"שופטים ידידותיים" סייעו למשטרה בהאזנות סתר - דין וחשבון - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

"שופטים ידידותיים" סייעו למשטרה בהאזנות סתר

ועדה בראשות המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד לבנת משיח, מצאה כי שוטרים פנו בבקשה לאשר האזנות סתר ישירות לשופטים לאחר בדיקה לא פורמלית לגבי נכונות השופט להיענות לבקשה

תגובות

המשטרה לא תוכל עוד לפנות ישירות ל"שופטים ידידותיים" בבתי המשפט המחוזיים, בבקשה שאלה יאשרו ביצוע האזנות סתר, ותחויב להגיש בקשה מנומקת למזכירות בית המשפט - כך קובעת ועדה בראשות המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד לבנת משיח. ממצאי הוועדה העלו, כי ה"פרוצדורה" להגשת בקשות להאזנת סתר על ידי המשטרה היוותה הליך משפטי ייחודי בבתי המשפט - הבקשות לא עברו דרך המזכירות, אלא הוגשו ישירות לשופטים, תוך בדיקה לא פורמלית אם יש נכונות מצד השופט להיענות לבקשה.

הוועדה מונתה להסדיר את האזנות הסתר שמקיימת המשטרה, בעקבות פרשת ניצב משה מזרחי. עוד ממליצה הוועדה, שכל בקשה להאזנת סתר תצטרך לקבל אישור מ"קצין האזנות" במשטרה, בדרגת ניצב-משנה ומעלה, והאזנות לתקופה של יותר מחצי שנה יצטרכו לקבל אישור של קצין בדרגת ניצב.

כמעט כל הבקשות להאזנות נענות בחיוב

לפי ממצאי הוועדה, במקרים שהשופט לא גילה היענות לאפשר האזנה, הבקשה הוגשה לשופט אחר; בדרך זו נוצרה "פרקטיקה" של פנייה לשופטים "ידידותיים למשטרה" שנוטים לאשר האזנות סתר ביתר קלות. באופן כזה גם הסירובים לבקשה להאזנה אינם מתועדים ואינם זוכים להנמקה שיפוטית, שעשויה "להזיק" למשטרה בסיכוייה לקבל אישור לבקשת ההאזנה הבאה.

הוועדה המקצועית - שבה חברים נציגי פרקליטות המדינה, מחלקת החקיקה במשרד המשפטים, המשטרה והמשרד לביטחון פנים - קמה בראשית 2004 בעקבות דו"ח היועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין, בפרשת מזרחי (באוקטובר 2003). תחת פיקודו של מזרחי כמפקד היחידה הארצית לחקירות בינלאומיות קיימה המשטרה האזנות סתר לאישים פוליטים במה שרובינשטיין כינה "להיטות יתר", שהובילה לתמלול שיחות שלא היו רלוונטיות לנושאי החקירה, תוך אי הקפדה על המגבלות שבצווי ההאזנה שהנפיקו בתי המשפט.

ועדת השרים לענייני ביקורת המדינה, שדנה גם בפרק בנושא האזנות הסתר בדו"ח מבקר המדינה, ביקשה לקבוע נהלים להאזנות הסתר שמבוצעות באגף החקירות במשטרה, באופן שיגביל את החדירה הלא חיונית לפרטיותו של המואזן. ואמנם, ועדת משיח מצאה כי כמעט כל הבקשות להאזנות סתר שמוגשות לבתי המשפט על ידי המשטרה נענות בחיוב. ב-2003, למשל, הוגשו 1,031 בקשות כאלה - רק שש מהן נענו בסירוב; ב-2002 הנתונים דומים: מתוך 1,095 בקשות להאזנות סירבו השופטים רק לשש. לדברי ח"כ אמנון כהן (ש"ס), יו"ר ועדת הכנסת לענייני ביקורת המדינה, "בתי המשפט מתפקדים כמעין חותמת גומי. השופט הרי שומע רק צד אחד, חוקר מודיעין של המשטרה. משהו פה לא פרופורציונלי".

הנהלים החדשים מתעכבים

ועדת משיח המליצה בדו"ח הביניים שלה "לתקן את הפרוצדורה הלקויה. העברת הבקשות לא באמצעות המזכירות ובדיקה עם השופט אם יש או אין נכונות להיענות לבקשה - הדרכים האלה פסולות לחלוטין והן הופסקו לחלוטין", אמרה משיח. ואמנם, במשטרה לא המתינו לאישור הדו"ח הסופי של הוועדה והכינו נוהל חדש להגשת בקשה להאזנת סתר, שכולל גם טופס חדש שבו מפורטים הנימוקים לבקשה והיקף ההאזנה המבוקשת. "בפרוצדורה הישנה לא היתה פגיעה בשיקול הדעת השיפוטי", אומר בתגובה דובר משרד המשפטים, "ואולם הסדר הטוב מחייב שיהיה תיעוד של כל בקשה להאזנת סתר, לרבות בקשות שנענו בשלילה".

הוועדה גיבשה גם קריטריונים שיסייעו למשטרה להחליט מתי יש צורך בהאזנת סתר: חומרת העבירה, כולל הנזק והסיכון הציבוריים; הסיכוי לאיסוף מידע רלוונטי באמצעות ההאזנה; עוצמת התשתית הראייתית שמצדיקה את ההאזנה; מידת הקשר בין המואזן לבין העבירה; מידת הפגיעה שצפויה ב"מואזנים נלווים" שאינם חשודים. לצורך בחינת העמידה בקריטריונים בכל בקשה, ממליצה הוועדה שכל בקשה תאושר בידי "קצין האזנות" בדרגת ניצב-משנה, ואם משך ההאזנה המבוקשת ארוך מחצי שנה יצטרך לאשר אותה קצין בדרגת ניצב; לתקופה שארוכה משנה יהיה צורך באישור של פרקליט מחוז.

אלא שהנהלים החדשים טרם קיבלו אישור רשמי, מאחר שדו"ח הביניים שהגישה הוועדה שמשיח עומדת בראשה עוד באוגוסט 2004, טרם זכה לאישור ועדת השרים לענייני ביקורת המדינה. זאת, מאחר שלאחר פיטוריו של השר עוזי לנדאו, נותרה ועדה זו בלא שר שיעמוד בראשה במשך חודשים ארוכים. רק בסוף ינואר 2005 מינתה הממשלה את השר חיים רמון לראשות הוועדה. ממשרד ראש הממשלה נמסר, כי מאז ישיבת ועדת השרים במארס 2004, שבה הוחלט על הקמת הוועדה המקצועית, השרים טרם קיימו דיון נוסף בנושא. זאת, מאחר ש"ועדת משיח טרם סיימה את עבודתה".

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: עשרת הסיפורים החמים של היום ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם