"שילמה את חובה" |

אתי אלון שגנבה 250 מיליון שקל השתחררה מהכלא אחרי 14 שנה

אלון נידונה ל-17 שנות מאסר החלה לרצות את עונשה באפריל 2002 - לאחר שהורשעה במעילה שהובילה לקריסת הבנק למסחר ■ ועדת השחרורים קבעה כי מדובר "בעבירה הכלכלית החמורה שנעברה במדינת ישראל" אך אלון "שילמה את המחיר על מעשיה"

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אתי אלון משתחררת מכלא נווה תרצה
אתי אלון (בחולצה שחורה) משתחררת מכלא נווה תרצהצילום: מוטי מילרוד
אפרת נוימן

אתי אלון שנידונה ביולי 2003 ל-17 שנות מאסר לאחר שהורשעה במעילה שהובילה לקריסת הבנק למסחר - שוחררה היום מהכלא בעקבות החלטת ועדת השחרורים של שירות בתי הסוהר. כספי המעילה של אלון הגיעו בין היתר לשורה של ארגוני פשיעה.

אלון החלה לרצות את עונשה כבר באפריל 2002 לאחר שמעלה בסכום של 250 מיליון שקל כדי לכסות את חובות אחיה, עופר מקסימוב. האח נידון ל-15 שנות מאסר וגם אביהם, אביגדור מקסימוב, נידון ל-6 שנות מאסר והלך לעולמו זמן קצר לאחר שחרורו בשנת 2007.

בהחלטה שפירסמה היום, הדגישה ועדת השחרורים כי "מדובר בעבירה הכלכלית אולי החמורה ביותר שנעברה במדינת ישראל, שבעקבותיה קרס בנק". עם זאת, קבעה הוועדה כי  "יש מקום של ממש לראות את האסירה כמי ששילמה את המחיר אותו היה לשלם בשל מעשיה. זאת גם כאשר אנו באים ושוקלים את הפגיעה בציבור, הפגיעה הכספית ברוכשי המניות והפגיעה בציבור כולו ששילם את מחיר הגניבה".

באשר להתנגדות המשטרה לשחרורה של אלון מהכלא, כתבו חברי הוועדה כי "המידעים שהוגשו לנו, לא היה בהם די כדי לבסס חשד לקשרים של האסירה כיום עם הכספים שהועברו או עם הגורמים העברייניים שקיבלו אותם. ראוי להדגיש כי לעולם לא נוכל לקבוע קביעה כזו מעל לכל ספק סביר, שהרי רק ימים יגידו אם אכן יוולד בעתיד קשר כזה, אם לאו. עם זאת, 'אין לדיין אלא מה שעיניו רואות' ועל פי התרשמותנו, על פי המידעים, ובהתחשב בשנים שעברו ובהתנהגותה של האסירה עד כה, אין בפנינו כל בדל ראייה היכול לקבוע כי קיימים כיום קשרים מסוג זה".

עוד קבעה ועדת השחרורים כי אלון  "לא תיצור כל קשר בין ישיר ובין עקיף, לא תקבל כל כספים מאחיה, עופר מקסימוב. ראוי להדגיש כי מאחר ומדובר באחים, שהקשר ביניהם גרם לסבל רב כל כך לאסירה, הרי ייתכן כי יש לחדש קשר זה בעתיד, אולם מן הראוי כי חידוש הקשר לא ייעשה בעת שהאסירה משוחררת ברישיון, אלא אם כן, יחליטו הגורמים הטיפוליים מטעם רש"א (הרשות לשיקום האסיר - א"נ) לסייע לאסירה ליצור קשר זה וקשר זה יהיה מפוקח אך ורק באמצעות הגורמים הטיפוליים ולא לפני תום שנה אחת מהיום, ולאחר שתתקבל עמדת משטרת ישראל באשר ליצירת קשר זה. באם יווצר צורך שהאסירה תשהה עם אחיה באותו מקום באחד האירועים לזכר אימם, לא תתקיים ביניהם כל שיחה".

בעבר נדחתה בקשתה של אלון לשחרור מוקדם. המדינה התנגדה לשחרור, בין השאר, בשל הטענה שכספי הגניבה משמשים עד היום ארגוני פשיעה. אלון ביקשה לנכות שליש ממאסרה כבר במארס 2013 אולם בקשתה נדחתה על ידי הוועדה. בדצמבר 2014 החליטה הוועדה, לאחר דיון חוזר, להורות על שחרורה המוקדם של אלון - אך המדינה ערערה על כך לבית המשפט המחוזי בלוד והערעור התקבל.

אלון, המרצה את מאסרה בכלא נווה תרצה, הביעה חרטה על מעשיה ועוברת הליך שיקומי כבר שנים רבות. בפרקליטות התנגדו עד כה לשחרור משיקולי הרתעה והן בגלל פגיעה באמון הציבור שעשויה להיגרם אם תשוחרר. 

בדיון שנערך בפברואר 2016 החליטה ועדת השחרורים לדחות את בקשתה של אלון לשחרור מוקדם - אך הציעה לצדדים להסכים על שחרורה באוגוסט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker