עוד בקשה לפירוק אור סיטי נדל"ן; לקוח של ענבל אור שיקבל את הכסף - נסוג מבקשתו

כונס הנכסים הרשמי: לא הוגשו בקשות הצטרפות לפירוק - ולכן אין מניעה למחוק את הבקשה ולבטל את הליכי הפירוק

יומיים בלבד אחרי שאחד מלקוחותיה של ענבל אור מיהר לנצל את מעצרה והגיש בקשת פירוק נגד אור סיטי נדל"ן בטענה שהחברה היא חדלת פירעון - היום הוא החליט לסגת. בבקשה דחופה שהגיש הבוקר (ג') לבית המשפט המחוזי בתל אביב הוא כתב כי הגיע להסכמה עם אור לפיה העסקה תבוטל והוא יקבל את כספו חזרה, ובעקבות זאת הוא ביקש למחוק את בקשת הפירוק.

במקביל, הוגשה היום בקשה נוספת לפירוק החברה של ענבל אור. מינה זומר, ניצולת שואה בת 86, הגישה באמצעות עו"ד שוקי שועלי לבית המשפט המחוזי בתל אביב בקשה להקפאת הליכים נגד חברת אור סיטי נדל"ן ולמינויו של עו"ד ד"ר שלמה נס כנאמן להקפאת ההליכים. השופט איתן אורנשטיין קבע דיון בתיק למחר, יום רביעי.

לפי הבקשה, זומר רכשה לפני חודש דירה בפרויקט חדש ברחוב אלוף הניצחון 20 ברמת גן. עבור הדירה היא שילמה 790 אלף שקל שהופקדו בחשבון השוטף של החברה ולא בחשבון נאמנות. לטענת זומר, אור סיטי התקשרה עם חברה אחרת, חברת גלובל, שהיא הבעלים של הקרקע, לצורך רכישת הקרקע אך אור סיטי לא העבירה תשלומים שהיתה אמרוה להעביר לגלובל והודיעה לה שאין ביכולתה לעמוד בתשלום. "קיים חשש אמיתי כי גלובל תבטל את ההסכם עם החברה וקיים חשש אמיתי כי הכספים שזומר שילמה לחברה לא ישמשו למטרתם אלא לצורך תשלום חובות לרשויות המס או גורמים אחרים".

השופט איתן אורנשטיין אמור לקיים מחר (ד') דיון גם בבקשת הפירוק הראשונה. בתחילת השבוע הוא דחה את הבקשה, אולם הורה על מתן צו זמני האוסר על ביצוע כל דיספוזיציה (העברת בעלות) בנכסי החברה, שלא במהלך העסקים הרגיל שלה. עם הגשת הבקשה למחיקת בקשת הפירוק, הדגיש אורנשטיין כי משעה שהוגשה בקשת פירוק יש להמציא את עמדת כונס הנכסים הרשמי. הוא הורה להמציא את הבקשה לכנ"ר, שיעדכן אם הוגשו לו בקשות הצטרפות על ידי נושים אחרים. הכנ"ר הגיש את עמדתו ועידכן כי לא הוגשו בקשות הצטרפות לפירוק - ולכן הוא אינו רואה מניעה למחוק את הבקשה ולבטל את הליכי הפירוק.

ענבל אור
ענבל אור ברשות המסיםצילום: אמיל סלמן

הבקשה הוגשה על ידי אברהם וולך, שקנה דירה בסוף אוקטובר וביטל את העסקה לאחר שהתברר לו לטענתו כי היא כבר נמכרה למישהו אחר. הוא דורש להשיב לו 400 אלף שקל. את הדרישה הוא בחר להגיש במסגרת בקשה לפירוק החברה ולא בתביעה אזרחית, בטענה ש"החברה מצויה במצב של חוסר יכולת לפרוע את חובותיה". עם זאת, וולך לא הציג שום מסמך או נספח שמעיד על מצבה הפיננסי של החברה. החברה מסרה כי תעמוד מאחורי התחייבויותיה.

בבקשת הפירוק מציין וולך את חששו כי שעם מעצרם של שני בעלי תפקידים בחברה, יש צורך למנות לה בעל תפקיד "שיפקח על פעילותה ויבטיח שלא תבוצע בה הברחת נכסים לנוכח המצב העגום שאליו נקלעה". יחד עם אור נעצר בשבוע שעבר גם סמנכ"ל הכספים של החברה, דרור גלעדי, שחשוד בהוצאת חשבוניות כוזבות וסיוע לענבל אור בהעלמת עסקות בעשרות מיליוני שקלים שביצעה הקבוצה.

בקשת הפירוק, שמתפרשת על פני ארבעה עמודים בלבד, הוגשה באמצעות עו"ד אבנר כהן ממשרד כהן וילצ'יק ושות. במקביל, הוגשה בקשה נוספת למנות את עו"ד אבנר כהן למפרק זמני של החברה, אלא שהשופט אורנשטיין הדגיש כי לא מצא מקום למנות מפרק זמני לחברה.

וולך ביקש, לדבריו, להצטרף לשתי רכישות בפרויקט ברחוב צ'לנוב בתל אביב ורחוב הדר 1 ברמת גן. לאחר כמה ימים ביקש לבטל את העסקה ברמת גן ולהישאר רק בקבוצת הרכישה בתל אביב. הודעה על כך הועברה לחברה וסוכם כי הכספים ששולמו לפרויקט ברמת גן יועברו לפרויקט בתל אביב. בסך הכל, שילם וולך לחברה 400 אלף שקל בשתי המחאות, שתיהן נפרעו והתקבלה בגינן חשבונית מס.

על פי טופס ההצטרפות של וולך לקבוצה, סוכם שהוא ירכוש את יחידה מספר 12 - אלא שהתברר לו לטענתו כי דירה זו נמכרה לפני כן לרוכש אחר. בסוף דצמבר נפגש וולך עם נאמני הפרויקט, ובפגישה נאמר לו שהכספים ששילם אינם מוחזקים בנאמנות אצלם. כששאל מדוע, השיבו לו שלא ניתן היה להעביר את הכספים שלו לחשבון הנאמנות מכיוון שהדירה נמכרה לאדם אחר ונרשמה על שמו הערת אזהרה.

לטענתו, יום לאחר הגילוי הודיע וולך שהוא מבטל את הסכם ההצטרפות, ודרש מהחברה להשיב לו 400 אלף שקל. החברה השיבה לו כי הוא צריך לחתום על טופס ביטול, ושלחה לו את המכתב רק בסוף ינואר. וולך חתם לדבריו עוד באותו היום על טופס הביטול ושלח אותו לחברה. על הטופס ציין כי לרשות החברה עומדים 75 ימים להשיב את הכספים מיום חתימתה על הטופס, אך היא לא חתמה עליו. כשבועיים לאחר מכן הוא פנה לחברה בדרישה שזו תחתום על טופס הביטול לאלתר, אך שוב החברה סירבה.

בבקשת הפירוק טוען וולך כי התנהלות זו של החברה מלמדת כי היא חדלת פירעון ואין באפשרותה להשיב לו את הכספים. "חמור מכך, התנהלות החברה אל מול וולך, שעה שמכרה לו דירה שנמכרה לאחר, היא הונאה של ממש. התנהלות זו מהווה לכשעצמה מעשה שמייצר עילת פירוק, ואין מדובר בטעות בתום לב, אלא בפעולה מכוונת שמטרתה הונאת הרוכש", נכתב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker