הנהלת ביהמ"ש מסרה מידע רק בשליש מהבקשות שקיבלה לפי חוק חופש המידע

מספר בקשות חופש המידע שהוגשו לגופים ממשלתיים גדל ב-15% ב-2015 ■ המספר הגדול ביותר של הבקשות הוגש למשרד הבריאות ■ משרד הבינוי והשיכון, שירות בתי הסוהר ומשרד התיירות בלטו לטובה בהיענות לבקשות

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אפרת נוימן

ב-2015 נרשם גידול של 15% במספר בקשות חופש המידע שהוגשו לגופים ממשלתיים, ל-6,478 בקשות - כך עולה מהדו"ח שפירסמה אתמול היחידה הממשלתית לחופש המידע. המספר הגדול ביותר של הבקשות הופנה למשרד הבריאות (848 בקשות), ולאחר מכן לשירות בתי הסוהר והמשטרה.

היחידה הממשלתית לחופש המידע קיימת כארבע שנים, ופועלת מול כ-80 משרדי הממשלה ויחידות הסמך (יחידות אוטונומיות שכפופות למשרדי ממשלה, כמו בתי חולים ממשלתיים והרבנות הראשית). סמכויותיה כוללות בין השאר קביעת נהלים, בירור תלונות ומתן הנחיות לתיקון ליקויים. ב-81% מהבקשות שהטיפול בהן הסתיים ב-2015 נמסר מידע באופן מלא או חלקי.

ערימת תיקים וניירת. מעסיקים נאלצים לבחור בין התקשרות עם גורם מקצועי נוסף לבין התמודדות עצמית עם בירוקרטיה נוספת

מבין הרשויות בעלות היקף פעילות גדול, בלט לטובה משרד הבינוי והשיכון, שמסר מידע באופן מלא או חלקי כמעט בכל הבקשות (98.5%). אחריו בלטו לטובה שירות בתי הסוהר ומשרד התיירות, שבהם לא נמסר מידע רק ב-5%-6% מהבקשות.

בצד השלילי, בלטו לרעה המשרד להגנת הסביבה, שמסר מידע רק בכרבע מ-226 הבקשות שקיבל, הנהלת בתי המשפט שמסרה מידע רק בכשליש מ-163 הבקשות שקיבלה, והמשרד לביטחון פנים ומשרד הביטחון שמסרו כל אחד מידע רק ב-43%-46% מהבקשות שקיבלו.

במשרד ראש הממשלה נמסר המידע בכ-65% מהבקשות, במשרד המשפטים ב-73% מהבקשות ובאוצר בכ-60% מהבקשות.

בשנה החולפת היתה עלייה של 52% לעומת 2014 במספר התלונות שהגיעו ליחידה (130). הסיבה העיקרית להגשת תלונה היא אי־מתן מענה על ידי הרשות. המשרד שקיבל את מספר התלונות הרב ביותר הוא משרד הבריאות (19), ואחריו משרד התחבורה (13) ומשרד החינוך (10).

המשרדים שמהם נמסר הכי פחות מידע לציבור ב-2015
אחוז הבקשות שבהן נמסר מידע
משרד הביטחון - 46.2%
המשרד לביטחון פנים - 42.7%
הנהלת בתי המשפט - 36.8%
המשרד להגנת הסביבה - 26.5%

הדו"ח מראה כי סיבת הסירוב הנפוצה ביותר למסירת מידע - ב-17.9% מהמקרים שלא נענו - היא שלא ניתן לאתר את המידע. במלים אחרות, מידע השייך לציבור ומיוצר על ידי רשויות המדינה מכספי ציבור ובעבורו - הלך לאיבוד.

עוד עולה מהדו"ח כי בשנה החולפת ניתנו 60 פסקי דין בעתירות חופש מידע נגד הממשלה. מתוכם, בית המשפט קיבל את טענת העותרים ב-46 מקרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker