פרשת אדמה: השופט תוקף את עורכי הדין - "חסרים 25 מיליון שקל, איפה הכסף?"

השופט איתן אורנשטיין לעו"ד שולי גולדבלט: "הלקוח שלך לקח כסף של אנשים שהיה צריך להגיע לחשבון נאמנות של עורכי דין והכסף הזה משום מה יצא לכל מיני מטרות אחרות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שופט הפירוקים, איתן אורנשטיין מקיים בשעה זו דיון בבקשת הקפאת ההליכים שהגישה חברת אדמה לשיווק, קרקעות חקלאיות וגם הפעם כמו בפרשת ענבל אור בה דן בשבועות האחרונים מתגלים כשלים חמורים בהתנהלות החברה.

בתחילת השבוע החברה הגישה החברה בקשה להקפאת הליכים ולהסדר נושים. במקביל, הוגשו גם שתי בקשות נוספות: אחת על ידי נושה של החברה שמבקשת להורות על פירוקה; ובקשה נוספת, שהגישה חברת שלמה כהנא ובניו, להכריז על הבעלים, אורן קובי, כפושט רגל. החברה צירפה לבקשת ההקפאה דוחות כספיים, שנערכו על ידי משרד רו"ח שטיינמיץ עמינח, רואי החשבון שטיפלו גם בענבל אור.

אורן קובי, בעלי חברת אדמה, בבית המשפט
אורן קובי, בעלי חברת אדמה, בבית המשפטצילום: עופר וקנין

משרדי עורכי הדין שליוו את החברה בזמנים שונים הם משרד עוה"ד שרקון, בן עמי אשר, משרד עוה"ד עמר רייטר, ז'אן, שליוו גם את ענבל אור ושני משרדים בולטים נוספים: משרד עוה"ד ארדינסט בן נתן ומשרד עוה"ד גולפרב זליגמן.

אלא שמהדו"חות מתברר כי הכספים ששילמו הלקוחות לא הופקדו בחשבונות נאמנות. אורנשטיין תהה מיד עם כניסתו לאולם: "לא כל הכספים נמצאים בחשבון נאמנות, מה זה? אם חסר 25 מיליון שקל שהיו צריכים להיות בחשבון נאמנות אצל עורכי דין, איפה הכסף? אני לא רוצה לדבר על משרדי עורכי הדין שהכסף היה אמור להיות מופקד אצלם בנאמנות". אמר אורנשטיין לעו"ד שולי גולדבלט שהגיש את הבקשה. "הלקוח שלך לקח כסף של אנשים שהיה צריך להגיע לחשבון נאמנות של עורכי דין והכסף הזה משום מה יצא לכל מיני מטרות אחרות".

גולדבלט נאלץ להתפתל: "כל מה שאדוני אומר נכון. טעויות נעשו. אבל אנחנו מסתכלים וצופים פני עתיד. כרגע חסרים 20 מיליון שקל. כתבנו את זה בצורה מפורשת שאלו הכספים שצריך להוסיף כדי להשלים את העסקות".

לדבריו, סכומי עתק הושקעו בחברה במיתוג "הבקשה הזו היא בבחינת מודה ועוזב ירוחם. מדוע? טעויות נעשו, דברים לא נכונים נעשו, כתבנו את זה שחור על גבי לבן. אבל השאלה היא איך פותרים את זה היום. הפתרון הוא בראש ובראשונה להשלים את העסקות מול הרוכשים של הקרקעות, דבר שיקנה לרוכשים של הקרקעות החקלאיות במודע".

ראם עמינח - רואה חשבון-  בעלה של רקפת רוסק עמינח
ראם עמינח

אולם אורנשטיין לא הרפה ותהה שוב ושוב איפה היו עורכי הדין: "קראתי את הבקשה שלוש פעמים ואני עדיין לא מבין, איפה היו המשרדים שליוו את החברה? יש פה בעיה".

אדמה רוכשת קרקע חקלאית או אופציה לרכישת קרקע, מחלקת אותה לחלקים קטנים, מוכרת אותם ללקוחותיה ומרוויחה את ההפרש בין עלות הקרקע למכירתה. בתחילת השבוע הורה אורנשטיין על מתן צו האוסר על ביצוע פעולות ושינויים בנכסי החברה ובנכסי בעל השליטה, קובי. כמו כן, הורה השופט על מתן צו איסור יציאה מהארץ נגד קובי. מחר יקיים אורנשטיין דיון בעניינה של החברה.

בבקשה, שהוגשה באמצעות עו"ד שולי גולדבלט, טוענת אדמה כי בחודשים האחרונים נקלעה לקשיי נזילות שלא מאפשרים לה את השלמת העסקות מול בעלי הקרקע ורישום הערות אזהרה לטובת הרוכשים בהתאם להתחייבותה. קשיי הנזילות נובעים על פי הבקשה ממספר גורמים, בהם השקעה כספית ניכרת בעלויות תפעול ומטה והשקעה בפיתוח קבוצת החברות במטרה להתפתח ולהתרחב.

אדמה טוענת כי השקיעה, בין השאר, כספים רבים בהקמת מערך שיווק והפצה של נכסים ומיתוג. אלא שלדבריה, בניגוד לציפיות, הגדלת מערך השיווק גרמה להוצאות תפעול גבוהות ולא יצרה רווחים. כתוצאה מכך, לטענתה, נגרם לה גירעון של 6.2 מיליון שקל. בבקשה טענה אדמה כי המיתוג גרם לה להוצאות של כ–10 מיליון שקל. שיפוץ המשרדים של החברה גרם, לפי הבקשה, להוצאות של כ–10 מיליון שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker