עורך הדין שחשף את הוצאות נתניהו בחו"ל: "זה כסף שלנו"

חצי שנה התכתב עו"ד שחר בן מאיר עם משרד ראש הממשלה ומשרד החוץ כדי לקבל פירוט של הוצאות נסיעת נתניהו לניו יורק ב–2015 ■ המידע ניתן לו רק אחרי שהגיש עתירה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שחר בן מאיר

ב–29 בספטמבר 2015 המריאו ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ורעייתו, שרה, במטוס חכור לביקור רשמי בן כמה ימים, שבו הוא נאם בעצרת האו"ם השנתית בניו יורק.

"כל יום שעובר מבהיר שבמזרח התיכון הקורס, שבו גורמי האסלאם הקיצוני תופסים שטח אחרי שטח, ישראל היא אי של קדמה, אי של יציבות. את כל הדברים הללו וכמה דברים אחרים אומר בעצרת האו"ם ובפגישותי בארה"ב", צוטטו דבריו של נתניהו בעמוד הבית של משרד ראש הממשלה.

ישראל היא אולי "אי של קדמה" כדברי נתניהו, אבל בכל הנוגע לשקיפות בעניין הוצאות של נסיעות נבחרי ציבור - אף אחד לא ממהר לתת תשובות. בסוף אוקטובר נתקל עו"ד שחר בן מאיר בידיעה של אמיר אורן ב"הארץ" לפיה הוא פנה לדוברים במשרדי החוץ וראש הממשלה וביקש לדעת בנוגע לאותה הנסיעה אם הוגש חשבון לכיסוי הוצאות מלונו של הבן יאיר (אשר שהה במלון נפרד), האם הוזמן לראש הממשלה חייט מיוחד בשכר של מאות דולרים ועוד שאלות בנוגע להוצאות. התשובה הלא מפתיעה שקיבל היתה שמדובר במסע רדיפה ובשאלות המתבססות על רצף של כזבים והשמצות שמטרתם לפגוע בראש הממשלה ובמשפחתו.

בן מאיר, שמגדיר את עצמו "אזרח מעורב בלי שייכות למפלגה פוליטית" ומתמחה במשרדו ברמת גן בהגשת תביעות ייצוגיות - ביקש לקבל בעצמו את המידע בדבר הוצאות הנסיעה של נתניהו. "הכסף של הנסיעה הוא שלי ושלך ולא שלו ואין סיבה שלא נקבל את המידע", הוא אמר אתמול ל–TheMarker, "אם אני יכול לנצל את היכולת שלי כעורך דין ולפנות לבית משפט כדי לקבל את המידע, למה שלא אעשה את זה? זאת לא הפעם הראשונה שאני מגיש עתירות אישיות שלא מכניסות לי כסף".

הוצאות ביקור רה"מ בניו יורק ב2015, בדולרים

ארכה ועוד ארכה

בן מאיר פנה בערוצים המקובלים למשרד ראש הממשלה בבקשה לפי חופש המידע. "הממונה על חופש המידע ביקש ארכה ועוד ארכה ואחרי שלושה חודשים, בסוף 2015, הוא אמר שהמידע בכלל נמצא במשרד החוץ. שלושה חודשים לקח לו לגלות שהמידע לא נמצא אצלו אלא במשרד החוץ".

אחרי סבב התכתבויות, כתב בן מאיר לממונה על המידע במשרד החוץ כך: "בניגוד למה שאתם אולי סבורים אני לא 'סביבון' (פורפרה בסלנג) ולא מתכוון להיות כזה. המידע המבוקש הוא הכי פשוט והכי אלמנטרי שיכול להיות" והוסיף כי אם עד 11 למארס הוא לא יקבל את המידע המבוקש תוגש לבית המשפט עתירה לקבלת המידע.

וכך היה. בן מאיר הגיש במארס 2016 עתירה לבית המשפט המחוזי בירושלים. בעתירה כתב כי "הביקור של ראש הממשלה (ורעייתו) לא נערך על חשבונם הפרטי, אלא על חשבון העותר (כחלקו היחסי בתשלומי המסים) ושאר משלמי המסים במדינת ישראל. במדינה מתוקנת, ראוי היה כי משרדי הממשלה יציגו לציבור באופן שקוף וגלוי (למעט משיקולי סודיות שאינם רלבנטיים כאן) את ההוצאות של משרדי הממשלה לרבות הוצאות בדבר עלות נסיעות של נבחרי ציבור לחו"ל".

הדיון בעתירה נקבע ל-20 ביוני בפני השופט דוד מינץ. שלשום הגישה עו"ד אחוה ברמן, סגנית בכירה בפרקליטות מחוז ירושלים (אזרחי) הודעה ובקשה לבית המשפט ובה כתבה כי הליך איסוף המידע וקבלת האישורים לפרסומו הושלם וניתן למסרו לעותר ולכן בית המשפט מתבקש לדחות את העתירה.

"כשבמשרד החוץ הבינו שאין להם מה להתגונן הם שיחררו את המידע", אומר בן מאיר. "לפי דף ההוצאות רואים שהם הוזנו למחשב בין אוקטובר לדצמבר 2015, כלומר הכל היה במחשב כבר אז ואפשר היה לשלוף אותו בלחיצת כפתור. למה לקח להם חצי שנה?".

פירוט ההוצאות שקיבל בן מאיר, פורסם אתמול ב"הארץ". "אם רק נסיעה אחת עלתה למשלם המסים שמונה מיליון שקל, תחשבו לאיזה סכומים מצטברים כל הנסיעות", אומר בן מאיר.

אתמול הגיש בן מאיר בקשה לבית המשפט המחוזי בירושלים לחייב את המדינה בהוצאות שלו בהליך. הסכום נתון לשיקול דעת השופט מינץ כשבן מאיר הפנה לשני שיקולים שמושכים לכיוונים מנוגדים: "אם ידה של המדינה כה קלה לשלם 600 אלף דולר על שהות של מספר ימים בניו יורק, מדוע שלא תישא גם בסכומים מתאימים בגין הוצאות העותר? ", הוא כתב והוסיף כי "מצד שני, דווקא נוכח 'היד הקלה' של המדינה בהוצאות אלו, מן הסתם היה מצופה מהעותר שיראה לעצמו לחסוך למדינה בהוצאות נוספות, אף שככל הנראה החיסכון של העותר למדינה (למרבה הצער) לא יובילו למדיניות חיסכון מקבילה מהצד השני".

בשנים האחרונות הגיש בן מאיר (ביחד עם עורך דין יצחק אבירם) עוד עתירות ותביעות מבלי שהיה לו שיקול כלכלי. ב-2013 הוא הגיש תביעה בה טען כי נוחי דנקנר והחברות שבשליטתו הטילו חרם מודעות על עיתון "הארץ" באופן שפגע בחופש הביטוי שלו כמנוי העיתון (התביעה סולקה על הסף).

ב-2015 הוא עתר לבג"ץ נגד החלטת יו"ר ועדת הבחירות המרכזית שלא להכריז על "ישראל היום" כפלטפורמת תעמולה עבור נתניהו (הוא משך את העתירה במענה להצעת בג"ץ).

בתגובה אמרו במשרד ראש הממשלה כי העיסוק בהוצאות הפרטיות של נתניהו בנסיעה לחו"ל הוא קטנוני וכי מרבית העלות נובעת מצורכי הביטחון. לדבריהם, כשראש הממשלה מגיע למלון, בשל צורכי הביטחון שוכרים בדרך כלל כ–50 חדרים ומכינים תשתית משרדית לצורך עבודתו במלון.  אי אפשר לעבוד בחדרים שמיועדים לשינה ועל כן יש צורך בפינוי חדרים, ובהכשרתם למשרדים.עוד הוסבר כי באותה תקופה שבה מתקיימת עצרת האו"ם מחירי המלונות בניו יורק גבוהים. בעניין ההוצאות לאיפור ולשיער נמסר כי רה"מ משתתף בהרבה אירועים ועליו לבוא מאופר. לכן שוכרים מאפרת על בסיס יומי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker