פרשת העלמות המס: בעל מניות בלאומי דורש לבטל את הסכם הפשרה

מיכאל פורת, בעל מניות מיעוט בבנק, טוען כי יו"ר הוועדה שמונתה לבחינת הפרשה, השופט לשעבר אורי גורן, היה בעל עניין בבנק והחזיק כנאמן בכ–5.78% ממניות לאומי: "אופן ההתנהלות בפרשה נראה יותר כמו נשף מסכות ותחפושות מאשר הליך בדיקה רציני"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מכשול נוסף במאמציו של בנק לאומי לסיים את פרשת העלמות המס. מיכאל פורת, בעל מניות מיעוט בבנק, הגיש אתמול (ד') לבית המשפט המחוזי בתל אביב בקשה לביטול הסכם הפשרה שהגיש הבנק, וממתין לאישורו של השופט חאלד כבוב.

פורת הגיש בעבר תביעה נגזרת נגד הבנק לבית משפט בניו יורק, אך השופט כבוב נענה לבקשת לאומי והורה על מתן צו חוסם שאוסר עליו להמשיך את ההליכים המשפטיים שם. כעת טוען פורת, באמצעות עורכי הדין יעקב סבו, חגי קלעי ואוהד רוזן, כי הסכם הפשרה שהגיש הבנק נגוע בניגודי עניינים. זאת בשל הרכב הוועדה הבלתי־תלויה שהקים דירקטוריון הבנק כדי לבחון פרשה, שבה סייע לאומי ללקוחות אמריקאים בישראל, בארה"ב, בשווייץ ובלוקסמבורג בהעלמת מס ב–2002–2010.

גליה מאור ואיתן רף. ייאלצו להחזיר בונוסים
גליה מאור ואיתן רף. ייאלצו להחזיר בונוסיםצילום: עופר וקנין

בראש הוועדה עמד השופט בדימוס אורי גורן, לשעבר נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב. חברי הוועדה האחרים היו שופטת בית המשפט המחוזי בירושלים בדימוס אורית אפעל־גבאי, ד"ר לאה פסרמן־יוזפוב, פרופ' ידידיה שטרן, המכהן כדירקטור בבנק, וד"ר סאמר חאג'־יחיא, המכהן גם הוא כדירקטור בבנק. הוועדה גם מינתה יועץ משפטי שליווה את עבודתה — ד"ר אסף אקשטיין מאוניברסיטת בר אילן.

פורת טוען כי יו"ר הועדה הבלתי־תלויה, השופט גורן, היה בעל עניין בבנק לאומי בתקופה הרלוונטית, והחזיק כנאמן בכ–5.78% ממניות בנק לאומי בשווי מיליוני שקלים, שנמכרו על ידו רק בסוף 2013. "ואם לא די בכך, הרי מי שהוסמך לקבוע את שכרו של יו"ר הוועדה הבלתי־תלויה, בתפקידו כנאמן על מניות בנק לאומי, הוא לא אחר מאשר עו"ד רם כספי, שטען בפני הוועדה ובפני היו"ר שלה כבא כוחם של נושאי המשרה בבנק", הוא מדגיש. "אופן ההתנהלות בפרשה זו, נראה יותר כמו נשף מסכות ותחפושות, מאשר הליך בדיקה וחקירה רציניים, עצמאיים, אובייקטיביים ואמיתיים".

הוועדה הבלתי־תלויה המליצה לאמץ את הסדר הפשרה שהציעו חברות הביטוח של נושאי המשרה לשעבר בבנק, בראשות לוידס הבריטית — תשלום של 92 מיליון דולר לבנק (כ–360 מיליון שקל, כולל 26 מיליון דולר שתשלם חברה בת של לאומי בעלת רישיון מבטח), תמורת סיום התביעות נגד לאומי ועובדיו עקב הפרשה. עוד נקבע בהסכם כי שלושה נושאי משרה בבנק — יו"ר הדירקטוריון לשעבר, איתן רף; המנכ"לית לשעבר, גליה מאור; וראש החטיבה הבינלאומית לשעבר, צבי איצקוביץ' — יחזירו חלק מהבונוסים שקיבלו בסכום מצטבר של כ–5.1 מיליון שקל.

עו"ד כספי מסר בתגובה: "אני בוש ונכלם על התעוזה של עו"ד סבו, שהעז להגיש בקשה הזויה ומכפישה לבית המשפט, ואני מלא תקווה שבית המשפט יטיל על המבקשים הוצאות אישיות לדוגמה. אין ולא היה כל קשר בין מינויו ב–2015 של גורן כיו"ר הוועדה לבין כהונתו כנאמן של מניות קבוצת אליהו בלאומי".

מבנק לאומי נמסר בתגובה כי "מיכאל פורת כלל אינו תובע בתביעה קיימת בעניין פרשת הלקוחות האמריקאים. ההסדר שהוגש לאישור בית המשפט הוא מול התובעים בתביעה ונעשה בהתאם להמלצת הוועדה הבלתי־תלויה. פורת הגיש תביעה בארה"ב שבית המשפט הוציא לגביה צו חוסם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום