המדינה התקפלה - ויורשי סמי עופר ישלמו רק 100 אלף שקל במקום מיליארד שקל

רשות המסים דרשה מיורשי עופר מס של כ-900 מיליון שקל על הכנסותיו בשנים אלה אך היא חזרה בה מדרישת המס לשנים 2009-2006 מבלי ששאלת תושבתו בשנים אלה עדיין הוכרעה

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

יורשיו של סמי עופר הצליחו לצמצם באופן דרמטי את חבות המס שלו בין השנים 2006-2010. כך, בסופו של דבר שילמו היורשים כמאה אלף שקל בלבד - לעומת דרישה של רשות המסים (שבדיעבד התברר כי לא הייתה מבוססת) למס של כ-900 מיליון שקל.

בסוף 2011 הוציאה רשות המסים שומה לעיזבונו של עופר (שנפטר ביוני 2011) ביחס לשנים 2010-2006 וביחס להכנסות של כשני מיליארד שקל. זאת לאחר שיורשיו לא סיפקו לרשות נתונים ביחס לנכסים והכנסות מכיוון שלטענתם הוא לא היה תושב ישראל ולכן אינו חייב במס בישראל. יורשיו ערערו על השומה כשהוויכוח היה בשאלה האם עופר היה החל מינואר 2006 "תושב ישראל" לצרכי מס.

יורשיו של עופר טענו כי הוא לא היה תושב ישראל באותן שנים, הוא הגיע לישראל לשנת הסתגלות אחת עליה דווח ב-2004 ועוד בטרם חלפה השנה הוא עזב את ישראל עד ששב לביקור במהלכו נפטר. טענות נוספות היו להתיישנות ולכך שהתקבולים אינם מהווים הכנסה חייבת בישראל.

טענה חלופית של יורשיו היתה כי גם אם הוא היה תושב ישראל בשנים אלה, חל פטור ממס על הכנסתו כתושב חוזר (סעיף 14 לפקודת מס הכנסה) אך רשות המסים לא קיבלה זאת בטענה שלא הוכח כי התקבול התקבל מנכסים שנרכשו על ידי עופר לפני שובו לישראל.

סמי עופר, עידן עופר ואייל עופר בטקס חניכת אגף בבית החולים איכילוב בתל אביב
סמי עופר ובניו עידן עופר ואייל עופרצילום: עופר וקנין

היורשים הגישו ערעור על החלטת רשות המסים, באמצעות עורך הדין פנחס רובין ממשרד גורניצקי ושות', והתיק התנהל בשני שלבים בפני השופט רון סוקול מבית המשפט המחוזי בחיפה כשאת המדינה מייצגת פרקליטות מחוז חיפה (אזרחי).

בפסק דין שניתן ביולי 2014, שמתייחס להכנסתו החייבת של עופר בין השנים 2009-2006, אושרה הסכמת הצדדים כי "לא יהיה כל חיוב במס בגין סכומים ו/או הכנסות שהתקבלו באותן שנים, מעבר למוצהר על ידו" - כלומר המדינה התקפלה מדרישותיה ויורשי עופר לא ישלמו מס בישראל בגין שנים אלה.

עוד נכתב בהסכם כי רשות המסים מוותרת על "כל דרישה, שומה, חוב קנס ו/או תביעה" כלפי יורשי עופר "בכל הנוגע לגובה ההכנסה החייבת בשנות המס 2006-2009 שתתקבל כמוצהר".

היות שאין מידע לגבי מהות הוויתור שנעשה אפשר להניח כי הפרקליטות לא יכלה להגן על העמדה של רשות המסים. 

לאחר ההסכם מ-2014, נותרה השאלה בנוגע לחבות המס ב-2010. בהסכם בין הצדדים מ-2014 נקבע כי המחלוקת בין הצדדים בשאלת התושבות של עופר בשנים אלה לא הוכרעה לגופה והיא תתברר במסגרת הדיון על השומה ב-2010. עוד נקבע כי השומה ל-2010 תתוקן כך שהכנסתו של עופר תעמוד על 350 אלף שקל וכנגזרת מכך יחושב המס הנדרש.

בהחלטה שניתנה באוגוסט 2015, קבע השופט סוקול כי "לאחר שהוברר כי הדיונים הצפויים לארוך מספר רב של ישיבות שלחלקן יהיה צורך לזמן מתורגמן, הבעתי דעתי כי ייתכן שיתרת חוב המס לשנת 2010 אינה מצדיקה את עלויות ניהול התיק, שעשויות להיות גבוהות מיתרת המס". בעקבות זאת הגיעו הצדדים להסכמה ויורשי עופר הסכימו לשלם את המס "תחת מחאה" וזאת "מבלי שתהיה בכך הודאה בתושבותו הישראלית" של עופר. מדובר במס שמסתכם ב-107 אלף שקל. 

השופט סוקול ציין כי "היעתרות לבקשה ומחיקת הערעור בשלב זה לא יכללו בחובם כל הכרעה שיפוטית במחלוקות שהתעוררו...עם זאת, ברור כי ההליך הנוכחי אינו יכול לשמש כלי למתן החלטה לגבי טענות שיועלו, אם יועלו, בעתיד״.  

החלטות בעניין של נישומים אינן ניתנות לפרסום אך במקרה זה התיר השופט סוקל לפרסם את פסקי הדין וההחלטות בתיק לאחר שהוגשה בקשה על ידי עיתון  "כלכליסט". עם זאת הוא לא התיר לעיין בכל מסמכי התיק ולאפשר פרסום של כל הדיונים. "המחלוקת העקרונית שנדונה בשלב זה של ההליך עסקה בשאלת תושבותו של המנוח בשנות המס. מחלוקת זו לא הוכרעה לגובה ועשויה להתעורר שוב בדיונים לגבי שנות מס נוספות (למצער שנת 2011)", הוא ציין בהחלטתו להתיר את הפרסום. 

סמי עופר מת ביוני 2011  בגיל 89 בביתו במגדלי אקירוב בתל אביב, לאחר מאבק ממושך במחלה קשה. משפחת עופר עשתה הונה בעיקר בתחום הספנות והשייט הבינלאומיים. פלג המשפחה הכולל את סמי ובניו, אייל ועידן, נחשב לאסרטיבי יותר ולבעל ההון הגדול יותר. במחצית הראשונה של העשור הקודם ערכה המשפחה הפרדה בין אחזקותיה כדי למנוע סכסוכי ירושה. עידן קיבל בין השאר את השליטה בחברה לישראל (המחזיקה  בחברות צים, בז"ן חיפה , כימיקלים לישראל (כי"ל ) וטאואר  סמיקונדוקטור). אייל קיבל את אחזקות אביו בבנק מזרחי-טפחות והם חלקו את אחזקות הספנות והשייט כשחלק הארי היה מיועד לאייל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker