רשות ניירות ערך נגד בזק: תסייע במימון הוצאות תביעה ייצוגית

התביעה הוגשה בתחילת 2015 בשם חברה שהיא בעלת מניות בבזק, הטוענת כי בזק הטעתה את ציבור המשקיעים, כאשר הסתירה מהם מידע בדיווחים הנוגעים לרפורמת השוק הסיטוני ■ הרשות משתתפת במימון של 5–6 תביעות ייצוגיות ונגזרות בשנה בתחום ני"ע

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אפרת נוימן

רשות ניירות ערך הודיעה בתחילת השבוע לעורך הדין רונן עדיני כי החליטה לסייע במימון הוצאות תביעה ייצוגית שהגיש נגד חברת בזק בשם חברת ליעד אחזקות, שהיא בעלת מניות בבזק.

הבורסה בתל אביב, למצולמים אין קשר לכתבהצילום: מוטי מילרוד

הבקשה לתביעה ייצוגית הוגשה בינואר 2015 למחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל אביב נגד חברת בזק, בעל השליטה בחברה שאול אלוביץ', המנכ"לית סטלה הנדלר ונושאי משרה נוספים בחברה. התובעת טוענת כי בזק לא דיווחה כנדרש על שני מהלכים מהותיים שאירעו בה ב–2012–2013: הפחתת דמי הקישוריות ורפורמת השוק הסיטוני.

התיק עומד כעת לאחר שמיעת העדויות ולפני הגשת סיכומים. לתביעה צורפה חוות דעתו של המומחה הכלכלי דוד סלומון, שבה נטען כי בעקבות שני המהלכים ירד שווייה של בזק בכ–4.2 מיליארד שקל, כ–26% משווייה. לפי הנטען, הנזק הכלכלי למחזיקי המניות מסתכם בכ–2.3 מיליארד שקל.

"הסכמת הרשות לסייע במימון הוצאות התביעה הייצוגית התבססה בעיקר על הערכתה את סיכויי בקשת האישור להתקבל בכל הנוגע לעילת התביעה, המתייחסת לטענה להפרת חובת הדיווח בנוגע לרפורמת השוק הסיטוני", נכתב בהודעת הרשות. היקף המימון ותנאיו ייקבעו על ידי הרשות, בהתייחס לבקשות מימון נקודתיות שיוגשו על ידי התובע. כמו כן, הרשות הודיעה כי החליטה לסייע במימון חוות הדעת הכלכלית בתיק, שהוכנה על ידי דוד סולומון, באופן מלא — עד תקרה של 120 אלף שקל.

סטלה הנדלרצילום: תמר מצפי
צילום: עופר וקנין

לטענת התובע הייצוגי, למהלכים של בזק היתה השפעתה מהותית ושלילית על עסקי בזק ועל תוצאותיה הכספיות, וקיימים פערים משמעותיים בין הדיווחים הרשמיים לבעלי המניות, לבין הטענות הקשות שהעלתה בזק בהליכים משפטיים שנקטה מול משרד התקשורת. בזק עתרה פעמיים לבג"ץ נגד משרד התקשורת, ואף הגישה עתירה מנהלית בשל אותן רפורמות — בטענה לפגיעה קשה כתוצאה מיישום הרפורמות.

בבקשה לתביעה, המתנהלת בפני השופטת דניה קרת מאיר, נטען כי בזק הטעתה את ציבור המשקיעים כאשר לא גילתה בדיווחיה את כל המידע הרלוונטי הנוגע לרפורמת השוק הסיטוני; היא דיווחה באיחור ובצורה חלקית את משמעותה והשלכות הרפורמה על עסקי בזק ורווחיה; והציגה את המידע בנושא בצורה המגמדת במכוון את ההשפעה השלילית הצפויה על עסקיה.

רפורמת השוק הסיטוני, המכונה גם רפורמת הפס הרחב, פתחה את ענף התשתיות הקוויות לתחרות. לחברות התקשורת וספקיות האינטרנט יש אפשרות לרכוש תשתית אינטרנט וטלפון מבזק במחיר סיטוני, ובכך להציע לציבור את כל שירותי התקשורת במחיר נמוך, לרבות שידורי טלוויזיה על גבי האינטרנט.

התביעות חוסכות משאבי אכיפה

מאז שהוקם בית המשפט הכלכלי זינק מספר התביעות הייצוגיות והנגזרות בתחום ניירות הערך. תביעות מהסוג הזה מכונות "אכיפה פרטית", משום שהן מחליפות או משלימות את האכיפה הפלילית והמנהלית בשוק ניירות הערך, ובכך חוסכות משאבי אכיפה של המדינה. מסיבה זו רשות ניירות ערך מעודדת תביעות כאלה, ואף תומכת כלכלית בחלקן.

הדין מתיר לרשות ניירות ערך להשתתף או לשאת בהוצאות התובע בסכום ובתנאים שעליהם תחליט, אם שוכנעה שיש בבקשה לאישור תביעה נגזרת או ייצוגית עם עניין לציבור, וכן סיכוי סביר שבית המשפט יקבל את הבקשה. הרשות עושה זאת באמצעות קרן, שסכומי התמיכה שהיא מעניקה בשנים האחרונות גדלים בהתמדה. מדובר בממוצע 
בהשתתפות במימון של 5–6 תביעות בשנה.

שאול אלוביץצילום: דודו בכר

באוקטובר 2015 פירסמה הקרן בראשונה את הקריטריונים לתמיכה בבקשות לאישור תביעות ייצוגיות ונגזרות. לפי הקריטריונים, ככל שחומרת ההפרה של הדין גבוהה יותר, משכה ארוך יותר, קבוצת הנפגעים גדולה יותר ושיעור הנזק ארוך יותר — כך גדלים הסיכויים להענקת מימון לבקשה. הפרות דין סדרתיות הן גם שיקול לטובת מתן מימון מהקרן.

שיקולים נוספים לטובת סיוע כספי הם תביעות הממוקדות בעניינים שבהן אכיפה פרטית היא הכלי הבלעדי, או שהיא משלימה באופן חשוב אכיפה אחרת של הרשות, כאשר יש לתביעה חשיבות לכלל השוק או כשמדובר בתביעה חלוצית.

גם איכות הייצוג, סיכויי הגשת התביעה ללא מימון הרשות, תום לבו של התובע, ואפילו תמהיל התביעות שכבר זכו למימון באותה שנה, יהיו שיקולים שהרשות תביא בחשבון כשתדון בבקשות מימון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker