"תיקון דרמטי": המדינה תילחם בעשרות אלפי חברות שרשומות במקלטי מס בחו"ל

ישראלים רבים המחזיקים חברות בחו"ל טוענים כי הניהול והשליטה שלהן אינם בישראל - וכך מתחמקים מתשלום מסים ■ רשות המסים החליטה להילחם בכך ולקבוע תנאים שיקשו על אותן חברות להיחשב זרות

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מסמכי פנמה שהודלפו לפני כמה חודשים גילו כי במאגרים של משרד עורכי הדין המקומי מוסאק־פונסקה, רשומות יותר מ-600 חברות ישראליות, 
וכ-850 בעלי מניות ישראלים. במסמכים עלו בין היתר שמותיהם של אנשי העסקים עידן עופר, בני שטיינמץ, דן גרטלר, לב לבייב, טדי שגיא, יעקב אנגל ועורכי הדין יעקב וינרוט ודב ויסגלס.

ברשות המסים זיהו כי מדובר בתופעה מתרחבת של חברות שנרשמות במקלטי מס, שבעליהן הישראלים טוענים כי הניהול והשליטה שלהן לא נמצאים בישראל, וכך מתחמקים מתשלום מס. כדי להילחם בתופעה, הרשות החליטה - באמצעות חוק ההסדרים ל-2018-2017 - לקבוע חזקות שבהתקיימן, ייחשבו הניהול והשליטה של החברה כנעשים בישראל. החזקות האלה אמנם ניתנות לסתירה על ידי בעלי החברה, אבל נטל ההוכחה יוטל על הנישומים, על פי התיקון החדש.

פנמה סיטי
פנמה סיטיצילום: בלומברג

כיום, פקודת מס הכנסה קובעת כי חברה נחשבת ישראלית וכי עליה לשלם מס בישראל אם היא התאגדה בישראל או אם השליטה והניהול של העסקים שלה מתרחשים בישראל. בהתאם לכך, אם חברה מתאגדת בחו"ל ומרכז השליטה והניהול שלה אינם בישראל - היא לא תשלם בה מס.

התיקון המוצע עתה לפקודה קובע שלושה תנאים מצטברים לקיום החזקה: לפי התנאי הראשון, בעלי השליטה בחברה או מי שזכאים ל-50% או יותר מההכנסות שלה, במישרין או בעקיפין, צריכים להיות תושבי ישראל. התנאי השני קובע כי על החברה לשלם מס של 15% לכל היותר במדינה שבה היא רשומה.

בנוסף, צריך להתקיים אחד מהתנאים הבאים: החברה רשומה במדינה שלה ולישראל אין אמנת מס, או שהחברה רשומה במדינה שלא מטילה מס על הכנסות שהופקו מחוץ לה. בנוסף, מוצע לתקן את סעיף 131 לפקודת מס הכנסה ולקבוע חובת דיווח על חברה הטוענת שהחזקות הנ"ל לא חלות עליה.

בדברי ההסבר להצעה נכתב כי ההגדרות בסעיף 1 לפקודת מס הכנסה לעניין תושבות של חברות מכילות כיום בעיקר מבחנים איכותיים, שלפיהם התושבות נקבעת לפי מקום ההתאגדות או "השליטה והניהול". רשות המסים מסבירה כי הגדרה זו פותחת פתח לפרשנויות שונות המאפשרות לתושבי ישראל לייסד חברות במקלטי מס תחת הטענה שמרכז השליטה והניהול שלהן אינו בישראל - וכך מתחמקים מתשלום מס. הסעיף הזה נועד לדבריה "לצורך הגדלת הוודאות בקרב נישומים לגבי מעמדם, וצמצום האפשרות להתחמק מתשלום מס".

לדברי ד"ר אבי נוב, המתמחה בדיני מס, "מדובר בתיקון חוק דרמטי שישפיע על ישראלים רבים המחזיקים חברות במקלטי מס". לדבריו, באמצעות סעיף נסתר בחוק ההסדרים, מנסה רשות המסים לחייב במס בישראל, בתנאים מסוימים, חברות הרשומות במקלטי מס.

"זה לא סוד שיש עשרות אלפי חברות הרשומות במקלטי מס בשליטת תושבי ישראל, ועד היום החברות האלה לא שילמו מס בישראל, בין היתר, אם השליטה והניהול עליהן היו בחו"ל. בעלי השליטה הישראלים נקטו פעולות שונות כדי לבסס שליטה וניהול מחוץ לישראל והסתמכו בעניין זה על חוות דעת משפטיות. כעת רשות המסים מבקשת לקבוע 'חזקה הניתנת לסתירה', שלפיה יראו את החברות האלה בתנאים מסוימים כתושבות ישראל".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker