חזר מחו"ל אחרי 3 שנים וגילה שזהותו זויפה ובנק לאומי פתח לו חשבון מזויף - כמה פיצוי פסק בית משפט?

לדברי דמיטרי גלבוב, בנק לאומי התרשל בכך שפתח חשבון על שמו שלא בנוכחותו והעניק אינספור פנקסי צ'קים למשיכה מאותו חשבון

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סניף בנק לאומי
סניף בנק לאומיצילום: רויטרס

דמיטרי גלבוב חזר ב-2007 לישראל משהות ממושכת של לימודים בקנדה וגילה להפתעתו כי ממתינים לו בארץ נושים רבים שהחזיקו בצ'קים מחשבון שנפתח על שמו בבנק לאומי. ואולם בהמשך התברר כי החשבון לא נפתח על ידי גלבוב עצמו, אלא על ידי מישהו שזייף את הזהות שלו. מכיוון שהצ'קים היו ללא כיסוי, נפתחו נגדו תיקי הוצאה לפועל והוגשו נגדו תביעות משפטיות שעמן הוא נאלץ להתמודד.

גלבוב מיהר לסניף בנק לאומי בעמק רפאים בירושלים, אך פקידי הבנק שלא הכירו אותו הזעיקו את המשטרה, ושוטרים שהגיעו לכדו אותו והובילו אותו אזוק ומושפל לתחנת המשטרה. רק מאוחר יותר התגלתה התמונה המלאה והתברר כי נעשה שימוש בלתי חוקי בפרטיו האישיים, לצורך ביצוע עבירות הונאה, מרמה וזיוף ופתיחת החשבון המזויף בסניף הבנק.

גלבוב הגיש לבית המשפט השלום בחיפה תביעה בגין נזקים שנגרמו לו, לטענתו, בעקבות התנהלותם של עובדי הבנק, שאיפשרו לזייפן לפתוח חשבון על שמו בבנק וסיפקו לו גם כ-130 צ'קים שחוללו בהיעדר כיסוי. גלבוב טען כי פקידי הבנק שגו בכך כי היו צריכים לדעת שהוא הקורבן של הנסיבות שנוצרו ולא העבריין, ולכן במקום להזעיק משטרה, היה עליהם לעשות עמו בירור דיסקרטי בבנק במקום הליך המעצר שהיה מיותר.

לדברי גלבוב, בנק לאומי התרשל בכך שפתח חשבון על שמו שלא בנוכחותו והעניק אינספור פנקסי צ'קים למשיכה מאותו חשבון, בלי לבצע בדיקה פשוטה שתאמת אם המתחזה שבא לפתוח את החשבון הוא אכן הוא. "בדיקה פשוטה מול רשם האוכלוסין במועד פתיחת החשבון היתה מגלה כי מי שנחזה להיות הוא - נמצא באותה עת בחו"ל".

הוא הוסיף כי לאור ריבוי המקרים שבהם זויפה חתימתו וזהותו - והכל באחריות הבנק - נגרמה לו עוגמת נפש בגין חקירת המשטרה, תיקי הוצאה לפועל, הגבלת חשבונו האמיתי, אי-יכולת להשתמש בצ'קים וכרטיסי אשראי והשפלתו בכך שהובל באזיקים מסניף הבנק, לאחר שהוזעקה משטרה על ידי עובדי הבנק.

הבנק טען להגנתו כי פתיחת החשבון התאפשרה לאחר שאדם הציג תעודת זהות שנראתה אותנטית עם תמונה ברורה. עוד נטען כי הלקוח שפתח את החשבון על שמו של התובע היה בסניף ואישר שהכספים שיופקדו בחשבון מקורם במשכורת וגם מטעם זה לא התעורר כל חשד בפתיחת החשבון. הבנק ציין כי החשבון התנהל במשך חודשיים באופן תקין ושגרתי, תוך שהופקדו אליו משכורות ונמשכו ממנו כספים - כך שלא היתה מניעה למסור לבעליו פנקס צ'קים.

עם זאת, השופט יעקב וגנר פסק כי בנק לאומי יפצה את הלקוח ב-65 אלף שקל, "בשים לב לעובדה כי בקרה ונהלים ייתכן והיו מונעים את פתיחת החשבון או בקרה לגבי התנועות בחשבון או משיכת צ'קים מהחשבון בכמות לא הגיונית מצביעה על היעדר נהלים או אי-קיום נהלים".

עו"ד אלדד בן הרוש, ממשרד סרור בן הרוש, שייצג את גלבוב אמר כי "נושא גניבת הזהויות הפך להיות מכת מדינה, למרבה הצער הבנקים עדיין אינם ערוכים לנושא והם לא מבצעים את כל הבדיקות בקפדנות יתרה. אין ספק כי גניבת זהות היא מכה קשה לאדם וחובתו של הבנק לפעול בכל הכלים על מנת למנוע את הנזק ועוגמת הנפש".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker