השופט הורה על פירוק אדמה; המפרק: "הכסף של הרוכשים נמצא במזארטי או בדירה באקירוב"

המפרק: "יש רוכשים רבים שלא מבינים שגלי ההדף עוד יגיעו אליהם" ■ וגם: מה חושב השופט על משרדי עורכי הדין הגדולים בישראל שליוו את אדמה ולמה הוא הזהיר את אורן קובי?

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורן קובי בבית המשפט
אורן קובי בבית המשפטצילום: עופר וקנין

"את הכסף של הרוכשים אפשר למצוא או בריינג'רובר או במזארטי או בדירה באקירוב או בדירה במגדלי YOO או בחפצי האמנות. כל כספי הלקוחות נמצאים בנכסיו של אורן קובי". כך אמר היום עו"ד חגי אולמן, המנהל המיוחד שמונה לחברת אדמה בבעלות קובי בדיון שהתקיים בבית המשפט המחוזי בתל אביב. השופט איתן אורנשטיין שדן בתיק, הורה על פירוק החברה. הוא התייחס לממצאים בדו"ח ואמר כי הם קשים וחמורים ומינה את עו"ד אולמן כמפרק זמני לחברת א.ר לוגיסטיק נדל"ן של קובי.

אולמן התייחס לתצהיר שהגיש קובי לבית המשפט והדגיש כי מדובר בתצהיר שקרי. "הוא מציג מצג לפיו אין לאורן קובי שום נכסים מלבד נכסי נדל"ן וזה לא נכון. קובי רכש שעונים בסכומים של 2 מיליון שקל, בגדים, כלי רכב. אין סיכוי בעולם שהוא יטען שאין בידו נכסים. קובי לא הצהיר על חברות שהוא מחזיק בחו"ל. יש אחת שגילינו בעצמנו - באיי הבתולה. יש עוד שתי חברות ברפובליקה הדומיניקנית. כל זה לא מופיע בדיווחים שלו לבית המשפט".

אולמן ציין כי קובי סירב לשתף איתו פעולה ואמר: "בשבוע האחרון היינו במידה של חוסר אונים. אני סמוך ובטוח שנעשות הברחות נכסים. הצגנו תמונה שקובי יוצא ממשרדו ואדם מטעמו מחזיק מחשב. בחודשים האחרונים הוא דואג לשלם נכסי עתק למקורות שונים. בפברואר שולמו לסימה, אמו של קובי, 20 אלף שקל. כל זה פחות משלושה חודשים לפני הגשת הבקשה. נכסיו של קובי כולם שייכים לנושים. הנכסים הוצאו מהחברה שלא כדין. אין ספק שהחברה נושה בקובי בעשרות מיליוני שקלים".

אתמול הגיש אולמן דו"ח ראשון וחריף מטעמו בו המליץ להורות על פירוק החברה. "הדו"ח מציג תמונה קשה ועגומה, כמעט בלתי נתפסת, של התנהלות שערורייתית, הכרוכה במעשים החשודים, חשד כבד, כמעשי מרמה" הדגיש. אולמן ציין כי עשרות מיליוני שקלים זרמו במעלה הדרך לכיסו של קובי, ללא כל זכות בדין וללא שקיים רווח ראוי לחלוקה ובזרם הולך ומתגבר ככל שרבו עסקות השיווק.

אורן קובי מגיע לבית המשפטצילום: עופר וקנין

בדיון היום אמר אולמן כי הבדיקה שלו העלתה כי קיימים יותר מ-100 רוכשים שאין להם בכלל קרקע או שיש קרקע והתמורה שולמה בחלקה. "יש רוכשים רבים שלא מבינים שגלי ההדף עוד יגיעו אליהם וזכויותיהם לא נרשמו. רשויות המס כלל לא מכירות בנאמנויות מטעמים שונים והודיעו כי לא יתנו אישורים לעסקות. זה יכול להוסיף עוד מיליונים לחובות של החברה".

אולמן התייחס להתנהלותה של אדמה ואמר: "הרוכשים עברו רמה כזו או אחרת של שטיפת מוח. נמכרה להם זכות לדירה שלא קיימת. הציגו להם משרדי עורכי דין מהשורה הראשונה שילוו את העסקות. בפועל, התחושה היתה שהעסקות בטוחות לחלוטין. אף אחד מהרוכשים לא לווה על ידי עורך דין. כל מה שהיה להם זה הסכם שיווק. זה לא נתפס שרוכש משלם מיליון שקל כשכל מה שיש לו ביד זה מיליון שקל. כשהדבר היחיד שמבטיח אותו זה נאמנות כשמצד שני הכסף הגיע לחברה. שיטת העבודה של החברה - ההנחיה הברורה שניתנה היתה שהכסף צריך לעבור לחברה ולא לנאמנות. רוב הכספים הופקדו בחברה ולא נרשמו".

ושוב, גם היום העלה אורנשטיין תהיות בנוגע לעורכי הדין שליוו את העסקות. בין המשרדים שטיפלו באדמה והחתימו את הרוכשים על ההסכמים ניתן למצוא את משרדי עורכי הדין גולדפרב זליגמן ושות'; הרצוג פוקס נאמן ושות'; ארדינסט בן נתן טולידאנו ושות'; פירון ושות'; עמר רייטר ז'אן ושות'; ושרקון בן עמי אשר ושות'. אורנשטיין תהה איך כל זה קרה כשעורכי הדין ידעו שהם צריכים להפקיד את הכסף בנאמנות.

עו"ד אודי גינדס, שמשרדו מייצג את קובי, טען כי הדו"ח רווי אי דיוקים: "ככל שהדו"ח מתלהם יותר וכתוב בצורה מניפולטיבית כך חולשתו. יש גבול לתיאור של הלקוחות כצאן לטבח". אולם אורנשטיין לא קיבל את הדברים: "נטרלתי את כל הביטויים האלה, זה לא חבר מושבעים אבל איפה הכסף? אנשים השקיעו פה מיליונים" תהה שוב ושוב. גינדס טען כי כניסה להליך של פירוק תביא לנזק גדול יותר לנושים. "לא כתבנו בבקשה שהכל תקין, כתבנו שהיו כשלים אבל צריך להסתכל קדימה".

בסיום הדיון, הורה אורנשטיין לקובי לעמוד ואמר לו: "אני מזהיר אותך. אתה לא עושה שום פעולה ברכוש שלך. אחרת זה עובר מהפן האזרחי לפלילי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker