בקרוב: כספי הירושה יגיעו הרבה יותר מהר

עד מתן הצו, לא יכולים היורשים לבצע כל פעולה ברכוש הנפטרים ■ תיקון לתקנות הירושה שייכנס לתוקף בעוד 90 יום יפשט את תהליך קבלת הצווים כך שהזמן יתקצר ל-45 יום, לעומת 79 יום בממוצע כיום

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צוואהצילום: dreamstime

שרת המשפטים איילת שקד, חתמה על תיקון לתקנות הירושה שנועד לקצר באופן ניכר את משך הזמן עד לקבלת צווי ירושה וקיום צוואה. התיקון ייכנס לתוקף בתוך 90 יום.

לשם מימוש נכסיו של אדם שנפטר ולא הותיר צוואה, יש להגיש בקשה לצו ירושה המצהיר מי הם יורשי הנפטר ומה חלקו של כל אחד מהם בעיזבון. במקרה שהמנוח הותיר צוואה מגישים בקשה לצו קיום צוואה. עד מתן הצו היורשים לא יכולים לבצע כל פעולה ברכוש הנפטרים, כולל בחשבון הבנק שלהם. 

לפי המצב הקיים, לפני שרשם הירושה דן בבקשות לצו ירושה או לקיום צוואה (כ-30 אלף בשנה) על מנת להחליט אם להנפיק צו כמבוקש, הוא חייב לקבל את עמדת בא-כוח היועץ המשפטי לממשלה, במשרדי האפוטרופוס הכללי. עובדה זו מאריכה את התהליך, כך שמדובר בפרק זמן ממוצע של 79 יום עד קבלת הצו המבוקש (כולל עשרים יום שבהם חייבים לפרסם את דבר הגשת הבקשה בעיתונות וברשומות).

עם כניסת התקנות לתוקף, רק בקשות ירושה שבהן אחד היורשים בצוואה הוא אדם שמונה לו אפוטרופוס, קטין או נעדר, יועברו להתייחסות בא-כוח היועץ המשפטי לממשלה. באופן זה, הרוב המובהק של בקשות הירושה וקיום צוואה יועברו ישירות לטיפול רשם הירושה לשם מתן צו על-ידו, כך שהתהליך עתיד להיות מהיר יותר. לאחר התיקון, התהליך יארך בממוצע כ-45 יום, כלומר הוא יתקצר בכ-34 ימים. 

שקד אמרה כי "מדובר בצעד חשוב, אשר יזרז משמעותית את לוחות הזמנים לקבלת צו ירושה וקיום צוואה, וכתוצאה מכך יוכל להביא להפחתת המעמסה הבירוקרטית הכרוכה בתהליכים אלה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker