שופט בג"ץ בדעת מיעוט: נתניהו כשר תקשורת - פגיעה בדמוקרטיה

בג"ץ דחה את העתירה נגד ריבוי תפקידי השרים של נתניהו

עידו באום

בג"ץ דחה הערב ברוב של ארבעה שופטים נגד אחד את עתירתה של מפלגת "יש עתיד" נגד ריבוי תפקידי השר שבהם מכהן ראש הממשלה בנימין נתניהו. דעת הרוב הדוחה את העתירה נכתבה על ידי הנשיאה מרים נאור. עם זאת שלושה שופטים - המשנה לנשיאה אליקים רובינשטיין, חנן מלצר וניל הנדל - נתנו לממשלה "התראה" ולפיה אם יימשך ריבוי התפקידים גם בעתיד, יהיה מקום לשמוע עתירה נוספת על סבירותו של מצב זה בעוד כשמונה חודשים.

שופט המיעוט חנן מלצר סבר כי יש לקבל את העתירה. בדעת המיעוט של מלצר מופיעה גם הערה יוצאת דופן על הבעייתית שבכהונת נתניהו כשר התקשורת. לדברי מלצר, "ראש הממשלה קיבל על עצמו בממשלה הנוכחית גם את תפקיד שר התקשורת, וזהו המשרד היחידי שבו הוא לא מינה לעצמו סגן. בכך יש שני פסולים: בהיות ראש הממשלה עומד בראש הרשות המבצעת – פעילותו כשר תקשורת פוגעת, לכאורה, בהפרדת הרשויות, שכן המדיה התקשורתית נחשבת בעולם המודרני כמעין רשות רביעית. יש בכך חזרה לא ראויה לימים שבהם משרד ראש הממשלה בישראל היה מופקד על כלי התקשורת האלקטרוניים והדבר נחשב כפוגם בדמוקרטיה. יש בכך אף התעלמות מהעובדה שבעבר נחקקו חוקים שהבטיחו עצמאות לרשות השידור הציבורית וכן לרשות השנייה, המפקחת על שידורי הרדיו והטלוויזיה הפרטיים".

הפסול השני לפי מלצר הוא כי "הדבר פוגע בחופש העיתונות כזכות יסוד – מבלי לעמוד בדרישות פיסקת ההגבלה. בהקשר זה אזכיר כי מקדמת דנא – העיתונות והעיתונאים אינם נתונים ואינם צריכים להיות נתונים בעיסוקם לרישוי מהותי כלל".

בנימין נתניהו
בנימין נתניהוצילום: אוליבייה פיטוסי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker