התיק נגד עו"ד יורם יוסיפוף, הנאשם בעבירות מס, יעבור לגישור

פרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה) הגישה במארס כתב אישום נגד יוסיפוף בעבירות מס של כ–25 מיליון שקל

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אפרת נוימן

אתמול נערך בבית משפט השלום בתל אביב דיון הקראת כתב אישום בעניינו של עורך הדין ואיש העסקים יורם יוסיפוף, המואשם בעבירות מס של כ–25 מיליון שקל. עורך דינו, אבי גרוס, ביקש להעביר את התיק לגישור פלילי ועו"ד יפעת גדנקן מהפרקליטות נוטה להסכים. גרוס ביקש חודשיים כדי להשלים את המעבר על כל ההודעות והמסמכים בתיק, והשופטת לימור מרגולין־יחידי קבעה כי עד סוף אוגוסט ימסרו הצדדים עדכון לבית המשפט.

במרכז כתב האישום נגד יוסיפוף עומדת לנדקו (ובשמה הקודם החברה הממשלתית לפיתוח לוד רמלה), שנרכשה על ידי יוסיפוף ב–2004. לפי כתב האישום, ב–2006–2007 תיווך רוני מאנה בכמה עסקות נדל"ן, ובהן עסקה למכירת מניות חברת הנדל"ן אוסיף מקבוצת חברות אביב לארקדי גאידמק, בתמורה לדמי תיווך בסך כולל של 12 מיליון שקל, כולל מע"מ. לטענת הפרקליטות, עסקות התיווך שביצע מאנה נרשמו על ידי יוסיפוף כהכנסות של לנדקו, ודווחו בדו"חות של לנדקו ל–2006–2007 כ"הכנסות אחרות". נגד מאנה הוחלט לאחר שימוע שלא להגיש כתב אישום.

יורם יוסיפוףצילום: עופר וקנין

בנובמבר 2006 פתחה לנדקו, באמצעות יוסיפוף, חשבון בנק מיוחד בבנק מזרחי, שיועד לקליטה של ה"הכנסות האחרות". סמוך לאחר פתיחתו, שיעבד יוסיפוף את החשבון לטובת הבנק, לשם מתן ערבות מוחלטת, ללא הגבלה בסכום, לחובותיו האישיים לבנק. ב–2009 חילט הבנק את החשבון, שבאותה עת היו בו כ–12.5 מיליון שקל. בעקבות החילוט, נותרו יוסיפוף והחברה MASY שבשליטתו, חבים ללנדקו מיליוני שקלים.

לטענת הפרקליטות, בסוף אותה שנה התקשר יוסיפוף בהסכם עם פרדי רובינסון, בעל חברת מילומור, למכירת מניות לנדקו למילומור. בהסכם המכירה נרשם כי MASY תעביר את מלוא אחזקותיה בלנדקו למילומור "ללא תמורה". עם זאת, באותו הסכם נקבע כי מילומור תוותר ל–MASY על החזר התחייבויותיה ללנדקו, עד לסך של 20 מיליון שקל. ב–2011 נמחקו בספרי לנדקו חובותיו של יוסיפוף ו–MASY, שבאותה עת הסתכמו ביותר מ–19 מיליון שקל.

בדו"ח על הכנסותיו לשנת המס 2009, שאותו הגיש יוסיפוף לרשות המסים, הושמטה ההכנסה הנובעת ממחילת חוב זו, בסכום של יותר מ–13.5 מיליון שקל. החל ב–2011 ואילך MASY לא הגישה כלל לפקיד השומה דו"חות, ובכך השמיטה דיווח על הכנסתה בסך כ–5.5 מיליון שקל. בדרך זו, לטענת הפרקליטות, העלים יוסיפוף יחד עם MASY הכנסות בכ–20 מיליון שקל.

יוסיפוף מואשם גם בכך שחברת רוי נדל"ן גרופ שבבעלותו נמנעה מהגשת דו"חות לרשות המסים החל ב–2008 ואילך. כמו כן, חברת ספידי לינק, שאף היא בבעלות יוסיפוף, נמנעה מהגשה של דו"חות על הכנסותיה החל ב–2010 ואילך. ב–2010 ביצעה ספידי לינק עסקת תיווך בין החברות חבס ובסר, למכירה של מגרשים בפארק צמרת בתל אביב, שהניבה הכנסות בגובה של יותר מ–5 מיליון שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker