15 חודשי מאסר לאיש העסקים פרדי רובינסון; "אינו בוחל במסירת גירסה שקרית ומתנערת מאחריות"

השופט כבוב: "לא מדובר במעידה חד פעמית אלא בדפוס התנהגות בו התנהלו הנאשמים במשך למעלה משנה" ■ על רו"ח אורן דואדי, לשעבר סמנכ"ל הכספים במילומור, גזר כבוב חצי שנת מאסר וקנס של 150 אלף שקל

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
פרדי רובינסון
פרדי רובינסון. היום בבית המשפטצילום: מוטי מילרוד

שופט בית המשפט הכלכלי בתל אביב, חאלד כבוב, גזר היום עונש של 15 חודשי מאסר על איש העסקים פרדי רובינסון, לשעבר יו"ר ומנכ"ל חברת מילומור והחברה הבת, שחר המילניום. בנוסף נגזרה עליו שנת מאסר על תנאי וקנס של 1.5 מיליון שקל.

על רואה החשבון אורן דואדי, לשעבר סמנכ"ל הכספים במילומור, גזר כבוב חצי שנת מאסר וקנס של 150 אלף שקל. כבוב הורה לממונה על עבודות השירות להגיש חוות דעת בשאלת כשירותו של דואדי לשאת בעונש המאסר בדרך של עבודות שירות.

רובינסון ודואדי הורשעו במארס בעבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים בתאגיד, ועבירות דיווח במטרה להטעות. רובינסון — שניהל במשך שנים רבות חברות שעסקו בפעילות יזמית והנדסית, ובתי קזינו — הורשע גם בעבירות של שיבוש מהלכי משפט ושל הדחת עד בנסיבות מחמירות. סניגורו של רובינסון, עו"ד נבות תל צור, ביקש בתום גזר הדין עיכוב ביצוע כדי לבחון הגשת ערעור לבית המשפט העליון.

"רובינסון נתפש בידי כל הגורמים הרלוונטיים בחברות כבעל שליטה דומיננטי עד שנוצרה מעין זהות בינו לבין החברות שבשליטתו. רובינסון פעל הלכה למעשה בחברות הציבוריות כבשלו תוך רמיסת כללי ממשל תאגידי תקין המתחייבים לצורך קיומו של שוק הון תקין, ותוך סיכון איתנותה של החברה הבת וכספי המשקיעים ובעלי האג"ח", כתב כבוב בגזר הדין. "אין ספק בלבי שהרשעתו של רובינסון, כמו גם הטלת העונש עליו, תפגע פגיעה חמורה בו ובמשפחתו בהינתן העובדה שמדובר בנאשם לא צעיר בימים — שזו הרשעתו הראשונה בפלילים — ושנתון כל כולו בשלב זה בניסיון לפרוע את חובותיו וחובות החברות הציבוריות", הוסיף השופט.

כבוב ציין כי אינו יכול להתעלם מהעובדה שרובינסון הכשיל את עורך הדין של מילומור ואת דואדי, כשהציע להם הצעה שלפיה הם יקבלו את האחריות לכשלים ולעבירות שבוצעו על ידו תמורת תשלום. אף שלא נקב בסכום מדויק, היה ברור לכל המעורבים שמדובר בסכום גבוה.

פרדי רובינסון
פרדי רובינסוןצילום: מוטי מילרוד

"מדובר במעשים חמורים שבית המשפט אינו יכול להתעלם מהם שעה שהוא גוזר את דינו של הנאשם", הדגיש כבוב.

דואדי, לדברי כבוב, הפר את האמון שניתן בו מעצם תפקידו הבכיר כשבחר לשתף פעולה עם רובינסון כשהוא יודע היטב שמעשים אלה אסורים על פי החוק — הכל כדי לשרת את מטרתו של רובינסון.

כתב האישום בפרשה הוגש באוגוסט 2014 על ידי פרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה). רובינסון הואשם בכך שמשך עשרות מיליוני שקלים משחר המילניום והפקיד אותם בבעלת השליטה בה, מילומור, שסבלה ממצוקה כספית.

עם הצטרפותו של דואדי למילומור כסמנכ"ל כספים, הוא ביצע את המשיכות עם רובינסון. רובינסון גם דאג להשיב את הכספים החסרים, או את מרביתם, בתום כל רבעון לפני פרסום דו"חות החברה.

השופט חאלד כבוב. כמות חומר החקירה בתיק היא עצומה
השופט חאלד כבוב. "לא מדובר במעידה חד פעמיתצילום: עופר וקנין

כדי לשפר את הנזילות של מילומור, רובינסון, בין היתר, שיעבד את החשבון של שחר המילניום לטובת מילומור, וגרם לכך שהחברה הבת תעמיד לטובת מילומור ערבות בלתי מוגבלת בזמן ובסכום ללא אישור, ללא דיווח 
ובניגוד לדין.

בגזר הדין כתב כבוב כי במקרה זה מחייבות נסיבות ביצוע העבירה קביעת מתחם ענישה מחמיר יחסית. וזאת נוכח היקף המעשים לאורך זמן, והתחכום בביצוע העבירות תוך ניצול מעמדו של רובינסון כבעל שליטה בחברה.

יחד עם זאת, הדגיש השופט כי לא יהיה זה הוגן להשית על רובינסון עונש חמור מפני שרשויות האכיפה גרמו לעיכוב של חמש שנים בהגשת כתב האישום נגדו.

כבוב הוסיף כי ההליך נדון בבית המשפט רק כעשור לאחר תחילת החקירה הפלילית וגרם, לדבריו, לעינוי דין של ממש מבחינת הנאשמים — בפרט לאור גילו של רובינסון ומצבו הבריאותי. התיק נוהל על ידי עורכי הדין יוני לבני ואסף עיסוק מפרקליטות מחוז ת"א, ונחקר על ידי מחלקת חקירות, מודיעין ובקרת מסחר ברשות ניירות ערך.

עורכי דינו של פרדי רובינסון, נבות תל צור וירון ליפשס מסרו כי: מדובר בעונש כבד, לאדם בן 70 שמעולם לא לקח כספים לכיסו הפרטי והורשע בגין מעשים שבוצעו לפני למעלה מ-10 שנים. החלטת בית המשפט מפתיעה, גם לאור אמירות ברורות של השופט כבוב עצמו במהלך המשפט על כך שנסיבות תיק זה אינן מצדיקות מאסר עבור מר רובינסון. בין השאר אמר השופט כבוב כי: 'אני לא זוכר את עצמי שהתבטאתי באופן כל כך גלוי בתיק לגבי נסיבות שאינן מצדיקות כלא כמו בתיק הזה'.

"כל מי שמכיר את מר רובינסון והתנהלותו לאורך השנים יודע, כי מדובר באדם ואיש עסקים אשר תמיד לקח אחריות, עמד בכל התחייבויותיו, והחזיר כל שקל. בכוונת פרדי רובינסון לערער לבית המשפט העליון הן על עצם ההרשעה והן על גזר הדין".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker