. למותר לציין, כי מהיושבים על כס השפיטה, האמונים על הבטחת שלטון החוק, נדרשת מידה מחמירה של עמידה בדרישות החוק".

לפי התנועה, "היות שמדובר בשופט חדש שהגיע מהמגזר העסקי אך לאחרונה, ייתכן שיש מקום להבהרת ההתנהלות הנדרשת ממנו אל מול בכירים בעולם המשפט, אשר עד לפני זמן קצר נחשבו לעמיתיו. זאת במיוחד על רקע התייחסותו בפסק הדין למעמדו הבכיר של בירן. זאת בכל הכבוד הראוי לשופט ולמעמדו ככזה".

עוד בטרם החשיפה הבוקר העלה האופן שבו בחר השופט להתנסח בפסק הדין סימני שאלה. פעם אחר פעם החמיא דורות לבירן על הקריירה המשפטית והעסקית שניהל לאורך השנים. כך למשל, בסיכום פסק הדין שבו קיבל את טענות בירן, כתב דורות: "המערער שלפניי, ממייסדי עסק מצליח ובעל מוניטין של עריכת דין, ובעל מניות בתאגידים עסקיים מהבולטים במשק הישראלי בתקופות השומה, הרחיק עצמו לחלוטין ממה שהמשיב רואה בו עסק להשכרת דירות, בניגוד לאינטרס שלו כ'בעל העסק', שהינו להפעיל מידה מסוימת של פיקוח". במקום אחר נכתב כי "המערער היה בשנים הרלוונטיות הבעלים בשרשור של חברות ענק במשק הישראלי בתחום האנרגיה והקמעונאות... והבעלים של משרד עורכי דין בעל מוניטין רב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום