בעלי אזרחות אמריקאית? האמריקאים רוצים להכניס לכם יד לכיס

רשות המסים האמריקאית החלה להגביר את הפיקוח על דו"חות שמוגשים על ידי אזרחים אמריקאים שמתגוררים במדינות אחרות

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
פסל החירות והעיר ניו-יורק
צילום: בלומברג

פסק דין שניתן באחרונה בבית משפט פדרלי לענייני מסים בארה"ב מעגן את העמדה של רשות המסים האמריקאית לפיה תושב ישראל, שהוא גם אזרח אמריקאי, אינו יכול לחסות בצל האמנה למניעת כפל מס בין המדינות, וייאלץ לשלם בארה"ב מס על רווחי הון.

אלעזר (אלי) קול, רואה חשבון שמתגורר בישראל ולו אזרחות אמריקאית, מכר ב-2010 בארה"ב מניות שקנה ב-2001. המכירה הניבה רווח של 115 אלף דולר. סעיף 15 לאמנת המס בין ישראל וארה"ב - שמטרתה היא שנישומים לא ישלמו כפל מס על אותה הכנסה - קובע כי "תושב של אחת המדינות המתקשרות יהא פטור ממס בידי המדינה המתקשרת האחרת על רווחים ממכירתם או חילופם של נכסים קבועים". כלומר, לפי הוראות סעיף זה, צריך קול לשלם מס על רווח ההון ממכירת המניות רק בישראל, מדינת התושבות שלו, ולא בארה"ב.

קול עבר לישראל ב-2009 וענה על הגדרת עולה חדש, שמעניקה לו פטור ממס על הכנסות בחו"ל לתקופה של עשר שנים ממועד הפיכתו לתושב ישראל.

מאחר שב-2010 קול היה עדיין אזרח אמריקאי, הוא הגיש דיווח שנתי לרשויות המס האמריקאיות, כנדרש מכל אזרח ארה"ב (לרבות מחזיקי גרין קארד), שבו דיווח על מכירת המניות, אך צירף הסבר מדוע, בהתאם לאמנת המס בין המדינות, הוא פטור מתשלום מס על רווח ההון.

ב-2015, כ-4000 אמריקאים ויתרו על אזרחותם
ב-2015, כ-4000 אמריקאים ויתרו על אזרחותם

רשות המס האמריקאית לא קיבלה את ההסבר, וקול נדרש לשלם מס של 13 אלף דולר וקנס של 2,600 דולר - 20% מהרווח. הוא עירער על ההחלטה בבית משפט פדרלי לענייני מסים, שיתרונו, בניגוד לבית משפט רגיל, הוא היכולת להורות על הקפאת חוב עד למתן החלטה.

הטענה של רשות המס האמריקאית מבוססת על סעיף באמנה שמכונה Saving Clause, אשר קובע כי "על אף כלל ההוראות של אמנה זו, רשאית מדינה מתקשרת להטיל מס על תושביה ועל אזרחיה כאילו לא נכנסה אמנה זו לתוקף". כלומר, ארה"ב יכולה למסות את קול כאילו האמנה בין ישראל לארה"ב לא בתוקף.

קול טען כי הדרישה של רשות המס האמריקאית אינה סבירה מכיוון שהיא מאיינת את ההוראה באמנת המס בין המדינות (וכן בדין הפנימי בארה״ב), שקובעת כי במקרה שבו המוכר מחזיק מתחת ל-10% מכוח ההצבעה בחברה הנמכרת, רווח ההון ממכירת המניות יחויב במס רק במדינת התושבות של מפיק הרווח (במקרה זה, ישראל).

השופט לא קיבל את הטענה וקבע כי על קול לשלם את המס הנדרש ממנו בארה"ב.

התוצאה: מוותרים על אזרחות אמריקאית

לפסיקה זו יש השלכות על ישראלים שעלו או חזרו לישראל בלי שוויתרו על אזרחותם האמריקאית. היא מהותית במיוחד עבור ישראלים אזרחי ארה"ב, שנהנים בישראל מהפטורים על הכנסות בחו"ל שמוענקים לתושבים חוזרים ועולים חדשים מסוימים. בישראל חיים על פי הערכות כ-180 אלף ישראלים בעלי אזרחות אמריקאית.

ד"ר עוז חלבי, שותף ומנהל מחלקת מיסוי אמריקאי במשרד עורכי הדין פרל כהן צדק לצר ברץ בניו יורק, מסביר כי אם תושב ישראל בעל אזרחות אמריקאית יהיה מעוניין, למרות הפסיקה, להמשיך ולקחת פוזיציה בניגוד להחלטה זו - הוא יהיה חשוף לקנס, זאת במקרה שרשויות המס האמריקאיות יערכו ביקורת לדו"חות שהגיש.

במקרה של קול, ויתר השופט על הקנס בשל האי־ודאות ששררה כשרשות המס הטילה עליו את הקנס. מדובר בקנס בשיעור של חמישית מהיקף המס שעליו לשלם והוא יכול להגיע לסכום לא מבוטל במקרה של היקפי מס גבוהים.

לדברי חלבי, רשות המס האמריקאית פירסמה באחרונה סטטיסטיקות בנוגע לשיעור הבדיקה של דיווחי מס על ידי רשויות המס בארה״ב. מהנתונים עולה כי בדרך כלל נבדקים פחות ממחצית האחוז מהד"וחות המוגשים אך במקרה של אזרחי ארה"ב שהם תושבי מדינות אחרות, נבדקו ב-2015 כ-5% מדו"חות המס.

"פסק הדין בעניין קול משתלב במגמה המתחזקת של הממשל האמריקאי לשים על הכוונת אזרחים ומחזיקי גרין קארד אמריקאים שאינם תושבי ארה"ב. לדעתי, האמריקאים ימשיכו להתמקד באלה שמחזיקים באזרחות אמריקאית, לרבות גרין קארד, שלא מתגוררים בארה"ב", אומר חלבי.

מהלכים אלה מצד רשות המס האמריקאית עשויים להביא לעלייה במספר הישראלים שמוותרים על האזרחות האמריקאית על מנת שלא להיות חשופים לתשלומי מס גבוהים.

מדובר במגמה כלל עולמית, שהתגברה בשנים האחרונות לאור החוק הפדרלי FATCA מ-2010, שמסדיר את העברת המידע מבנקים וגופים פיננסיים בעולם לרשויות המס בארה”ב (בישראל ההסכם ייכנס לתוקפו בהמשך השנה). לפי דיווח של משרד האוצר האמריקאי, מספר שיא של 4,300 אזרחי ארה״ב ויתרו על אזרחותם ב-2015 - גידול של 25% לעומת 2014, ופי 18 מאז 2008.

"אמריקאים רבים כבר מוותרים על האזרחות גם במקרים שבהם מדובר בהון של יותר מ-2 מיליון דולר, שמחייב תשלום של מס יציאה", אומר חלבי, "והמגמה רק צפויה להתגבר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker