הותר לפרסום: רמי לוי נחקר באזהרה במשטרה אתמול - דין וחשבון - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הותר לפרסום: רמי לוי נחקר באזהרה במשטרה אתמול

לוי שוחרר לביתו בשעות הערב המאוחרות, חתנו אופיר אטיאס שוחרר בתנאים מגבילים ■ המשטרה חוקרת חשדות לשימוש במידע אישי של לקוחות חברת רמי לוי תקשורת ■ בינואר נחקר באזהרה אלקנה אלון, לשעבר מנהל פעילות הסלולר של רמי לוי

88תגובות

רמי לוי וחתנו אופיר אטיאס, המנהל את פעילות הסלולר בחברה, נחקרו באזהרה אתמול במשטרת מחוז ירושלים. לוי שוחרר לביתו בשעות הערב המאוחרות ואטיאס שוחרר בתנאים מגבילים. חברת רמי לוי שיווק השקמה דיווחה הבוקר לבורסה כי לוי ואטיאס הם בין הבכירים שזומנו לחקירה. לטענת החברה, "לא נעשה כל שימוש במערכות המידע שאינו בסמכות/ ו/או שאינו כדין. החברה סומכת ידיה על גופי החקירה כי יסיימו חקירתם בהקדם וכי מלאכתם תעשה נאמנה".

מדובר בחקירה שמתנהלת במשותף על ידי המשטרה והרשות למשפט, טכנולוגיה ומידע במשרד המשפטים (רמו"ט). מעורבותה של רמו"ט קשורה להיבטי החקירה הנוגעים לשימוש במידע אישי של לקוחות חברת הסלולר. חקירת המשטרה התחילה כבר בינואר, אז נחקר באזהרה אלקנה אלון, לשעבר מנהל פעילות הסלולר של רמי לוי. אלון פירסם פוסט ארוך בפייסבוק, שבו העלה טענות חמורות לגבי הניהול של רשת רמי לוי השקמה ורמי לוי תקשורת.

רמי לוי ואלקי אלון בימים יפים יותר
תצלום מסך

בתגובה להאשמות, טען רמי לוי כי אלון גנב ממנו בעת שעבד בחברה וכי כעת הוא מנסה לסחוט אותו. לוי פירסם הודעת ווטסאפ מאיימת ששלח אליו אלון לפני פרסום הפוסט בפייסבוק — ובה דרישה לתשלום מיידי של 450 אלף שקל.

ממשטרת ירושלים נמסר אתמול: "בהמשך לפניות כתבים, נאשר כי במסגרת חקירה שמנהלת המשטרה נחקרים באזהרה גורמים בחברה ציבורית הנסחרת בבורסה, בהם בכירים. החקירה בראשיתה, ומטבע הדברים בשלב זה לא יימסרו פרטים נוספים".

מרמי לוי ומאלון לא נמסרה תגובה עד כה. מניית רמי לוי סיימה את המסחר בבורסה אתמול בירידה של כ-3%.

"פגיעה בפרטיות הלקוחות"

במרכז חקירת המשטרה עומדים חשדות לשימוש במידע אישי של לקוחות חברת רמי לוי תקשורת. לכל חברת סלולר יש מאגר מידע, שכולל את רשימת הלקוחות וכן נתוני זהות, כתובת מגורים ואמצעי תשלום. בנוסף, לחברת סלולר יש אפשרות למעקב צמוד אחרי המיקום והשיחות של כל לקוח. אחת מטענותיו של אלון היתה כי נעשה שימוש שלא כדין במערכות ה–IT (טכנולוגיית המידע) של חברת הסלולר, על מנת להשיג מידע על עובדים ולקוחות אחרים — וזאת תוך פגיעה בפרטיות הלקוחות ועבירה על החוק.

תנאי הרישיון של רמי לוי תקשורת מחייבים אותה בכך שלפחות חלק ממערכות המידע של יהיו עצמאיות — ובהן מתג השיחות. החברה גם מחזיקה מערכת חיוב (בילינג) משל עצמה. חברות הסלולר שומרות בקנאות על המידע הזה, ורק לקומץ קטן מאוד של עובדים במחלקת הביטחון של החברה יש גישה למידע.

אלון טען כי לוי וקרובי משפחתו עשו שימוש תכוף במידע זה. המשטרה וגופי חקירה אחרים יכולים לקבל גישה למידע זה במסגרת מה שמכונה "חוק האח הגדול" (שהוא תיקון לחוק הבזק), אך הן נדרשות להציג צו שופט.

מהרשות למשפט וטכנולוגיה נמסר אתמול כי "בעניינה של חברה ציבורית הנסחרת בבורסה מתנהלת חקירה משותפת של משטרת ישראל ושל הרשות למשפט, טכנולוגיה ומידע במשרד המשפטים (רמו"ט). מעורבותה של רמו"ט קשורה להיבטי החקירה הנוגעים לשימוש במידע אישי. בשלב זה לא נוכל להתייחס לפרטים נוספים".

"יחס בעייתי לספקים"

בחודש וחצי האחרונים נתן אלון מספר מצומצם של ראיונות לרדיו ולטוויזיה, שבהם העמיק את טענותיו. בראיון לערוץ 2 אמר: "לחברת סלולר יש יכולות מעקב וחדירה לפרטיות של אנשים כמו לשב"כ. או אם לדייק, המשטרה ושב"כ באים לחברות הסלולר עם צו שופט ומבקשים פירוט שיחות, איפה הלקוח היה, איפה הוא הלך.

"מה שאני הולך להגיד קל לבדיקה: ברמי לוי שיווק השקמה והתקשורת עשו במשך ארבע שנים שימוש קבוע לצרכים אישיים במערכות האלה. כשלאופיר (אטיאס) יש פריצות בבית, הוא הוציא ניטור על כל העובדים באותה השבת של הפריצה. כשרמי היה צריך מידע על אנשים ספציפיים, הוא היה פונה לאדם שאמון על המערכות האלה ומנחה אותו להוציא (מידע)... (על) עובדים של החברה ואנשים מבחוץ שהיו לו דין ודברים איתם. אופיר היה עושה בזה שימוש ברמה שבועית במערכות הביטחון של החברה".

בפוסט שפירסם, ירה אלון לכל הכיוונים, וכתב על יחס לנשים בהיריון בניגוד לחוק העבודה, הולכת שולל של עובדים בתחום המכירות על מנת שלא לשלם להם את מלוא השכר שמגיע להם, יחס בעייתי לספקים, אפליה של עובדים ערבים, אי־עמידה בתנאי רישיון חברת הסלולר בנוגע לשליחת חשבוניות ללקוחות, הפעלת מוקד לילה ועוד. טענה קשה נוספת של אלון נגד רמי לוי היתה התעלמות ביודעין מהטרדות מיניות מצד מנהל בכיר ברמי לוי תקשורת.

לוי: "התדמית שלי התחזקה"

הרוחות סערו היום בקרב בכירי רשתות המזון המתחרות. בשנים האחרונות היה לוי חביב התקשורת, וזכה לכותרות רבות. בנוסף, הוא גרר את רשתות המזון למלחמות מחירים שפגעו ברווחיותן, החל מעוף בשקל ועד לעגבניות ב–90 אגורות. בנוסף, לאורך השנים טענו בכירים ברשתות מתחרות נגד שיטות העבודה של לוי.

לדברי בכיר ברשת שיווק גדולה, "אני לא מתפלא על מה שקורה עכשיו. נכון שאנחנו לא ידענו ולא יודעים אם ההאשמות שנחקרות עכשיו נכונות, אבל אנחנו גם לא נתפלא לאור ההתנהלות שלו, שגם אם אינה פלילית, אינה מתאימה לחברה כה גדולה — החל מזה שהוא הביא לקריסה של חקלאים על ידי מכירת ירקות במחירי הפסד, ועד חיובים חד־צדדיים שעשה לספקים.

"מעבר לזה, כמו שהתקשורת יודעת לבנות מישהו, כך אחרי כמה זמן סביר שהיא תהרוס אותו. רמי לוי גדל ונהפך למעצמה, והשיטות שהוא היה רגיל להן, כמו להקים סניף לפני קבלת אישורי בנייה, לא מתאימות לגודל כזה".

החקירה של בכירי החברה מגיעה אחרי חודש מטלטל שעבר רמי לוי, שנהפך ברגע מאביר הצרכנים, מחולל תחרות המחירים בענף המזון ומדליק משואה, לעומד לכאורה במרכז פרשה פלילית חמורה. בראיון ל–TheMarker לפני שבוע טען לוי כי התדמית שלו לא נפגעה בעקבות הפרשיה האחרונה, וגם המכירות ברשת לא ירדו.

לדבריו, "התדמית שלי לא רק שלא נסדקה, היא רק התחזקה מרוב זה שאנשים ניסו להשמיע דברים לא נכונים כלפיי. התקשורת לקחה דברים של אדם שסחט אותי ויש לו עבר של מעשים פליליים, וכתבו שבכיר ברמי לוי העלה פוסט. כל כלי התקשורת העלו את הפוסט שלו, כי כל אחד רצה להיות ראשון, בלי לבדוק לעומק העניין את הטענות שהועלו. עשו מזה רעש בלי כלום, ועובדה שאין כלום ולא היה כלום. עובדה שבא משרד התקשורת ושיבח אותנו על איך שאנחנו מתנהלים, ועובדה שלא קרה כלום עם כל הסיפור הזה".

על הטענות של אלון לפגיעה בפרטיות באמצעות חברת הסלולר שלו, אמר לוי: "הוא (אלקי אלון) העלה עוד פוסט על זה שאני נכנס לאתרים של שופרסל ומגה ואני בודק שם את המחירים — איזה בולשיט אחד גדול. הוא אמר שאנחנו עוקבים אחרי אנשים, אף שכל המערכות של מעקב אחרי חברות ואנשים יושבות אצל פלאפון ולא אצלנו בכלל. את כל הרמאויות שלו פירסמו, ובסוף התברר שהכל זה בולשיט אחד גדול ולא יותר מזה.

"אני רוצה להגיד לכולם — התדמית שלי לא נסדקה, אפילו לא לשנייה. כשאני הולך ברחוב אני מקבל אהדה, אנשים אומרים 'עזוב אותך מכל השטויות שמעלים נגדך, אנחנו יודעים מי אתה, אנחנו יודעים מה חוללת במדינת ישראל, אנחנו יודעים איזה מהפך יצרת'. בשבוע שעבר היתי ברחוב הרצל בתל אביב עם אשתי וכל בעלי החנויות יצאו החוצה ואמרו לי שהם אתי. זה יצר תוצאה הפוכה".

לוי הוסיף כי "איזה דברים רעים כבר אמרו עליי? אמרו שגנבתי את הציבור? לא. אמרו שאני לא משלם טוב לעובדים שלי ומאז כבר פורסם שזה לא נכון. התדמית שלי לא ירדה, היא נהייתה יותר חזקה פי מאה ועובדה שכל דבר שקורה, רוצים לרשום שזה קשור לרמי לוי. למשל הפיגוע שהיה אצלי בסניף — כל יום יש פיגוע במדינה, בכל רחבי הארץ, אבל לא מדברים על זה כמו שמדברים על הפיגוע שהיה אצלנו".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם