נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, איתן אורנשטיין, קיים היום דיון בשאלת פירוקה של אור סיטי נדל"ן של ענבל אור - שנכון לעכשיו מצויה בהליכי פירוק זמני. אור עצמה היתה אמורה להתייצב על דוכן העדים ולהיחקר על ידי המפרק הזמני, איתן ארז, אולם טענה כי היא לא חשה בטוב ולכן לא יכולה להעיד. אלא שזה לא מנע ממנה להעיר הערות ביניים כמה פעמים, בהן בעיצומה של החקירה של רו"ח יואב סומך שהגיש מטעמה חוות דעת חשבונאית. לקראת סופו של הדיון, החליט השופט לסלק את אור מהאולם.

כבר בתחילת הדיון אור הצליחה לעצבן את אורנשטיין שגער בה: "אני נאלץ להזהיר אותך שאם תמשיכי להתפרץ לדיון לא יהיה מנוס מלהוציא אותך מהאולם". לדיון היום הגיעה אור מלווה בעו"ד אוריאל זעירא שמייצג אותה בחודשים האחרונים, ואחרי שבשבוע שעבר הודיעה עורכת הדין תמר פולק ממשרד עוה"ד וינרוט על התפטרות משרד וינרוט מייצוגה של אור, בפעם השניה. אורנשטיין החליט לקיים את הדיון היום למרות טענתו של עו"ד זעירא כי נמצאים באולם בית המשפט שני משקיעים שהגישו הצעות לרכישת החברה ומוכנים להפקיד צ'קים לטובת בית המשפט.

ראשון לעמוד על דוכן העדים היה רו"ח סומך, שחוות הדעת שלו צורפה לתגובה שהגישה אור לבית המשפט ובה טענה כי אין מקום לנקוט נגדה בהליכי פירוק, וכי שווי נכסיה עולה בהרבה על חובותיה. אור טענה כי בניגוד לדו"ח המפרק הזמני, סך נכסי החברה ונכסיה הפרטיים עולה על סך התחייבויות החברות וחובותיה האישיים בסכום של כ-36 מיליון שקל. הדו"ח התבסס בין היתר על בדיקות שמאיות, דו"חות אפס ודו"חות התקדמות של פרויקטים.

בניגוד לדו"ח המפרק הזמני ארז, שגרס כי היקף חובותיה של אור גבוהים בהרבה משווי הנכסים שלה וכי יותר מ-600 רוכשי דירות נפגעו ממנה, לעתים במעשים שנראים כתרמית, טענת אור כי בבעלותה 11 נכסים פרטיים, בנוסף לאחזקות פרטיות שלה בפרויקטים השונים. סך שווי הנכסים הפרטיים, על פי הדו"ח של אור, מגיע ל-50.4 מיליון שקל. לאחר ניכוי התחייבויות ומס, נטען באותו דו"ח, אומדן נכסיה מוערך בכ-29 מיליון שקל. כמו כן, נטען בדו"ח של אור, כי יש לה אחזקה ישירה בחברה ציבורית שערכה כחצי מיליון שקל ושטר צמית של 860 אלף שקל. עוד נטען בדו"ח כי לחברות של אור יש עודף נכסים על התחייבויות בסך של 7 מיליון שקל.

אולם, כבר בפתח עדותו ביקש רו"ח סומך לתקן את הדו"ח שלו, והסביר כי יתרת הנכסים היא מיליון שקל בלבד ולא 7 מיליון כפי שכתב בדו"ח, זאת לדבריו, בעקבות עבודה נוספת שביצע בנושא יתרות ההתחייבויות ומיסוי מע"מ. במהלך החקירה שאל אותו ארז האם ידוע לו על ההלוואה בסך 7.5 מיליון שקל שנלקחה משלי נרקיס, והאם ידוע לו שהחברה התחייבה גם לשלם 2 מיליון שקל ריבית. אורנשטיין התערב בשלב הזה ותהה האם הריבית הזו נראית לו סבירה וסומך נאלץ להשיב בשלילה. "אבל יש הסכם שאומר את זה, אם החברה היא כל כך חזקה כלכלית, איך היא לקחה הלוואה בתנאים כל כך קשים?", תהה אורנשטיין.

השופט אורנשטיין שאל את סומך גם על הדו"חות המבוקרים של החברות שנערכו על ידי משרד רו"ח שטיינמץ עמינח. סומך ציין כי נסמך על הדו"חות האלו בהסתייגויות, והסביר כי הדו"ח המבוקר האחרון הוא מדצמבר 2014. "הלכנו לחומרה וראינו שרואי החשבון הקודמים רשמו נכסים שהם לא ברי מימוש ואין בהם ממש. למשל חשבונית שיצאה על סכום של 4 מיליון שקל. יש שם נכסים שנרשמו בגין תביעות משפטיות שלא צריך היה להביא אותם בחשבון. ניסינו לעשות דו"ח שמשקף את נכסי החברה. היינו שמרנים. הנכסים האלו בעינינו הם לא נכסים שאפשר לגבות בזמן הקרוב".

אורנשטיין שאל את סומך אם פנה לרואי החשבון, וזה השיב: "פנינו וניסינו להבין ממה נובעות היתרות האלה, ולא ממש קיבלנו שיתוף פעולה מלא".

"מרגע שענבל אור הסתבכה, ליוויתי אותה 24 שעות ביממה"

שלי נרקיס
שלי נרקיסצילום: אילן אסייג

גם "מלך" השוק האפור, שלי נרקיס, ועורך דינו, מימון אביטן, נחקרו היום בבית המשפט בנוגע להלוואה שנתן נרקיס לאור. בתצהיר שהגיש נרקיס לבית המשפט הוא טען: "השקעתי מיליוני שקלים בפרוייקט של אור וחברות שבשליטתה. לצורך הבטחת החזר ההשקעה קיבלתי ממנה בין היתר, בטוחה בדמות נכס המקרקעין".

נרקיס הגיש לבית המשפט את הסכם ההשקעה שעליו חתם עם אור בינואר 2016. בהסכם נקבע כי הוא ישקיע 7.5 מיליון שקל בפרויקט שיזמה אור ברחוב ז'בוטינסקי ברמת גן. אור היתה אמורה להשיב לנרקיס את סכום ההשקעה עד ל-31 במאי, בצירוף רווחים של 2 מיליון שקל - על מנת שבמשך תקופה זו תארגן קבוצה שתרכוש את הזכויות בפרויקט.

לטענת נרקיס, הוא הביע בפניה את חששותיו ביחס להחזר ההשקעה מאחר שגילה שטרם נרשמה בטוחה להסכם על פי תנאי הסכם ההשקעה. על מנת להרגיע אותו, הציעה לו אור לחתום על הסכם מכר מותנה ביחס לדירה בפרויקט מציצים, אלא שבדיעבד התברר לו, לטענתו, כי הדירה במציצים נמכרה בכפל - גם לעופר לוזון, שהגיש את בקשת פשיטת הרגל נגד אור.

עו"ד מימון אביטן סיפר על נסיבות החתימה על הסכם המכר עם אור: "במשך שלושה ימים הסתובבתי עם הסכם מכר בתוך התיק שלי. נרקיס אמר לי שענבל נמצאת אצל וינרוט ושאני אגיע כי היא התחייבה לחתום עליו. זה היה הסכם סופי שהועבר אליה שלושה ימים קודם גם במייל וגם באמצעות הנהג שלה פיטר בזמן שהיא היתה במעצר בית".

זעירא: "מה היה בפגישה?"

אביטן: "הגעתי לפגישה. למיטב זכרוני, אני ונרקיס עלינו לחדר השינה של הילדה של אור, אם אני לא טועה עו"ד אבי ששו היה שם. שם שמענו לראשונה על הסיפור הזה. למעשה, באותו רגע שבו אני רשמתי את הערות האזהרה, היא מכרה את הזכויות שלה לעופר לוזון".

זעירא: "למה הגעתם לשם?"

אביטן: "היא התקשרה ביום שישי, נשמעה לחוצה ואמרה שאנחנו מוכרחים להגיע. הבנתי מששו שענבל הצליחה להונות אותו. על סמך המילה שלה הוא העביר לה את הכסף ועל זה הוא מצטער עד היום".

זעירא: "ענבל עשתה בדיקת פוליגרף ויצאה דוברת אמת בשאלה שאתה אמרת לה שאתה תחזיר לה את מסמכי בהסכם אם בקשת הפירוק לא תתקבל".

אביטן: "לא היה דבר כזה. שקר וכזב. בקשר לבדיקת הפוליגרף, גם אם ענבל היתה אומרת בבדיקת פוליגרף שמגדלי עזריאלי הם שלה, היא היתה יוצאת דוברת אמת".

שלי נרקיס סיפר על דוכן העדים על הרגע בו גילה כי הדירה שאור מכרה לו נמכרה גם ללוזון. "הייתי בטורקיז, פגשתי בחור בשם מוטי שאמר לי ענבל מכרה את הבית, אמרתי לו למי? אני קניתי את הבית. אחר כך ענבל ביקשה ממני שאני אגיע דחוף לבית שלה. פגשנו שם את עו"ד ששו, שביקש להחזיר את הכסף לקונה, עופר לוזון".

השופט אורנשטיין: "הייתם מופתעים?"

נרקיס: "בוודאי, אמרתי לו קח את הכסף, אני קניתי, אין לך הערת אזהרה וכבר ביום שישי אמרו לו שאני קניתי את הדירה הזו".

זעירא: "אני מחזיר אותך להסכם המכר, איפה הוא נחתם?"

נרקיס: "אצל עו"ד וינרוט, בלובי".

שלי נרקיס במשפטה של ענבל אור. "מהר מאוד הוא הופך להיות בעל הנכסים"
שלי נרקיס וענבל אורצילום: מוטי מילרוד

זעירא: "זה היה בדרך לדיון בית המשפט?"

נרקיס: "היינו שם שעתיים לפני הדיון. הנוסח היה כבר שלושה ימים קודם. היא קראה את זה - וגם החשב שלה שהיה יד ימינה".

זעירא: "בפגישה אצל עו"ד וינרוט - למה הגעתם לשם?"

נרקיס: "מיום המקרה, כשהיא הסתבכה, ליוויתי אותה 24 שעות ביממה. היא ביקשה ממני שאני אבוא לוינרוט".

זעירא: "אתה הגעת לשם כי חששת שיהיה צו פירוק והעניין עם הדירה יסתבך?"

נרקיס: "ההסכם הזה נולד מכוח הכסף. אם אני לא הייתי נותן את ה-7.5 מיליון, הפרויקט הזה לא היה נולד. ענבל אמרה לי: 'תוריד את שלושת נכסים'. יש לי בטחונות בהסכם ההלוואה, ואז ויתרתי על יתר הביטחונות וקיבלתי את הדירה בתמורה".

אורנשטיין: "אתה ער לטענה של אור שאתה זייפת את הנספח להסכם שמגיעים לך בטחונות?"

נרקיס: "זה לא נכון. צירפתי לבית המשפט הסכם קודם שגם שם יש את הביטחונות האלה"

זעירא: "המסמך הזה נבדק על ידי מומחית לכתב יד שקבעה כי החתימה זויפה"

נרקיס: "בהרבה תיקים בבית המשפט אני מנצח למרות שיש גרפולוגים מטעם בית המשפט".

השופט איתן אורנשטיין
השופט איתן אורנשטייןצילום: תומר אפלבאום

השופט נזף - אור עזבה בהפגנתיות את האולם וחזרה

במהלך הדיון מתח אורנשטיין ביקורת נוקבת על התנהלות אור והצוות המשפטי שמלווה אותה. אורנשטיין תהה מדוע הם הגישו את חוות הדעת של מומחה הפוליגרף ושל מומחה כתב היד רק אתמול באמצע הלילה. אור עצמה עזבה את האולם בכעס ואמרה: "הכל מכור". אך לאחר כמה דקות, שבה לאולם.

המפרק הזמני, עו"ד ארז סיכם: "מה יקרה מחר בבוקר? אם לא יינתן צו פירוק? החברה תעמוד על תביעות וחובות של 240 מיליון שקל. אין לחברה רכוש שרשום על שמה וכסף נזיל. לאן החברה תגיע? אם זה לא מספיק, גם רשות המסים הטילה צו חילוט. לגבי המשקיע - משקיע לא בא משקיע גם לא מטלפן. בכל יומיים אנחנו שומעים על משקיעים אבל הם לא מגיעים. אנחנו מבקשים שתוגש לבית המשפט ערבות בנקאית.

"בדיון הקודם טענה כאן עוה"ד פולק ממשרד וינרוט כי יש משקיעים שרוצים לרכוש את החברה. אבל אף אחד לא בא. יש 700 נושים, מתוכם 600 משפחות, בנקים, ספקים ועובדים. אין אף אחד שלא תומך בהוצאת צו פירוק. יש כאן 100% נגד 0. רק צו פירוק יתניע את הפתרונות של הפרויקטים, יביא כסף לעובדים. המאזנים של החברה הזו לא שווים את הנייר שהם כתובים עליהם. הנושים כבר איבדו מזמן את האמון שלהם בחייבת".

החובות של אור לרשות המסים: 20 מיליון שקל

נציגת רשות המסים, עו"ד יעל נוה, תמכה בבקשת הפירוק ואמרה כי אור חייבת לרשות המסים 20 מיליון שקל, בנוסף לשומה של 4 מיליון שקל שכבר יצאה. נוה הגיבה לטענה של עו"ד זעירא שטען בפני השופט כי חקירת המע"מ נעצרה וכי יש לו יסוד להניח שלא תוביל לשום דבר. "החקירה נמצאת בישורת האחרונה ונותרו לנו שני פרויקטים אחרונים לחקור. המדינה תהיה הנושה הכי גדול בתיק הזה ואני אומרת בזהירות שחוב המס יהיה בגובה 20 מיליון שקל", טענה נוה.

גם נציג הכנ"ר (כנס הנכסים הרשמי), עו"ד אילון בריל, תמך בבקשת הפירוק. "יש להטיל צווי פירוק וצווי כינוס. לגבי הנכסים של אור - קיימות טענות סותרות מצד בעלי הקרקע ומצד נושים. חלק מחוות הדעת השמאיות של אור אופטימיות מדי וחלקן מבוססות על נכסים שכבר לא קיימים. חלקן מבוססות על סכומים התחלתיים שלא נמצאים בכלל בקופה של החברות. המבחן התזרימי הוא המבחן הנכון לחדלות פירעון. לא יכולה להיות מחלוקת בנוגע לכך שהחייבת לא יכולה לפרוע היום את החובות שלא מוכחשים". בריל התייחס גם לטענות אור בדבר היותה סולבנטית ואמר כי אם יתברר כי יש עודף של נכסים על פני התחייבויות ניתן יהיה לבטל את צו הכינוס והיא גם יכולה להגיש בקשה להסדר נושים.

"אין זיוף בתום לב, יושבים על זה בבית סוהר"

אחת מטענות ההגנה של אור היא כי זויפו החתימות שלה על חלק מהמסמכים. לכן  הוגשה חוות דעת של גרפולוגית, מומחית לכתב יד. המפרק הזמני, עו"ד איתן ארז, צירף 71 כתבי ערבות שנמצאו במשרדים. לדבריו, התזה כי כל החתימות של אור על גבי כתבי הערבות האלו זויפו היא לא הגיונית. "התזה הזו ש-71 אנשים זייפו ערבות והצליחו לשתול אותה בתוך המשרדים היא תמוהה".

זעירא טען בעניין הזה כי מדובר בחתימות שבוצעו על ידי עובדיה של אור. "אלו משווקים שניסו לסגור עסקות ושרבטו את החתימה שלה בתום לב".

השופט אורנשטיין אמר בתגובה: "אין זיוף בתום לב, יושבים על זה בבית סוהר".

זעירא התייחס גם להלוואה שלקחה אור משלי נרקיס ואמר: "נרקיס הוא לא שוק אפור, אלא משלים הון עצמי. לאור היו שתי אפשרויות באותו מועד אחת מהן היתה לקחת כסף מנרקיס שהציע לתת את ההלוואה. נעשתה בחירה כלכלית לקחת ממנו. החברה עשתה את זה מיוזמתה כמימון לטווח הקצר. הביטוי לקחה לכיסה הוא לא ראוי, הוא לא נכון ומטיל דופי.

"ענבל אור לא רואה ממטר אף אחד חוץ מעצמה"

גם עורכי הדין שמייצגים את הנושים נשאו היום דברים בבית המשפט וביקשו להורות על פירוק החברה. עו"ד עמית פינס, שמייצג את בנק מזרחי, התייחס להתנהלות של אור: "הגענו לשיא הבוקר, עם בקשת דחייה שהוגשה בדקה התשעים לפני הדיון עם טענות שאור לא מרגישה טוב. אחרי שראיתי את אור היום באולם ואת ההתנהגות שלה".

עו"ד חיות גרינברג, שמייצגת את העובדים, אמרה: "כשמנמיכים את כל הרעשים מסביב, לא עלה כאן שום טעם ענייני להתנגדות. לעובדים לא היתה אפשרות ליטול הגנה הולמת ועבורם מתן צו פירוק היום הוא קריטי. זו הדרך היחידה שיש להם להיפרע מהחוב שלהם. בית המשפט הפגין כאן אורך רוח יוצא מן הכלל ומן הראוי לסיים זאת".

עו"ד עדי בראונשטיין, שמייצג את אחד הנושים, אמר: "ענבל אור לא רואה ממטר אף אחד חוץ מעצמה. רק בהליך פירוק ניתן יהיה לרסן אותה".

עו"ד זעירא, שמייצג את אור התנגד לבקשת הפירוק. לדבריו, המבחן לחדלות פירעון הוא המבחן המאזני. נכסים מול התחייבויות בנטרול רעשי הרקע. "המאזן שערך רו"ח סומך הוא אמיתי, זהיר והערכות העבודה שלו הן שמרניות. היו כאלו שחשבו שהן שמרניות מדי. לא שמענו שאשה עשירה כל כך תיכנס לפשיטת רגל כשיש לה עודף של נכסים. היא מבקשת לערוך הסדר נושים ומתחייבת לא להפריע בעניין הזה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker