שני ישראלים שמואשמים בהרצת מניות בבורסה האמריקאית יוסגרו לארה"ב

גרי שאלון וזיו אורנשטיין יוסגרו בהסכמתם ויועמדו לדין בשורה של עבירות, בהן חדירה לחומר למחשב, הימורים באינטרנט, עבירות ניירות ערך, הפעלת עסק בלתי חוקי להעברת כסף והלבנת הון

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

גרי שאלון וזיו אורנשטיין, שניהם אזרחי ישראל, יוסגרו לארה"ב - כך קבע היום בית המשפט המחוזי בירושלים, שהכריז על השניים כבני הסגרה לארה"ב. כנגד השניים הוגש כתב אישום על ידי חברת מושבעים גדול פדרלי במחוז הדרומי של מדינת ניו יורק בארה"ב. השניים יוסגרו בהסכמתם ויועמדו לדין בשורה של עבירות, בהן חדירה לחומר למחשב, הימורים באינטרנט, עבירות ניירות ערך, הפעלת עסק בלתי חוקי להעברת כסף והלבנת הון.

השניים מואשמים בכך שהריצו מניות בארה"ב משנת 2011 ועד היום באמצעות הקמת חברות קש, רכישת מניות מוגברת והפצת מיליוני הודעות כוזבות באמצעות הדואר האלקטרוני, שמטרתן היתה לקדם את רכישת המניות ולהעלות בכך את ערכן. לאחר ביצוע הפעולות, הם מכרו את מניותיהם המורצות באופן מתואם, והלבינו את פירות ההונאה בדרך של העברת סכומי הכסף דרך חשבון בנק קפריסאי לחברות קש נוספות.

גרי שאלוןצילום: ליאור מזרחי

שאלון ואורנשטיין נעצרו ביולי 2015 על ידי משטרת ישראל, זאת עקב בקשת רשויות ארה"ב למעצרם הזמני.  יחד עם מעצרם נערך חיפוש בביתם בהתאם לבקשה לעזרה משפטית מאת ארה"ב. על פי הפרקליטות, בחיפוש נמצאו ראיות נוספות לביצוע העבירות.

בספטמבר 2015 העבירה ארה"ב בקשה להסגיר לידיה את שאלון ואורנשטיין - בעקבות כתב האישום שהוגש נגדם ונגד אדם נוסף בגין 7 עבירות פליליות שעונשן המצטבר עשוי להגיע לעשרות שנות מאסר. במארס 2016 התקבלה מארה"ב בקשת הסגרה משלימה בגין כתב אישום מתוקן שהוגש נגד השניים במחוז הדרומי של מדינת ניו יורק בארה"ב, בה התבקשה הסגרתם, בין היתר, בגין עבירות של חדירה לחומר למחשב והימורים באינטרנט בנוסף לעבירות בגינן התבקשה הסגרתם בבקשת ההסגרה המקורית. באותו יום, התקבלה מארה"ב בקשת הסגרה נוספת בגין כתב אישום שהוגש נגד גרי שאלון במחוז הצפוני של מדינת ג'ורג'יה בארה"ב, בה התבקשה הסגרתו בגין עבירות של חדירה למחשב והתחזות.

על פי הרשויות בארה"ב, הראיות נגד השניים כוללות, בין היתר, תצהירים של עדי מדינה המפלילים אותם בביצוע ההונאות; תכתובות דוא"ל וצ'אטים בין גאלון ואורנשטיין לבין עצמם ועם שותפיהם לתכנון ולביצוע ההונאות, כולל התכתבות אלקטרונית ביניהם לחברות הברוקרים והבנקים בנוגע לפתיחת חשבונות בנק וחשבונות ברוקרים, תוך שימוש בשמות בדויים ודרכונים מזויפים או גנובים; פלטי עסקות סחר במניות ופלטי ברוקרים המשקפים דפוסי סחר לא סדירים ודומים ביחס למניות החברות; ראיות בדבר פתיחת חשבונות בנק וחשבונות ברוקרים שנפתחו על שם חברות קש תוך שימוש בשמות בדויים ומסמכים מזויפים, כולל דרכונים מזויפים או גנובים.

זיו אורנשטייןצילום: ליאור מזרחי

בעתירה שהגישה הפרקליטות לבית המשפט נכתב כי במקרה הזה מתקיימים התנאים להסגרה וכי הראיות שצירפו הרשויות האמריקאיות לבקשת ההסגרה מצביעות על כך שקיימות ראיות שהיו מספיקות להעמיד אותם לדין גם בישראל ובכך התמלאה הדרישה להסגרתם לפי החוק.

התיק טופל על ידי עוה"ד יעל ביטון ומתן עקיבא מהמחלקה הבינלאומית בפרקליטות המדינה, בשיתוף פעולה עם חוליית אינטרפול במטה הארצי ולהב 433 - יחידת הסייבר של משטרת ישראל. גרי שאלון מיוצג על ידי עורכי הדין יעקב וינרוט, עמית חדד ויניב שגב. זיו אורנשטיין מיוצג על ידי עו"ד רונן רוזנבלום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker