עורכי הדין ורואי החשבון שליוו את אדמה בדרך לקריסה זומנו למסור עדויות

בעלי אדמה, אורן קובי, שוהה במעצר כבר למעלה משבוע ■ לפי החשד קובי קיבל במרמה מלקוחות החברה סכום של כ-40 מיליון שקל מהם שלשל לכיסו סכום של כ-23 מיליון שקל ■ הוא חשוד בעבירות גניבה בידי מנהל, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות והלבנת הון

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יסמין גואטה
יסמין גואטה

המשטרה ורשות המסים ממשיכות את חקירת פרשת אדמה וזימנו לחקירה את עורכי הדין ורואי החשבון שליוו את חברת הנדל"ן בדרך לקריסה. אורן קובי, הבעלים של אדמה, שוהה במעצר כבר למעלה משבוע אחרי שבית המשפט האריך כבר פעמיים את מעצרו.

על פי החשד קובי קיבל במרמה מלקוחות החברה סכום של כ-40 מיליון שקל מהם שלשל לכיסו סכום של כ-23 מיליון שקל. הוא חשוד בעבירות גניבה בידי מנהל, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות והלבנת הון. בין בעלי המקצוע שמסרו עדות בימים האחרונים: רו"ח קובי שטיינמץ ועו"ד אהרון ברדה ממשרד עוה"ד עמר רייטר ז'אן.

אורן קובי
אורן קוביצילום: עופר וקנין

במהלך שנות קיומה הספורות יוצגה אדמה, שעסקה בשיווק אדמות חקלאיות על ידי משרדים גדולים ומובילים, חלקם מהעשירייה הראשונה של משרדי עורכי הדין בישראל. בין המשרדים שטיפלו באדמה והחתימו את הרוכשים על ההסכמים ניתן למצוא את משרדי עורכי הדין גולדפרב זליגמן ושות'; הרצוג פוקס נאמן ושות'; ארדינסט בן נתן טולידאנו ושות'; פירון ושות'; עמר רייטר ז'אן ושות'; ושרקון בן עמי אשר ושות'.

לאדמה היו סיבות טובות לשכור את שירותיהם של משרדים אלו. המוניטין שלהם אמור היה להשקיט ולהרגיע את חששות הרוכשים, ולספק להם תחושת ביטחון שמדובר בעסקות בטוחות.

עורכי הדין היו אמורים לדאוג לכך שכספי הלקוחות מופקדים בחשבונות נאמנות. ואכן, מבחינת הרוכשים הליווי של המשרדים האלה סיפק חותמת הכשר לעסקות וביטחון מסוים שכספם מוגן. ואולם בפועל מתבררת תמונה קשה שלפיה מיליוני שקלים של לקוחות שהיו אמורים להיות מופקדים בחשבונות נאמנות שימשו בפועל לרכישות פרטיות ובזבזניות של קובי.

משרד רואי החשבון שליווה את חברת אדמה וערך את הדו"חות הכספיים שלה הוא משרד שטיינמץ עמינח. אם השם הזה נשמע מוכר זה מפני שמדובר באותו המשרד שערך גם את הדו"חות הכספיים של אור סיטי נדל"ן של ענבל אור, וספג ביקורת נוקבת לאחר שהתברר כי הדו"חות שערך לא שיקפו באופן נאות את המצב הכספי האמיתי של אור סיטי. אחד מבעלי משרד שטיינמץ עמינח ושות' הוא ראם עמינח, בעלה של מנכ"לית בנק לאומי, רקפת רוסק עמינח, ומי שהיה עד לא מכבר היועץ הכספי לרמטכ"ל וראש אגף התקציבים במשרד הביטחון.

גם במקרה של אדמה מעוררת התנהלות המשרד שאלות קשות. מסתבר שהדו"ח הכספי של החברה ל–2015, שנערך והוגש רק במארס השנה, לא שיקף כראוי את מצבה הכספי של החברה בעת הרלוונטית, ורואי החשבון החליטו שיש מקום לערוך דו"ח כספי מבוקר חדש. הדו"ח החדש הוא זה שצורף לבקשת הקפאת ההליכים והראה את מצבה העגום של החברה.

נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, איתן אורנשטיין, שדן בתיק הפירוק של אדמה, התקשה להסתיר את פליאתו בנוגע להתנהלות בעלי המקצוע שהיו אמורים לשמור על כספי הלקוחות. כשהורה על מינויו של עו"ד חגי אולמן למנהל מיוחד לחברת אדמה, כללה ההחלטה שלו ביקורת חריפה ונוקבת על משרדי עורכי הדין שליוו את החברה והחתימו את הלקוחות על הסכמי הרכישה.

"התברר בדיעבד שאף שכספי הרוכשים היו אמורים להיות מופקדים בחשבונות הנאמנות של עורכי הדין שמטפלים בפרויקטים, כקבוע בהסכמי ההתקשרות, אלה מצאו את דרכם לקופת החברה ומשם נמשכו למחוזות אחרים", הדגיש אורנשטיין. "מדובר בסכום של 20 מיליון שקל, ותמהני כיצד הדבר נעלם מעיני כל אלה שמעורבים בהסכמים, בדיקתם ושמירת זכויות הצדדים. מוזר בעיני שהדבר לא התגלה כבר במהלך התקופה שחלפה מאז כריתת אותם הסכמים ומסירת ההמחאות שנועדו להפקדה בנאמנות, אלא רק בדיעבד ובדו"ח הכספי", כתב

הוא הוסיף כי "החברה פיזרה כספים בסכומים עצומים שלא לצורך תוך פגיעה בנושים. בין אלה אציין השקעה במשרדים ששוכרת החברה, לרבות בריהוט, ושיפוצים בסך של כ–10 מיליון שקל. כמו כן, אציין תרומות במאות אלפי שקלים שניתנו על ידי החברה, הגם שלא היו מקורות כספיים שמאפשרים זאת".

אורנשטיין הדגיש כי המסמכים שהוגשו לו מעלים תהיות חמורות באשר להתנהלות החברה והבעלים קובי. להתנהלות הזאת היו עדים גם עורכי הדין שליוו אותה במהלך השנים. ההתנהלות של עורכי הדין מעלה שאלות קשות, ובהן היכן היו עורכי הדין שהיו אמונים על שמירת כספי הלקוחות? ועד כמה נאמן הוא מוסד הנאמנות אם הוא כושל פעם אחר פעם, ומותיר עשרות משקיעים שרק בשתי הפרשות האלה איבדו עשרות מיליוני שקלים שירדו לטמיון.

במהלך החודשיים האחרונים התנהלה במפלג הונאה תל אביב בשיתוף עם מס הכנסה חיפה והצפון חקירה סמויה בחשד לעבירות של גניבה בידי מורשה, קבלת דבר במירמה בנסיבות מחמירות, זיוף, עבירות על חוקי מס הכנסה והלבנת הון כנגד עובדי אדמה ומנהליה. בשבוע שעבר פשטו חוקרי המשטרה בשיתוף עם רשות המסים על בתיהם של עובדים ומנהלים בחברת אדמה.

ממשרד עמר רייטר ז'אן נמסר בתגובה: "אנחנו מברכים על כל בדיקה שנערכת בקשר לפרשה, וממילא כל בדיקה שכזאת תחשוף בנקל שלא נפל כל דופי בהתנהלות משרדנו. יודגש כי לא יצא ולו שקל אחד מחשבון נאמנות שלא למטרת הנאמנות, ועל פי הוראות הנאמנות".

קובי מיוצג על ידי עורכי הדין רונן רוזנבלום ודניאל קליין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker