היועץ המשפטי לממשלה הוכיח: אני לא משרת של נתניהו

הבה נגלגל תסריט דמיוני: שיחות בין נתניהו לאלוביץ' על אירועי דומא (נתניהו הודה כי על כך נסבו שיחותיהם), שינוי מגמת סיקור לטובת נתניהו אחרי שיחות כאלה, ולאחר מכן החלטה של נתניהו לטובת ענייניה של בזק

עידו באום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנדלבליט לוחש סוד לנתניהו בישיבת ממשלה בנובמבר בשנה שעברה
עידו באום

ההנחיה של היועץ המשפטי לממשלה כי ראש הממשלה ושר התקשורת, בנימין נתניהו, צריך להימנע מעיסוק בעניינים הנוגעים קבוצת בזק במסגרת תפקידו כשר התקשורת, היא רגע מכונן בכהונתו של אביחי מנדלבליט. מה שנתניהו לא הבין ברמיזה, הוא נאלץ לקבל עתה בהנחיה רשמית וגלויה.

אתמול הוכיח מנדלבליט, לראשונה ובאופן מובהק, כי הוא אינו משרתו של נתניהו. היועץ עמד בלחצים לא-פשוטים מלשכת ראש הממשלה, שלא היתה מוכנה לקבל את ההנחיה בצורה לא־פורמלית. דווקא ההתנגדות העזה מלשכת נתניהו והעובדה שהיועץ דבק בעמדתו, ובמיוחד כאשר מדובר בנושא רגיש ללבו של ראש הממשלה כמו תחום התקשורת - ממחישה עד כמה משמעותי הרגע.

מהצד האחר, הצורך בהנחיה כתובה ופומבית מסמל את אובדן הרסן של נתניהו וסביבתו. נתניהו לא קיבל מרצון את הרמיזות מכיוון לשכת היועץ המשפטי לממשלה, שלפיהן ראוי לו שיימנע מעיסוק בענייני קבוצת בזק. בימים כתיקונם, הנחיה כזו לא היתה נחוצה כלל.

יש שרים שמבינים לבד את הקושי בניגודי עניינים: למשל, החלטתו של שר האוצר משה כחלון להימנע מעיסוק בענייני הגז בגלל חברותו עם קובי מימון, מבעלי השליטה בישראמקו, היתה אולי בעייתית ביחס להבטחת הבחירות שלו, אבל ראויה במישור טוהר המידות.

מנדלבליט עשה לנתניהו טובה גדולה. נתניהו אמנם טוען שלא קיבל דבר מבעל השליטה בבזק, שאול אלוביץ', אבל תחקיר של גידי וייץ ב"הארץ" חשף את אופן הסיקור של אתר "וואלה" את נתניהו, ואת מה שנחזה כשינויים במגמת הסיקור מאז שאלוביץ' שולט בוואלה.

הבה נגלגל תסריט דמיוני: שיחות בין נתניהו לאלוביץ' על אירועי דיומא (נתניהו הודה כי על כך נסבו שיחותיהם), שינוי מגמת סיקור לטובת נתניהו אחרי שיחות כאלה, ולאחר מכן החלטה של נתניהו לטובת ענייניה של בזק. התסריט הזה עלול להפוך בקלות לחקירה בחשד לעבירה של הפרת אמונים.

נתניהו לא הפנים את המסרים הביקורתיים ששלחו בתי המשפט והפרקליטות בתיקים הפליליים השונים של ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט. כאשר אולמרט קיבל החלטות בעניין לקוחות של חברו ושותפו לשעבר, עו"ד אורי מסר, מבלי לגלות את החברות ביניהם - הרשיע אותו בית המשפט המחוזי בהפרת אמונים (פרשת מרכז ההשקעות). כאשר אולמרט שלח מכתבי המלצה כדי לסייע לאיש העסקים המיטיב שלו, משה טלנסקי, בית המשפט נזף בו בחומרה. כאשר אולמרט נחשד בהתערבות (ללא הצלחה) לטובת ידידו המיליארדרד פרנק לואי, שרצה לרכוש את השליטה בבנק לאומי, רק כפסע היה בינו לבין החלטה, להעמידו לדין.

ההנחיה של מנדלבליט לראש הממשלה נתניהו היא בבחינת הסרת מכשול מלפני עיוור. נתניהו צריך, אם כך, להודות ליועץ, ולא לשלוח את מקורביו לבקר אותו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker