"זו שערוריה": רונאל פישר נגד מח"ש ואלון חסן

פישר הגיע הבוקר לדיון מקדמי במשפטו הפלילי, והתבטא בפעם הראשונה נגד המחלקה לחקירות שוטרים, ואלון חסן ■ "המדינה אחראית למעשיו של חסן - לא מנעה ממנו להתראיין אין ספור פעמים במשך השנתיים האחרונות"

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

רונאל פישר, שמואשם בעבירות חמורות של שוחד ושוהה כבר חודשים ארוכים במעצר בית, הגיע הבוקר (ה') לבית המשפט המחוזי בירושלים לדיון מקדמי במשפטו הפלילי. בפעם הראשונה מאז פרוץ הפרשה לפני שנתיים נשמעה מצדו התייחסות להתנהלותה של המחלקה לחקירות שוטרים, ולהתנהלותו של אלון חסן, שהביא למעצרו.

"הטענה שלנו היא שהמדינה אחראית למעשיו של חסן", אמרה בדיון עורכת דינו, קרן שפירא-אטינגר. "המדינה לא מנעה ממנו להתראיין אין ספור פעמים במשך השנתיים האחרונות. היא לא מנעה ממנו לפרסם הקלטה שהוא משיג תוך שיבוש חקירה, שיבוש שגורם לאי קבילות ההקלטה. לא ביטלה את הסכם עד המדינה איתו ולא שעתה לפניות של פרקליטיו של פישר להפסיק את מסע השחרת הפנים הפומבית הזאת שלו - וכל זאת בידיעה ברורה שפרסום ההקלטה שהובאה לידיעת הציבור ובית המשפט היא לא קבילה".

רונאל פישר בבית המשפט
רונאל פישר בבית המשפטצילום: אוליבייה פיטוסי

לדבריה, הכמות העצומה של הראיונות שנתן חסן לכלי התקשורת, בצירוף להמשך קיומו של הסכם עד המדינה, חרף הפרות בוטות חוזרות ונשנות של התנאי היחיד שלא יתראיין, מובילות למסקנה שמח"ש היא זו ששלטה בפועל בהוצאת החומר לתקשורת על ידי חסן. "זוהי ממש שערוריה", הדגישה. "העובדה שהמדינה במשך שנתיים מרשה לחסן לפרסם מידע משמיץ כאשר יש לה אפשרות למנוע את זה, ובכך חסן מביא לידיעת בית המשפט מידע בלתי קביל שהמדינה לא יכולה להציג בעצמה, היא שערוריה".

נציגת מח"ש, עוה"ד קרן אלטמן, השיבה לטענות ואמרה כי חסן לא נשלח מטעמם לתקשורת. "לא רק שהוא לא נשלח מטעמנו אלא גם בחלק מהפרומים הוא תקף אותנו. הוא לא פעל על דעתנו ובשליחותנו וברור שהמדינה לא כיוונה את מנגנון הפרסומים", הדגישה. "ברור שלנו היה יותר טוב אילו לא היה מתראיין".

עורכת דינו של פישר התייחסה גם להסכם עד המדינה שערכה מח"ש עם קצין המשטרה לשעבר ערן מלכה, שלטענתה רווי פגמים וכלל לא חוקי. לדבריה, על מח"ש חלה חובה לתעד את המו"מ שניהלה עם מלכה, והיא לא עשתה זאת. "חומר החקירה שהועבר אלינו כולל חמישה הסכמים שעשתה המדינה עם עדי מדינה, אבל לא כולל תיעוד של משא ומתן. ביקשתי לקבל תיעוד כזה ותשובת המדינה הייתה שכל החומר שקיים הועבר. אנו רואים שבאופן שיטתי לא נעשה תיעוד של משא ומתן אלא מופיע לנו ההסכמים עם עדי המדינה".

שפירא-אטינגר טענה גם כי במהלך החקירה, מלכה קיבל יחס טוב יותר מחוקרי מח"ש, שאיפשרו לו להיפגש עם עדת המדינה, עם רעייתו וילדיו. כמו כן היא מתחה ביקורת על ההטבות הכלכליות שמח"ש התחייבה לתת למלכה, הכוללות יציאה לפנסיה בגיל 40 והסכמה שלא יחולט ממנו שום סוג של רכוש.

בנוסף, היא התייחסה גם לכך שהסכם עד המדינה עם מלכה נחתם רק לאחר הגשת כתב האישום, ואמרה: "התביעה חששה ככל הנראה מפסק הדין בפרשת פינטו והביקורת שנמתחה עליה על חתימת הסכם עם פינטו לפני הגשת כתב אישום. זה מה שעומד ברקע הדברים. המדינה רצתה להימנע מביקורת דומה ולכן אמרה שאפשר לחתום הסכם עם מלכה רק אחרי הגשת כתב אישום. לכן, היא סיכמה עם מלכה או פרקליטיו כדלקמן: עד הגשת כתב אישום מלכה יעיד נגד פישר. את המידע שיש לו נגד אנשים אחרים ידועים בציבור הוא ישמור. את המידע הזה הוא ימסור רק אחרי הגשת כתב האישום. כך המדינה יוצאת כאילו תקינה כי לא חתמה על הסכם עד מדינה לפני כתב האישום, מלכה ימסור העדות אחרי הגשת כתב האישום, והמדינה התחייבה לא לעשות שימוש בעדויות האלה אלא אם כן ייחתם הסכם עד מדינה עם מלכה".

בהתייחס להסכם עם מלכה אמרה נציגת מח"ש כי החקירה של מלכה לוותה מקרוב גם על ידי הנהלת המחלקה ועל ידי פרקליט המדינה, וההחלטה בדבר עיתוי הגשת כתב האישום הייתה גם היא על דעת פרקליט המדינה, וכך גם לגבי עיתוי הכניסה למשא ומתן עם ערן מלכה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker