האם ענבל אור תצליח לפרוע צ'ק של מיליון שקל עד מחר? השופט נזף בה - ודחה ההחלטה - דין וחשבון - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

האם ענבל אור תצליח לפרוע צ'ק של מיליון שקל עד מחר? השופט נזף בה - ודחה ההחלטה

ענבל אור בבית משפט: הון עצמי חיובי של 57 מיליון שקל ו-12 פרויקטים "חיים ונושמים" ■ עו"ד יעקב ויינרוט, המייצג את אור: "אנשים מגישים בקשות פירוק - ויורים לעצמם כדור בראש"

61תגובות

יזמת הנדל"ן ענבל אור הגיעה היום לבית המשפט המחוזי בתל אביב לדיון בבקשות הפירוק שהוגשו השבוע נגד חברת אור סיטי נדל"ן. בתום הדיון ארוך, בו גם אף נאלץ לגעור בה על התפרצויותיה ואף לאיים בהוצאתה מהאולם, הקציב שופט הפירוקים איתן אורנשטיין לאור יום אחד כדי לשלם סכום של מיליון שקל שהתחייבה לשלם לחברת גלובל ממנה רכשה קרקע.

לדיון אתמול הגיעו גם עו"ד עמית פינס שמייצג את בנק מזרחי לו חייבת החברה נכון להיום כ- 10 מיליון שקל. כמו כן, הגיעו עורכי דין מטעם רשות המסים, שהסבירו כי לאור יש חוב של 300 אלף שקל למס הכנסה, חוב של 800 אלף שקל למיסוי מקרקעין בגין מס רכישה וחוב של 1.7 מיליון שקל למס שבח. אור עצמה נכנסה לאולם באיחור, מלווה בעורכי הדין יעקב וינרוט ועמית חדד שאותם שכרה אתמול בלילה, הם מייצגים אותה יחד עם עו"ד דן נובהארי.

ענבל אור ועורך דינה יעקב ווינרוט
עופר וקנין

עו"ד וינרוט טען כי תהליך של פירוק או הקפאת הליכים הוא דרסטי ואינו מוצדק בנסיבות אלה. לדבריו, "אם הבית לא עומד להתמוטט, מי שגר בו צריך להישאר בו". וינרוט הגיש מסמכים המעידים לדבריו על חוסנה הכלכלי של אור סיטי נדל"ן, שכוללים בין היתר מאזן בוחן ודו"ח מבוקר לשנת 2014. עו"ד נובהארי הוסיף "לחברה יש הון עצמי חיובי של 57 מיליון שקל. מאזן הבוחן של החברה נכון להיום מראה כי לחברה יתרות זכות של למעלה מ-19 מיליון שקל. לחברה יש 12 פרויקטים שנמצאים בתהליך, ניתן לראות מהדוחות שמנובמבר חלה התקדמות בפרויקטים. החברה חיה ונושמת".

עורכי הדין הגישו גם תצהיר של מנהל חברת גלובל ממנו עולה כי החברה עומדת בהתחייבויותיה, לפי התצהיר הזה תשלום של מיליון שקל אמור היה להיות מוצג לפירעון היום (ד'). "אין כאן שום פיגור בתשלומים. התשלום הזה יפרע", הדגיש וינרוט. שאלת התשלום הזה עמדה במרכזו של הדיון שכן בנק מזרחי החליט לבטל את מסגרת האשראי של החברה.

עו"ד פינס שמייצג את מזרחי הסביר כי נכון להיום יש לאור יתרת חוב של 10 מיליון שקל בשני פיקדונות והבנק החליט להעמיד את החוב לפירעון מיידי. פינס הסביר כי החברה שעבדה נכסי נדל"ן אולם אלו מכסים את החוב רק באופן גבולי. לדבריו בחודשים האחרונים היתה התנהלות בלתי תקינה וחריגה של מסגרות, כל זה במקביל למו"מ שמתנהל מול הבנק להגדלת המסגרות. "החברה התחייבה להזרים כספים אך ההתחייבות הזו לא קוימה. בסופו של דבר קצה סבלנותו של הבנק והוא העמיד את החוב לפירעון מיידי. נכון להיום הבנק לא מכבד את הצ'קים של החברה". הדגיש.

אור התפרצה במהלך הדברים: "החברה והבנק עובדים יחד 20 שנה ומעולם לא חזר צ'ק" היא אמרה. "רק ביום שפרצה החקירה הבנק החליט שלא לכבד את הצ'קים". וינרוט הוסיף: "אנשים מגישים בקשות פירוק ויורים לעצמם כדור בראש. החקירה הזו מנופחת מעבר לכל סטנדרט. במצב הזה וודאי שיש תקלות. לדעתנו הן פתירות". וינרוט ביקש מאורנשטיין להמתין יום אחד כדי לראות אם אור תצליח לפרוע את הצק.

עו"ד שוקי שועלי, שמייצג רוכשת דירה ושהגיש בקשה להקפאת הליכים, טען כי יש אי סדרים כספיים מהותיים בחברה. "במאזן הבוחן של החברה מופיעים שישה רוכשים ששילמו לחברה 6 מיליון שקל כאשר לפי הערות האזהרה הם שילמו 17 מיליון שקל והכספים אינם מוצאים את ביטויים במאזן הבוחן. לחברה יש לקוחות שביטלו את העסקה- בסכום כולל של 10 מיליון שקל. יש גם חוב לספקים של 11 מיליון שקל". שועלי ביקש מאורנשטיין למנות בעל תפקיד למשך זמן קצר ביותר כדי שיגיש דוח בנוגע לחוסנה הפיננסי של החברה.

נציג כונס הנכסים הרשמי, שנכח בדיון, אמר: "אני לא יכול להגיד שאני לא מוטרד במיוחד אחרי ששמעתי את הדברים של נציג בנק מזרחי". ואולם עם זאת הוא הדגיש כי יש לנהוג בזהירות כדי לא לגרום נזק לכולם. "לחברה יש תשובות טובות. אם היא תעמוד בדבריה ותשלם את הכסף עבור הקרקע, אני לא רואה הצדקה לתת צו לחדלות פירעון".

ענבל אור בבית המשפט
עופר וקנין

גם השופט אורשנטיין התייחס לנזק שעלול להיגרם בעקבות כניסה להליכי חדלות פירעון: "מתן צו פירוק זמני עלול לגרום לכדור שלג שיגרום נזק בלתי הפיך באופן בו לא ניתן יהיה להשיב את המצב לקדמותו. לפיכך על בית המשפט לנהוג בזהירות רבה לפני שנותן צו כל כך דרסטי". אורנשטיין הדגיש כי "נכון יהיה לעת הזו להמתין להכרעה סופית בבקשה עד לאחר שיתברר אם נפרע הצק שהחברה מסרה לגלובל. דבר אשר יהיה בו כדי להשליך על חוסנה של החברה".

אורשנטיין הוסיף: "המבחן הדרוש מבחינת חדלות פירעונה של החברה הוא מבחן המביא בחשבון את כלל התחייבויותיה של החברה מצד אחד ואת כלל רכושה וזכויותיה מצד שני ואינו בהכרח מבחן תזרימי". הוא החליט להמתין עד מחר כדי לראות אם אור תצליח לפרוע את הצק בסך של מיליון שקל לגלובל. הוא קבע כי אור תודיע לבית המשפט עד מחר בשעה 16:00 אם הצליחה לשלם את הכסף. "בשולי הדברים מודע אני לחקירה המתנהלת בעניינה של החברה ולצוק העתים בו היא מצויה. בנסיבות אלה מוזהרים קברניטי החברה שעליהם לנהוג בזהירות ולהימנע מהעדפת נושים וביצוע עסקות שאינן במהלך הרגיל של החברה. תוך קבלת יעוץ מהגורמים המוסמכים", סיכם השופט.

ענבל אור בבית המשפט
עופר וקנין


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם