תביעה נגד "יס פלנט" להטעיה בגודל כוס השתייה סולקה על הסף: "תובענה מופרכת"

צרכנים תבעו את רשת "יס פלנט" ו"רב חן" בטענה כי הכיתוב הזעיר בתחתית כוס השתייה אינה תואמת את הכמות שבכוס ■ השופט: מדובר בניסיון סרק. "הסיכוי שלקוח יראה כיתוב זה קודם לביצוע העסקה נמוך מאוד שלא לומר שואף לאפס"

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בקשה לתביעה ייצוגית שהוגשה נגד רשת בתי הקולנוע "יס פלאנט" ו"רב חן" (תאטראות בע"מ) סולקה אתמול (א') על הסף על ידי השופט פרופ' עופר גרוסקופף מבית המשפט המחוזי מרכז-לוד.

השופט קבע ביחס למגישי הבקשה כי הם "מבקשים בכל מחיר למצוא הצדקה לניהול הליך של תובענה ייצוגית נגד המשיבה וזאת כשברור שאין כל בסיס להליך שכזה. במצב דברים זה, אין לי אלא להתייחס למקרה כאחד מאותם מקרים חריגים בהם ראוי לסלק את התובענה על הסף בשל היותה תובענה מופרכת על פני הדברים ולהטיל הוצאות בהתאם". השופט קבע למבקשים הוצאות של 50 אלף שקל.

אולם קולנוע ברשת "יס פלנט"

מדובר בבקשה שהגישו במאי 2015 שני תובעים ייצוגים בטענה כי אין התאמה בין כמות המשקה שבכוסות הנמכרות במזנונים של בתי הקולנוע לבין הרשום על תחתית הכוס. עוד קודם לכן באותו החודש הם הגישו בקשה אחרת, בעניין דומה, הפעם בטענה כי אין התאמה בין הכמות בכוס במזנון של בית קולנוע לבין הרשום על הקבלה אך הם הסכימו אחרי רמיזות של השופט להסתלק מהתביעה.

הרכישה במזנון הקולנוע היא של כוס בגודל "קטן", "בינוני" ו-"גדול". הטענה בבקשה החדשה היתה שבתחתית הכוס, בחלק הפנימי של השוליים מופיע כיתוב שמתאר את יצרן הכוסות, כתובתו ומספר הטלפון וכן מופיע בו הכיתוב 500 מ"ל. השופט כתב בפסק הדין לגבי הכיתוב כי הוא "בכתב של 1 מילימטר לערך אותו ניתן לקרוא רק מעיון מקרוב בכוס ולאחר הרמתה. נקל להתרשם מכיתוב זה כי הוא נעשה על ידי היצרן לצרכיו וכי אין הוא משמש לצורך המצגים לגבי ציבור הצרכנים".

השופט ציין כי למרות שהמבקשים שמעו את דברי ההסבר שלו בבקשה הראשונה שהגישו, לפיהם על מנת שתתקיים עילת תביעה צרכנית הם צריכים לשכנע כי התקיימה הטעיה בטרם מכירת המוצר במובן זה שלצרכן הוצג כי כמות המשקה הנמכרת לו היא כמות מסוימת בעוד שכמות המשקה בפועל נמוכה יותר – הם לא מיהרו להסיק את המסקנות.

"נהפוך הוא, הם בחרו להגיש תשובה לתגובה בה הם מנסים לבסס את הטענה כי לא רק שקיימת טעות בסימון הכוס על ידי היצרן (טעות בה הודתה המשיבה ואשר אותה תיקנה בינתיים) אלא שטעות זו בסימון גם עשויה להטעות את הלקוחות והיא מהווה לפיכך בסיס מספק לצורך הגשת תובענה ייצוגית".

השופט קבע כי מדובר בניסיון סרק שאינו מתיישב עם ההיגיון הבריא. "כשלעצמי ברור לי לאחר שראיתי את הכיתוב, כי הסיכוי שלקוח יראה כיתוב זה קודם לביצוע העסקה נמוך מאוד שלא לומר שואף לאפס".

את רשת "יס פלנט" ו"רב חן" ייצגו עורכי הדין מוטי ארד ומירב אליהו. את המבקשים ייצגו עורכי הדין מיה יהב-פילוסוף וכפיר בן שטרית.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker