הפצצה של רשות המסים: חברות יהיו חייבות לחלק את הרווחים

במקרה בו הרווחים נצברים לתכלית שאינה כלכלית הקשורה לפעילות החברה ניתן יהיה למסות בעל מניות מהותי כאילו הרווחים חולקו ■ מטרת ההצעה היא למנוע מבעלי מניות לצבור עושר אישי בחברות ולהשקיע אותו באפיקים שאין להם קשר לעסק

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנהל רשות המסים, משה אשר צילום: מיכל פתאל
אפרת נוימן

אחת הפצצות שהטילה רשות המסים בתוכנית הכלכלית ל–2017–2018 היא הצעת חקיקה המתייחסת לחלוקת רווחים בחברות. לפי ההצעה, מנהל רשות המסים יוכל להורות לפקיד השומה לקבוע כי יש להתייחס לרווחים שנמצאים בקופת חברה כאילו חולקו, ובהתאם לכך למסות את בעל המניות (30% מס על דיווידנד ומס יסף אם רלוונטי). מדובר בסעיף דרמטי וגורף, התקף באופן עקרוני גם לגבי חברות ענק כמו צ'ק פוינט וטבע - אם בקופתן הצטברו רווחים שלא חולקו כדיווידנד.

במקביל, כדי לתמרץ חלוקה חד־פעמית של רווחים, ביקשו ברשות המסים כי לתקופה קצובה של חצי שנה, החל מ-1 בינואר 2017, ייקבע מס מופחת על דיווידנד - 25% במקום 30% (ללא חיוב במס יסף). אולם הצעה זו לא נכנסה בנוסח הסופי שפורסם היום.

.

ההצעה מרחיבה באופן קיצוני את המצב הקיים, שבו יש הוראה דומה, אך כדי להפעילה צריך לצלוח כמה מגבלות משמעותיות. הראשונה שבהן - המצב כיום מתייחס רק לחברת מעטים, כלומר לחברה שיש בה עד חמישה בעלי מניות. לפי סעיף 77 לפקודת מס הכנסה, פקיד השומה יכול בהוראת מנהל רשות המסים לראות במקרה של חברה כזאת רווחים לא מחולקים כאילו חולקו.

כדי לעשות זאת צריכים להתקיים התנאים הבאים: הרווחים חייבים במס; חלוקת הדיווידנד "אינה מזיקה לקיומו ולפיתוחו של העסק"; אי־חלוקת הדיווידנד "היא הימנעות ממס או הפחתת מס"; אישור ועדה מייעצת של חמישה, ובהם לפחות שלושה שאינם עובדי מדינה. בשל המגבלות, עד היום לא יושם סעיף זה.

לפי הצעת התיקון המרחיבה - חברת המעטים תיהפך לכל חברה, ההחלטה יכולה לחול גם על הכנסות שאינן חייבות במס ואין צורך בהתייעצות בוועדה. בהסבר להצעה נכתב כי ההמלצה היא לקבוע כללים אפקטיביים, כך שבמקרים שבהם לאורך זמן חברות צוברות רווחים בלתי מחולקים ללא תכלית כלכלית הקשורה לפעילות החברה, תוענק למנהל רשות המסים הסמכות להורות על חלוקת רווחים בתנאים ובאופן שיקבע.

מבחינת רשות המסים, בשל מס החברות הנמוך יחסית כיום (25%) יש לבעלי מניות בחברות תמריץ לצבור עושר אישי בהן, וכך להימנע מהעברת מס של 30% למדינה. הדוגמה הקלאסית שהם נוהגים להציג היא חברת אדריכלים, שמלבד העסק הרגיל שלה, מחזיקה בתיק ניירות ערך גדול או בהשקעות בנדל"ן מניב שאין להן כן קשר לעסק עצמו - כך שהמשמעות היא שהמדינה מממנת נכסים לא עסקיים. מבחינת רשות המסים, יהיה צודק יותר לגבות מס במקרים כאלה ולראות את הרווחים כמחולקים, מאשר לחפש אפיקים אחרים לגביית מס.

ואולם, ההצעה הלכה כמעט הכי רחוק שאפשר עם תיקון גורף וכמעט ללא גבולות, המשאיר שיקול דעת כמעט מוחלט לפקיד השומה. כפי שאפשר היה לצפות, ההצעה במתכונתה הנוכחית נתקלת בהתנגדות עזה - ובלשכת עורכי הדין מתכוננים להילחם בה.

עו"ד טל עצמון, ראש מחלקת מסים במשרד גולדפרב זליגמן ויו"ר משותף בפורום המסים של הלשכה, אומר כי אם עד היום היה מדובר באפשרות מידתית מאוד שכמעט לא עשו בה שימוש — כיום מדובר בהצעה גורפת, המתערבת ללא היגיון בעסקי החברה וספק אם היא עומדת במבחן החוקתיות. "ההצעה היא לאפשר לפקיד השומה, בלי ועדה חיצונית, לחייב כל חברה לחלק דיווידנד — כולל תאגידי ענק וכמובן כל עצמאי שהתאגד כחברה — מכל סיבה שרשות המסים תראה לנכון ולגבי כל רווח שהוא.

עו"ד טל עצמוןצילום: ניר קידר

"לא ייתכן שפקיד שומה יחליט עבור חברה עסקית כמה כסף הוא מכריח אותה לחלק דיווידנד ולשלם מס. ואם החברה צריכה את הכסף למחקר ופיתוח? להשקעות? להחזר הלוואות? המשמעות היא שפקידי המס ינהלו את החברות".

"מכניסים שיקול שאינו רלוונטי"

עו"ד אחו פרנקצילום: ארתור פורר

עו"ד אחו פרנק, ראש מחלקת המסים במשרד צמח שניידר ושות', סבור כי עצם קיומו של סיכון להטלת מס על רווחים שלא חולקו מכניס למערכת שיקול שאינו רלוונטי לעסק, ומהווה תמריץ לחלוקת דיווידנדים, תוך יצירת סיכוני אשראי וחדלות פירעון. "ההצעה באה להנהיג מנגנון של פילוג רווחים לגבי כלל החברות במשק, ונותנת לפקיד השומה סמכויות לנהל דיון בשאלות של החלטות עסקיות, שאינן בתחום הבנתו או מומחיותו — האם להשקיע את כספי החברה, לשמור אותם כרזרבה למצבים קשים בעתיד או לחלקם כדיווידנד", אומר פרנק.

אז מה צפוי עכשיו? לא מופרך להניח כי מנהל רשות המסים, משה אשר, יצא בהצעה מורחבת וכמעט חסרת גבולות כדי שיהיה לו מקום לתמרון מול הלשכות המקצועיות. גם מבחינת אשר, המטרה היא לא להתעסק עם חברות ענק, אלא עם חברות קטנות יחסית שבהן רשות המסים רואה את צבירת הרווחים כניצול לרעה של מנגנון המס. כפי הנראה, אם ההצעה בכלל תעבור, זה יהיה אחרי שהיא תגודר וייקבעו קריטריונים ממוקדים יותר.

מרשות המסים נמסר: "כחלק מקידום חקיקה שתתרום לשוויוניות בנטל המס, נכללה בחוק ההסדרים הצעה לאפשר למנהל רשות המסים להורות על חלוקת רווחים בחברות בהליך פשוט מההליך הקבוע היום בחוק. כמקובל, החקיקה תקודם תוך הידברות עם הלשכות המקצועיות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker