עתירה: הפטור ממכרז ל-HP להנפקת תעודות ביומטריות אינו חוקי

דפוס בארי טוען בעתירה מינהלית כי למשרד האוצר אסור היה להרחיב את פרויקט תעודות הזהות הביומטריות ללא מכרז - וכי המחיר שנקבע גבוה פי ארבעה ממחירי השוק כיום ■ האוצר: ההחלטות התקבלו לאחר שיקול הנסיבות שהציגו גורמים מקצועיים ומשפטיים

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

עתירה מנהלית שהוגשה באחרונה לבית המשפט המחוזי בירושלים מצביעה על פגמים מהותיים שנפלו לכאורה בהחלטות שהתקבלו בנוגע לפרויקט תעודות הזהות הביומטריות.

ההחלטות התקבלו בוועדת הפטור ממכרז שבאגף החשב הכללי במשרד האוצר, ונוגעות להתקשרות של משרד הפנים עם חברת HP לאספקה של תעודות הזהות הביומטריות של מדינת ישראל עד 2025, בסך יותר מ–200 מיליון שקל.

שר הפנים לשעבר, גדעון סער, מציג תעודת זהות ביומטרית
שר הפנים לשעבר, גדעון סער, מציג תעודת זהות ביומטריתצילום: תומר אפלבאום

החברה שמבצעת את הפרויקט כיום היא HP Enterprise, חברת המחשוב הארגוני שקמה לאחר פיצול HP לשתי חברות. מגיש העתירה הוא דפוס בארי, ובמרכז העתירה עומדות שתי החלטות, ששתיהן התקבלו על ידי ועדת הפטור ואושרו על ידי החשבת הכללית. בהחלטה הראשונה, ניתן למשרד הפנים פטור ממכרז להרחבת ההתקשרות עם HP לאספקת תעודות עד 2025 בסכום של 175 מיליון שקל. בהחלטה השנייה ניתן למשרד הפנים פטור ממכרז להרחיב עד 2025 את ההתקשרות עם HP לצורך מתן שירותי עיטוף של תעודות הזהות בסך 32 מיליון שקל.

באמצעות עורכי הדין רועי בלכר, נגה רובינשטיין ואליאור כורם ממשרד גולדפרב־זליגמן, טוען דפוס בארי כי ההחלטה על המשך אספקת תעודות הזהות אינה חוקית, מפני שאינה עומדת בתנאי החיסכון והיעילות כפי שדורשות תקנות חובת המכרזים. "הפטור לא ניתן משיקולי חיסכון ויעילות, אלא משיקול זר — ויתור על תשלום חוב לכאורה של משרד הפנים ל–HP בסך 70 מיליון שקל", נכתב בעתירה. בנוסף, לטענת דפוס בארי, לא קיימים כל טעמי חיסכון המצדיקים מתן פטור ממכרז להתקשרות עם HP.

דפוס בארי מוסיף כי ההחלטה אינה סבירה, מפני שוועדת הפטור והחשבת הכללית לא הביאו בחשבון שמחיר ההתקשרות עם HP אינו תחרותי. על פי הנטען, מחירה של תעודת זהות לא נקבע בהליך של מכרז פומבי, אלא במשא ומתן שהתקיים עם HP, והמחיר לתעודה שנקבע בתום המשא ומתן היה גבוה ב–23% מהאומדן שנערך לפני המכרז. מאז פרסום המכרז ועריכת האומדן חלפו כבר יותר מעשר שנים. "ההתפתחויות הטכנולוגיות שחלו, ושחקנים נוספים שהצטרפו לשוק התעודות החכמות, הופכים את המחיר שנקבע בשעתו — למחיר שאינו תחרותי בעליל, וגבוה  עד כדי פי ארבעה ממחירי השוק", טוענים בדפוס בארי.

לטענת דפוס בארי, גם ההחלטה השנייה, על מתן שירותי העיטוף, אינה חוקית ואינה סבירה. "ועדת הפטור והחשבת הכללית הפרו את חובתן היסודית לבחון פרסום מכרז. לו היו עושות כן, היו מגלות שפרסום מכרז יכול להביא לחיסכון של כ–17.4 מיליון שקל". עוד נטען כי החלטת ועדת הפטור והחשבת הכללית נעדרת כל נימוק שנותן טעם מדוע ההתקשרות עם HP הוארכה לתקופה כה ארוכה, עד 2025, תוך פגיעה קשה בעקרון השוויון ובהזדמנויות במכרזים.

בעתירה מתבקש בית המשפט להצהיר כי ההחלטה על מתן פטור ממכרז ל–HP מבוטלת ולהורות למשרד הפנים לפרסם לאלתר מכרז לאספקת 4 מיליון רכיבי פרסונליזציה לתעודות הזהות הגולמיות שבמלאי, וכן לפרסם מכרז לאספקת תעודות זהות נוספות מעבר ל–4 מיליון תעודות הזהות האלה.

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "החלטות ועדת הפטור בחשב הכללי ניתנו לאחר שיקול כלל הנסיבות והבהרות שהוצגו על ידי הגורמים המקצועיים והמשפטיים ברשות האוכלוסין וההגירה, וזאת בהתאם לתפקידה של ועדת הפטור ולתקנות חוק חובת המכרזים. התייחסות לגופו של עניין תינתן בערכאות המתאימות".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker