ג'קי בן זקן קיבל את הצעת העליון: בית המשפט יחליט רק בעניין העונש

בן זקן הודיע כי הוא חוזר בו מהערעור על הכרעת הדין ומותיר רק את הערעור על גזר הדין ■ לאחר שהפרקליטות התנגדה בשבוע שעבר להצעה, העליון קבע כי בן זקן יגיש היום את עמדתו ■ הערכה: העונש לא יעלה על מאסר של 26 חודשים

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי בן זקן
אפרת נוימן

איש העסקים ג'קי בן זקן הודיע היום לבית המשפט העליון כי הוא חוזר בו מהערעור שהגיש על הכרעת הדין. המשמעות היא שנותר רק הערעור על גזר הדין בו יכריע כעת הרכב השופטים, אסתר חיות, ענת ברון ואורי שהם.

ההודעה ניתנה בהמשך להצעה של בית המשפט מיום שלישי שעבר לפיה, במידה שבן זקן ימשוך את הערעור על הכרעת הדין, יקוצר עונשו מ-36 חודשים ל-26 חודשים ובמקביל הקנס יגדל מ-250 אלף שקל ל-800 אלף שקל. בכך אותתו השופטים כי הם סבורים שאין לו סיכוי ממשי בערעור על הכרעת הדין עצמה אבל את עונש המאסר ניתן לרכך. בן זקן מיוצג על ידי עורכי הדין ירון קוסטליץ, נבות תל צור וירון ליפשס.

הפרקליטות, באמצעות עורך הדין אמיר טבנקין, אמנם התנגדה ביום חמישי להצעה, אך בית המשפט קבע כי בכל זאת על בן זקן להגיש את עמדתו היום - כפי שאכן עשה. המשמעות היא שבשלב זה ימתינו הצדדים להכרעה של ההרכב בעניין העונש, כשסביר שהוא לא יעלה על 26 חודשים.

בנובמבר הרשיע השופט דוד רוזן את בן זקן ואיתן אלדר בעבירות של קשירת קשר לביצוע פשע, השפעה בתרמית על שערי ניירות ערך וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות.

לפי הצעת הפשרה של השופטים, עונשו של אלדר שכבר החל לרצות את עונשו בתחילת השנה יקוצר למאסר של 22 חודשים והקנס יעלה ל-450 אלף שקל. אלדר, באמצעות עורכת דינו מיכל רוזן-עוזר, כבר הודיע במהלך הדיון בשבוע שעבר כי הוא מסכים להצעה. כעת גם הוא ממתין כעת להחלטה בעניין עונשו וסביר שהיא לא תעלה על מאסר של 22 חודשים.

בהודעת ההתנגדות של המדינה נכתב כי "הפרשה שבה הורשעו המערערים היא פרשה חמורה נוכח מידת הפגיעה שגרמו העבירות בערכים החברתיים המוגנים, כפי שנקבע על ידי בית המשפט המחוזי. לגישת המשיבה, עונשי המאסר שנגזרו על המערערים ראויים ותואמים את מתחם העונש ההולם לנסיבות ביצוע העבירות ואת העונשים הקבועים לעבירות בחוק. לשיטת המשיבה, יש לבחון את העונש ההולם לפרשה בהתאם לנסיבותיה ולא רק ביחס לעונשים שהוטלו בפרשות קודמות, בשים לב לשונות הנסיבות במקרים השונים, ולמיעוט הפרשות העוסקות בסוג זה של עבירות". 

"מהלך משמעותי בעל עוצמה"

השופט רוזן קבע בהכרעת הדין שניתנה בנובמבר, כי השניים פעלו להעלאת השער של מניית מנופים פיננסיים בפעולות יזומות ומכוונות של רכישת מניות במהלך המסחר בבורסה. זאת, כדי לגרום לכך שמניית החברה תעמוד בתנאי הכניסה למדד. 

רוזן קבע כי בן זקן הורה לאלדר לבצע מהלך משמעותי בעל עוצמה להעלאת שער מניית מנופים, וכי אלדר ביקש ממקורביו לא למכור את מניית מנופים כדי להשפיע על שער המניה במהלך ההתמודדות לכניסה למדד. על פי רוזן, האיש הקובע הוא בן זקן, שנשקפת מעורבותו ושליטתו בעשייה של אלדר. הראיות החזקות שעמדו לרשות התביעה בתיק היו האזנות סתר, שאותן ניתח רוזן אחת לאחת וקבע כי זוהי "תוכנית המרמה בהשתקפותה" וכי הן מלמדות על הקשר הפלילי שנרקם בין בן זקן לאלדר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker