בית המשפט העליון: ג'קי בן זקן לא יוכל לצאת לפגישת עסקים בברצלונה

השופט מני מזוז קבע: מדובר באדם שיש לו אמצעים להעתיק את מרכז חייו לחו"ל - לא ניתן הסבר משכנע מדוע חיונית דווקא נוכחותו של בן זקן בפגישה מול גורמי ממשל קטלוניים

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי בן זקןצילום: אוליבייה פיטוסי
אפרת נוימן

שופט בית המשפט העליון, מני מזוז, לא התיר לאיש העסקים ג'קי בן זקן לצאת מהארץ לצורך פגישה עסקית. בן זקן ביקש לצאת ולשוב לפני הדיון המאוחד שצפוי להתקיים ביום שני הבא. הדיון שייערך בהרכב של שלושה שופטים, יעסוק בערעורים שהגישו בן זקן ואיתן אלדר על הרשעתם ובשלוש שנות המאסר שנגזרו על כל אחד מהם בפרשת מנופים פיננסיים.

"במהלך השנים התגבשה והתחדדה ההלכה בפסיקתו של בית משפט זה, כי מי שהורשע ונגזר דינו לעונש מאסר שריצויו עוכב עד להכרעה בערעור, לא תותר יציאתו מן הארץ אלא במקרים חריגים ונדירים, ובעיקר למטרות רפואיות חיוניות", כתב מזוז בהחלטה שנתן הבוקר. הוא הוסיף כי מדובר בהרשעה בעבירות חמורות, כאשר תלוי ועומד נגד בן זקן הליך פלילי נוסף (בפרשת בנימין בן אליעזר) ובמי שיש בידו האמצעים להעתיק את מרכז חייו לחו"ל.

בדיון שנערך ביום חמישי, טען בן זקן באמצעות עורך דינו ירון קוסטליץ המייצגו יחד עם עורכי הדין נבות תל צור וליה גוני, כי מאז גזר הדין הוא לא יצא מהארץ וכעת מדובר בנסיעה לברצלונה לצורך פגישה עם גורמי ממשל קטלוניים. זאת לאור סכסוך משפטי של חברה בבעלות בן זקן עם הרשויות בקטלוניה שמתנהל בבית משפט בברצלונה לאחר שהוגשה תביעה בספרד בתחילת השנה.

על השאלה מדוע לא ניתן לקיים את המשא ומתן בלי יציאה מהארץ, ענה קוסטליץ ביום חמישי כי אמנם עד כה זה התאפשר אבל "יש פעמים שיש חשיבות למפגש האישי בלבן שבעיניים". הוא הוסיף כי אם בן זקן יזוכה בעליון, זה עשוי להיות מאוחר מדי מבחינת הממשלה הקטלונית. "גם המדינה לא אומרת שיש לה מידע מודיעיני שלא יחזור אלא את העקרונות הכלליים".

עו"ד אמיר טבנקין, התובע במשפט מנופים, אשר מייצג את המדינה בערעור, אמר בדיון כי "שיקול עסקי לא יכול להיות מילת קסם. זה לא יכול להיות הג'וקר שמנצח את הכל".

השופט מני מזוזצילום: אוליבייה פיטוסי

השופט מזוז קבע בהחלטתו כי לא ניתן הסבר משכנע מדוע חיונית דווקא נוכחותו של בן זקן ומדוע מנכ"ל החברה שנטל חלק בפגישות קודמות או נציגים אחרים לא יוכלו לקיים את הפגישות עם אנשי הממשל בברצלונה. "זאת במיוחד כאשר המערער כיום הוא בסטטוס של מי שהורשע ונידון למאסר בגין עבירות כלכליות חמורות (ולא מן הנמנע שפקידי הממשל שם מודעים לכך)".

בנובמבר 2015 גזר השופט דוד רוזן, מבית המשפט המחוזי בתל אביב, שלוש שנות מאסר על בן זקן ועל אלדר לאחר שהורשעו בעבירות של קשירת קשר לביצוע פשע, השפעה בתרמית על שערי ניירות ערך וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. לפי הכרעת הדין, השניים פעלו להעלאת השער של מניית מנופים פיננסיים בפעולות יזומות ומכוונות של רכישת מניות במהלך המסחר בבורסה. זאת, כדי לגרום לכך שמניית החברה תעמוד בתנאי הכניסה למדד.

בינואר קבע שופט בית המשפט העליון, סלים ג'ובראן, כי בן זקן לא יתחיל לרצות את עונש המאסר שנגזר עליו - עד להחלטה בערעור שהגיש לבית המשפט. אלדר לא ביקש עיכוב ביצוע כך שהוא החל לרצות בינואר את עונשו במקביל לערעור.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker