העלמתם מס? אתם עלולים להיכנס לכלא - לעשר שנים - דין וחשבון - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

העלמתם מס? אתם עלולים להיכנס לכלא - לעשר שנים

אושר בוועדת החוקה: עבירות מס יחשבו כעבירות הלבנת הון ■ רשות המסים תבקש להאריך את נוהל גילוי מרצון

22תגובות

וועדת החוקה, חוק ומשפט הצביעה היום (א׳), אחרי דיון של שלוש שעות וחצי, בעד הצעת החוק המבקשת להכליל עבירות מס חמורות במסגרת חוק איסור הלבנת הון. ההצעה תעבור כעת להצבעה שנייה ושלישית בכנסת. 

הצעת החוק - שכבר עברה בקריאה ראשונה באוגוסט 2013, אך הליך חקיקתה לא הושלם אז - קובעת כי כל עבירת מס חמורה וכל פעילות בכספים שמקורם בעבירות מס ייחשבו גם כעבירה פלילית. כלומר, כל מי שמעלים מס במכוון ייחשב כמי שביצע עבירה של הלבנת הון, שהעונש עליה חמור יותר. בנוסף, יהיה ניתן יהיה להעביר מידע מהרשות לאיסור הלבנת הון באופן ישיר לרשות המסים בהתאם לקבוע בהצעת החוק.

כלכלה איורים הון שחור שוק שחור 08

כיום, עבירה על פקודת מס הכנסה עלולה לגרור עונש מקסימלי של 7 שנות מאסר, בעוד העונש המקסימלי בעבירה על חוק איסור הלבנת הון הוא 10 שנות מאסר. במהלך הדיונים בוועדה בעניין זה היו ויכוחים בנוגע להיקף עבירת המס שתחשב לעבירת מקור, על מנת שרק המעלימים "הכבדים" יכנסו בגדרה. 

הוועדה, בראשות ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי), קבעה כי עבריין מס ייחשב כ״מלבין הון״ במקרים של העלמת הכנסה של מיליון שקל בשנה ויותר, או 2.5 מיליון שקל בארבע שנים רצופות. בנוסף, עבירה תחשב כעבירת מקור במידה ומדובר בהעלמת מע"מ בסך 170 אלף שקל בשנה (מס שלא שולם), או 480 אלף בארבע שנים רצופות. 

עוד נקבע כי עבירות בתחום החשבוניות הפיקטיביות ייחשבו עבירות מקור גם אם הן בוצעו "בנסיבות מחמירות", כהגדרתן כיום בחוק מע"מ. בתחום מיסוי מקרקעין עבירת מס תיחשב כעבירת מקור במידה והיא כללה אי דיווח על עסקאות, השמטת שווי מכירה או רכישה של זכות במקרקעין בסכום העולה על 1.5 מיליון שקל וכן דיווח פרטים כוזבים אודות זהות הצדדים לעסקה.

ח"כ  ניסן סלומינסקי
אמיל סלמן

עדיין לא גובשה העמדה הסופית בעניין פעולה של "החזקה" פסיבית בלבד על ידי מי שביצע את עבירת המקור (הלבנה עצמית). 

החוק לאיסור הלבנת הון מאפשר לרשויות גם לחלט את רכוש העבריינים, כאשר המידע שמגיע לידי הרשות להלבנת הון יזרום גם לרשות המסים. בעניין זה היועץ המשפטי לממשלה או פרקליט המדינה יוציאו הנחיות ליישום אכיפת החוק, והנוהל יפורסם על ידי הרשות להלבנת הון - זאת על מנת למנוע מצב שבו החילוט הזמני יפעיל לחץ לא מידתי, ותוך התחשבות בכך שהחשוד או הנאשם יוכלו להמשיך ולנהל את חייהם ועסקיהם באופן תקין ככל הניתן.  

בנוסף, מנהל רשות המסים, משה אשר, הודיע לוועדה כי ידון עם היועץ המשפטי לממשלה במטרה להאריך את תוקף הליך הגילוי מרצון - המאפשר למעלימי מס לדווח על הכנסות מבלי שיהיו חשופים להליך פלילי - ולהוסיף לתקופה הנוספת גם את עבירות הלבנת ההון הנובעות מעבירות המס. עדיין לא מדובר בעובדה מוגמרת אך מדובר בהארכה של נוהל הגילוי מרצון שמסתיים ביוני 2016 בכמה חודשים ואולי אף בחצי שנה כלומר עד לקראת סוף השנה.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם