הקריירה החדשה של השופטת הילה גרסטל, נציבת הביקורת הפורשת

גרסטל שכרה משרדים במגדלי המוזיאון, שם תתחיל לעבוד ב-1 ביולי דרך המשכן לבוררויות כמגשרת ובוררת

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יסמין גואטה
יסמין גואטה

הילה גרסטל, נציבת הביקורת על הפרקליטות הפורשת, פתחה בקריירה חדשה - בוררת ומגשרת. גרסטל, נשיאת בית המשפט המחוזי בלוד לשעבר, הודיעה לפני כחודשיים על התפטרותה מתפקיד נציבת הביקורת על מערך התביעה ומייצגי המדינה בערכאות. נכון להיום ועד ה-30 ביוני היא עדיין מכהנת בתפקידה כנציבת הביקורת, אולם החל מה-1 ביולי היא תחל בתפקידה החדש.

גרסטל שכרה משרדים במגדלי המוזיאון, שם תתחיל לעבוד ב-1 ביולי דרך המשכן לבוררויות. אל גרסטל יתלווה העוזר האישי שלה מהנציבות, עו"ד רועי שחר, שהועסק בנציבות במשרת אמון.

הילה גרסטל, בשנה שעברה
גרסטל, בשנה שעברהצילום: תומר אפלבאום

גרסטל שימשה כשופטת במשך 23 שנים, נחשבה לשופטת יעילה והיתה ידועה כאהודה מאוד בקרב עורכי הדין. ב-2007 היא התבקשה על ידי שר המשפטים דאז דניאל פרידמן, ועל דעת נשיאת בית המשפט העליון דאז דורית בייניש, להקים את בית המשפט המחוזי מרכז, ולכהן כנשיאתו הראשונה. מתפקיד זה פרשה ב-2013 עם היבחרה לנציבת הביקורת הראשונה.

גרסטל לא הגישה מועמדות לתפקיד נציבת הביקורת, והוועדה היתה זו שפנתה אליה והציעה לה להגיש את מועמדותה, על אף שלא תכננה לפרוש מכהונתה. המועמדים שכן הגישו מועמדותם הם היועץ המשפטי של השב"כ לשעבר אריה רוטר, וסגנית נשיאת בית המשפט המחוזי בתל אביב, השופטת דרורה פלפל. השלושה ראוינו על ידי חברי הוועדה ולבסוף נבחרה גרסטל פה אחד.

בנימוקי הבחירה נכתב כי "לאחר שבחנה הוועדה את מועמדותם של השלושה שהופיעו בפניה, סברה הוועדה כי נשיאת בית המשפט המחוזי מרכז, היא המועמדת המתאימה ביותר ובאופן מובהק לתפקיד. המדובר ביחידה חדשה לחלוטין, שההחלטות על הקמתה באו בהמשך לדיון ציבורי. על כן, לזהות מקימה אמורה להיות השפעה ניכרת הן על עיצובה והן על מיצובה של היחידה. בשני אלו, הנשיאה גרסטל מביאה איתה מטען רב ערך ונסיון מוכח. מעמדה במערכת המשפט יש בו לקדם מאד את מיצובו של מערך הביקורת ההולך ומוקם. לכך יש לצרף את ניסיונה רב הערך בהקמתו של בית המשפט המחוזי-מרכז, בלוחות זמנים מהירים ובתנאים לא פשוטים. הוועדה התרשמה מאד מהתפתחותו וצמיחתו של בית משפט זה ומפועלה של הנשיאה גרסטל בהקשר זה ובכלל".

גרסטל פרשה מתפקידה כנציבת הביקורת בעקבות החוק שגיבשה שרת המשפטים איילת שקד לעיגון מעמדה של הנציבות בחקיקה, ועל רקע מאבק קשה שניהל נגדה ארגון הפרקליטים. על פי הצעת החוק של שקד, יונהג מודל דו-שנתי שלפיו בשנה הראשונה תמשיך הנציבות לפעול במתכונת הקיימת ובשנה השנייה היא תפוצל, כאשר הביקורת המערכתית תבוצע על ידי היועמ"ש, והביקורת הפרטנית תישאר בידי הנציב. בסביבתה של גרסטל אמרו זה זמן רב כי פיצול כזה יביא להחלשת גוף הביקורת ולריקונו מתוכן ועל כן היא תשקול לפרוש מתפקידה. עוד ברקע לפרישתה מאבק עיקש שמנהלים הפרקליטים נגד פרסומם של דו"חות ביקורת שונים, ובמרכזם דו"ח הביקורת על המכון לרפואה משפטית שבעניינו עתרו 11 פרקליטים לבג"ץ.

בהודעה מטעמה, כתבה גרסטל עם התפטרותה כי "בנסיבות אלו, ולנוכח העובדה שהצעת החוק שהוגשה כוללת הוראה שלפיה, שנה לאחר כניסת החוק לתוקף, יועבר אגף הביקורות המערכתיות של הנציבות ליחידת ביקורת פנים חדשה שתוקם במשרד המשפטים, בחרה הנציבה למרות ההערכה הרבה והאהדה הרבה שהיא חשה כלפי השרה, גם מקצועית וגם אישית, שלא להמשיך ולנהל את הנציבות, ולפרוש כעת".

עוד כתבה גרסטל כי "במשך שנים רבות שקדמו להקמת הנציבות, התנגדו אנשי הפרקליטות להקמת גוף ביקורת עליהם, וכל ניסיון חקיקה כזה, נבלם. גם את הקמת הנציבות, על פי מסמך העקרונות, ליוותה התנגדות עזה ביותר של הפרקליטות. ארגון הפרקליטים יצא למאבק קשה ומיוחצן מאוד נגד קיום אפשרות הגשת תלונות פרטניות נגד פרקליטים לנציבות הביקורת...  הנציבות, שהוקמה כאמור, על ידי השופטת גרסטל, למרות ההתנגדות הרבה, קיימת ופועלת ואפקטיבית מאוד".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker