17 פגישות עם נתניהו בשלושה חודשים – צפו ביומן של היועמ"ש מנדלבליט

מנדלבליט החליט לפרסם לציבור הרחב את יומנו אם כי חלק גדול מהפגישות כתובות בצורה עמומה כמו "דיון בעניין החלטת ממשלה", "חקירה פלילית" ■ היועמ"ש: "פרסום היומן משקף את תפיסת היועץ המשפטי לממשלה לפיה הוא משרת את הציבור

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנדלבליט ונתניהו
אפרת נוימן

היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט הודיע הבוקר (א') כי החליט לפרסם לציבור הרחב באופן יזום את יומנו, באופן שוטף.

היומן הראשון המתפרסם באתר משרד המשפטים הוא לחודשים פברואר עד אפריל 2016 והוא ימשיך ויתפרסם באופן דומה מדי שלושה חודשים.

היומן כולל את פירוט הפגישות והדיונים שנערכו בלשכת היועץ המשפטי לממשלה בתקופה זו. בהחלט ראוי לברך על היוזמה של מנדלבליט לשקיפות ועוד מרצונו, עם זאת, חלק גדול מהפגישות כתובות בצורה עמומה, כך שלא ניתן לדעת מה היה נושא הפגישה.

כך למשל, נכתב: "דיון בעניין החלטת ממשלה", "דיון עם שרת המשפטים", "דיון בעניין הגשת ערעור בתיק אזרחי", "פגישה עם איש אקדמיה", "פגישה עם איש תקשורת" ו-"חקירה פלילית" ללא פירוט במה מדובר ומי האנשים. בתקופה זו היו למנדלבליט 17 פגישות עם ראש הממשלה נתניהו (דיונים ופגישות עבודה).

מהיועמ"ש נמסר כי: "פרסום היומן באופן יזום משקף את תפיסת היועץ המשפטי לממשלה לפיה בתפקידו הוא משרת את הציבור, ובמסגרת זו יש לחתור לשקיפות, תוך הקפדה שלא לחשוף מידע חסוי או מסווג ושלא לפגוע בהליכים תלויים ועומדים.

"היועץ המשפטי לממשלה משוכנע שחשיפת היומן תתרום להיכרות של הציבור הרחב עם העשייה בלשכתו ועם המלאכה החשובה והמרובה שנעשית על ידי משפטנים ופרקליטים במשרד המשפטים, תוך מקצועיות, מסירות ותחושת שליחות – ובתוך כך להגברת אמון הציבור במערכת אכיפת החוק".

במכון הישראלי לדמוקרטיה בירכו היום על ההחלטה של מנדלבליט ואמרו כי עיקר החשיבות שבפרסום הוא ביכולת לבחון מהן הסוגיות המרכזיות שנמצאות על סדר היום שלו.

ד"ר גיא לוריא, החוקר את עבודת מוסד היועץ המשפטי ומערכות המשפט, ציין כי "בעבר ביקרנו במכון את חוסר השקיפות של עבודת היועץ וינשטיין לא משום שחשדנו בשחיתות של היועץ, אלא משום שאנו סבורים שיש בכך בכדי להנגיש לציבור את הסוגיות המרכזיות שעל סדר יומו וכמובן, את הסוגיות שלא נמצאות על סדר יומו.

"בהחלטתו מבטא היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, אולי נושא המשרה הבכיר ביותר בשירות הציבורי, גם מסר חשוב בנוגע לצורך בשקיפות של מוסדות הציבור כלפי האזרחים. בהמשך לכך, אנו מקווים כי היועץ מנדלבליט אף יאמץ את הצעת המכון לפרסום של תכנית עבודה של כל המערך שבראשו הוא עומד, המונה מאות פרקליטים, ולהצגת דו"ח שנתי שבו מדדים להצלחת המערך כולו, כך שהציבור יוכל להתרשם גם מהעשייה הרחבה ולא רק מפגישותיו של מנדלבליט עצמו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker