אושר בוועדת הכספים: בנקים ישראליים יעבירו מידע לרשויות המס בארה"ב

הסכם ה-FATCA, עליו חתמה ישראל עם ארה"ב, מסדיר העברת מידע מהבנקים והגופים הפיננסיים הישראליים לרשויות המס בארה"ב באמצעות רשות המסים הישראלית ■ הוא רלוונטי לאזרחי ארה"ב או בעלי גרין קארד המחזיקים מעל 50 אלף דולר במזומן או שווה מזומן

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים6
אפרת נוימן

ועדת הכספים אישרה הבוקר (ב') את הצעת החוק ליישום הסכם ה-FATCA לחילופי מידע בין רשויות המס של ישראל וארה"ב אשר נחתם עם ארה"ב.

הוראות ה-FATCA נחקקו בקונגרס ב-2010, במטרה למנוע התחמקות מתשלום מס של אזרחים אמריקאים המנהלים חשבונות פיננסיים מחוץ לארה"ב ולהגביר את האכיפה והציות לדיני המס בארה"ב.

במסגרת ההוראות, מוסדות פיננסיים, כמו בנקים, הפועלים מחוץ לארה"ב נדרשים לדווח לרשויות בארה"ב על חשבונות של לקוחות אמריקאים, ולהטיל סנקציות (למשל ניכוי במקור על תשלומים המגיעים ללקוח) על לקוחות שלא ישתפו פעולה עם המוסד הפיננסי. מוסד פיננסי שלא ישתף פעולה עם הרשויות בארה"ב, יהיה נתון בפני עצמו לסנקציות שונות, ובפרט לניכוי במקור בגובה 30% מתשלומים שמקורם בארה"ב.

בהמשך חתמו על ההסכם יותר מ-100 מדינות ובהן ישראל. הצעת החוק שאושרה כעת נועדה לאפשר לישראל ליישם את ההסכם.

דגל ישראל מתנוסס לצד שלט הרחוב של וול סטריט
צילום: רויטרס

ההסכם עליו חתמה ישראל מסדיר העברת מידע מהבנקים והגופים הפיננסיים הישראליים לרשויות המס בארה"ב באמצעות רשות המסים הישראלית. בהסכם נקבע כי המידע שיימסר יכלול פרטים אודות חשבונות פיננסיים המוחזקים בישראל בידי אזרחי ארה"ב, או בידי בעלי גרין קארד. מטרת הסגרת המידע היא לסייע לאמריקאים לגבות מסים מאזרחים אלו המחזיקים בחשבונות בנק מחוץ לארה"ב.

כבר במארס 2014 קרא המפקח על הבנקים לתאגידים הבנקאיים להיערך ליישום הוראות ה-FATCA כך שבפועל, הבנקים בישראל כבר החלו להיערך ליישום ההסכם. בנק לאומי שלח לפני כמה חודשים מכתב ללקוחותיו תושבי החוץ, שבו ציין כי בתוך 30 יום מקבלת המכתב עליהם לדאוג לכך שבכל נקודת זמן יהיה בחשבונם סכום מינימלי במזומן (או שווה ערך למזומן) של 50 אלף דולר, או לחלופין להודיע כי ברצונם לסגור את החשבון.  הבנק קבע רף של 50 אלף דולר מאחר שזה הסכום שמעליו יש צורך בדיווח בהתאם לחקיקת ה-FATCA, ומתוך הערכה שכך יהיה גם באירופה, שכן אירופה בתהליך אישור מהלך דומה.

לפי הצעת החוק שאושרה היום בוועדה, במקרה שרשות המיסים חושדת שמוסד פיננסי לא עשה כל שהיה עליו לעשות על-מנת שבעלי חשבונות מסוימים ימסרו מידע רלוונטי להוראות ה- FATCA, או שלא לא ערך את כל הבדיקות הדרושות מתוקף החוק, היא יכולה להטיל עליו עיצום כספי שנע בין 5,000-50,000 שקל (במקום בין 10,000-100,000 שקל שנקבעו בחוק המקורי שהגיש משרד האוצר). בנוסף, מוסדות גמ"חים הוגדרו "מוסדות לתועלת הציבור" ולכן לא יחולו עליהם הוראות ה-FATCA. 

בשלב הבא, תידרש ועדת הכספים לאשר את התקנות שיותקנו לצורך היישום הטכני של החוק וההוראות לפיהן יפעלו הגופים הפיננסיים. החוק יעלה לאישור סופי בקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת בימים הקרובים.

יו"ר הוועדה משה גפני אמר: "אני שמח שהצלחנו לתקן את העיוותים שנוצרו בעקבות החתימה על ההסכם לטובת אזרחי ישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker