זהר משה כהן, מנהל חברת איילון מוטורס לייבוא רכבי יוקרה, נעצר בחשד כי הבריח מאות מכוניות לישראל בשווי של מאות מיליוני שקלים - כך הותר לפרסום היום.  משה כהן, בעל מניות בחברת קבוצת עמק איילון, המחזיקה במניות חברת איילון מוטורס, נעצר לאחר  חקירה משותפת של יחידת החקירות מכס ומע"מ חיפה והיחידה המרכזית של משטרת ישראל-מחוז החוף. בית משפט השלום בחיפה הורה לשחררו בערבות.

החברות אותן מנהל כהן עוסקות בייבוא ושיווק מקביל של מכוניות מתוצרת פורד, לינקולן, ג'יפ ומרצדס החל משנת 2012. על פי החשד, זהר משה כהן ביחד עם אחרים השיג במירמה עבור החברה היתרי יבוא ממשרד התחבורה בעזרת הסכמים מזויפים, המציגים מצג שווא לעניין התקשרות עם סוכנים מורשים לכאורה במדינות זרות, לאספקת רכבים ושירותים נלווים.

כלי הרכב הללו עברו שינויים טכניים שיתאימו לדרישות בישראל ונמכרו באופן לגיטימי לצרכנים בארץ. הקונים לא היו ידעו על העסקות הלא כשרות. באופן שכזה יובאו במקביל לארץ מאות כלי רכב בשווי של מאות מיליוני שקלים. עם התקדמות החקירה התגלו נכסים נוספים הנבדקים על ידי החוקרים.

התוצאה הינה שיובאו במקביל לארץ מאות כלי רכב בשווי של מאות מיליוני שקלים. עוד נמסר כי עם התקדמות החקירה התגלו נכסים נוספים הנבדקים על ידי החוקרים ובחיפושים בדירתו של החשוד ובמשרדי החברות, נתפשו מסמכים וחומרי מחשב רבים. כמו כן הוצאו צווי הקפאה לרכבים התפוסים וכן לנכס העסקי של החשוד.

בחודש פברואר האחרון פשטה רשות המסים על משרדי איילון מוטורס והחרימה מסמכים, שסייעו להוביל לתוצאות החקירה. במקביל, גם ניסיונות מצד שתי החברות האחרות בענף הייבוא המקביל לרכב, אלבר ואוטומקס, נבלמו בשנים האחרונות על ידי רשות המסים - וכל הניסיונות לפתוח את התחרות בשוק הסתיימו עד כה בקול ענות חלושה.

ואולם, מאז אושר בכנסת לפני חודש חוק רישוי שירותי רכב, שמסדיר את התנאים לייבוא עקיף ומבטל חלק מהחובות הדרקוניות שהוטלו על החברות העוסקות בתחום, נרשמת מגמת התעוררות בקרב היבואנים העקיפים. בין היתר, איש העסקים חיים דנינו, המקורב להנהלת אלבר, הביע באחרונה עניין בכניסה לתחום יבוא הרכב.

עוה"ד רני שורץ וחנן חדד המייצגים את קבוצת איילון מוטורס ובעליה זוהר כהן מסרו: "איילון מוטורס ובעליה זוהר כהן הם מחלוצי ענף הייבוא המקביל לכלי רכב בישראל. החברה וכהן משתפים פעולה באופן מלא עם רשויות החקירה. אנו מעריכים כי החקירה תתברר בקרוב כבלתי רלוונטית לחלוטין.

"זאת, במיוחד לאור העובדה שהחברה הסתמכה לאורך כל הדרך על ייעוץ משפטי צמוד, ונוכח הרפורמה שנחקקה לאחרונה בענף יבוא הרכב המקביל. איילון מוטורס ממשיכה לנהל את עסקיה כסדרם ומנהלי החברה סמוכים ובטוחים כי בתוך זמן קצר יתברר כי החקירה בעניין מיותרת".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker