השופטים החדשים: סופר חרדי לשעבר, אלוף משנה ובכירה ברשות המסים - דין וחשבון - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

השופטים החדשים: סופר חרדי לשעבר, אלוף משנה ובכירה ברשות המסים

הוועדה לבחירת שופטים הודיעה על מינוי 34 שופטים ■ תחום המסים קיבל חיזוק עם מינויים של עוה"ד אביגדור דורות ממשרד איתן מהולל & שדות וירדנה סרוסי, מנהלת מיסוי מקרקעין תל אביב

23תגובות

הוועדה לבחירת שופטים, בראשות שרת המשפטים איילת שקד, הודיעה השבוע על 34 מינויים של שופטים לבתי המשפט השונים - חלקם עורכי דין מהמגזר הפרטי והציבורי שמונו לכהונת שופטי שלום, מחוזי ולבית דין אזורי וארצי לעבודה, וחלקם שופטים שקודמו בתוך המערכת.

תחום המסים, שנציגיו במערכת אינם רבים, מקבל חיזוק עם המינוי של עו"ד אביגדור דורות, 57, מתל אביב, לבית המשפט המחוזי בירושלים. דורות הוא שותף במשרד איתן מהולל & שדות, שמייצג לקוחות בבתי המשפט בתחומי המיסוי, סחר חוץ וקניין רוחני, ומייצג נישומים בתיקי מס פליליים.

קרן מילר
יורם רשף

עם הלקוחות של מחלקת המיסוי במשרד נמנים, בין היתר, שטראוס, אסם, נטו, טמפו, זארה, פלאפון, סלקום ופרטנר. לפי אתר האינטרנט של המשרד, דורות ייצג את לקוחות המשרד מול משרדי הממשלה, לרבות משרדי הכלכלה, התחבורה והבטיחות בדרכים, הבריאות, החקלאות ופיתוח הכפר, ומול ועדות ממשלתיות שונות.

דורות, שהיה שותף לכתיבת שני ספרים בתחום המיסוי ומאמרים, הוא בוגר תואר ראשון במשפטים מאוניברסיטת תל אביב ותואר שני מאוניברסיטת וירג'יניה שבארה"ב.

זה אמנם לא שכיח שעורך דין מהמגזר הפרטי מתמנה לשופט מחוזי, אבל זה גם אינו תקדים. לפני שנתיים מונו למחוזי שני מומחים למיסוי ממשרדים מובילים: עו"ד הרי קירש, שניהל את מחלקת המיסוי במשרד עוה"ד יגאל ארנון, ומונה לשופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, ועו"ד (ד"ר) שמואל בורנשטיין, מנהל מחלקת המסים במשרד עוה"ד גרוס, קלינהנדלר, חודק, הלוי גרינברג, שמונה לשופט בית המשפט המחוזי מרכז. שניהם עבדו בעברם בנציבות מס הכנסה.

יאיר חסדיאל
אלכס ליבק

מהצד השני, של עורכי הדין מהמגזר הציבורי, בא המינוי של עו"ד ירדנה סרוסי, 51, מנהלת מיסוי מקרקעין תל אביב שמונתה לשופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב. המינוי של סרוסי מעלה את שאלת האובייקטיביות שלה כשופטת שתכריע כעת בסכסוכים שרשות המסים היא אחד מהצדדים בהם. סרוסי, שהחלה את הקריירה המקצועית שלה לפני 25 שנה כעורכת דין בלשכה המשפטית ברשות המסים, נחשבת לאשת מקצוע מנוסה, בעברה היא ניהלה את המחלקה למיסוי בינלאומי בלשכה המשפטית ברשות המסים ומילאה שורת תפקידים נוספים בלשכה. היא מרצה בבתי ספר למשפטים, פירסמה ספר וכתבה רשימות ומאמרים.

לסרוסי תואר ראשון במשפטים מאוניברסיטת תל אביב ותואר שני במשפטים מהאוניברסיטה העברית. היא היתה חברה במשלחת הבינלאומית לניהול הליכי כריתת אמנות למניעת כפל מס בין ישראל למדינות אחרות. בין הממליצים שלה לשפיטה היו מנהל רשות המסים משה אשר, פרופ' יצחק הדרי מהפקולטה למשפטים בתל אביב (היא השתתפה אתו בכתיבת המהדורה השנייה של ספר על מיסוי מקרקעין) ועו"ד רו"ח משה מזרחי, לשעבר היועץ המשפטי של רשות המסים.

הזנקה לבית הדין הארצי לעבודה

מלבד דורות וסרוסי מונה לבית המשפט המחוזי (באר שבע) עו"ד אהרון משניות, 56, מאפרת, לשעבר נשיא בית הדין הצבאי לערעורים ביהודה ושומרון. משניות הוא אלוף משנה, בוגר תואר ראשון במשפטים מאוניברסיטת בר אילן ותואר שני במשפטים מהאוניברסיטה העברית ומרצה בבר אילן.

בקיא, סמכותי, ישר וחכם
התכונות הנדרשות משופטים, על פי כללי השפיטה

ידע ומיומנות בתחום המשפט, כולל בקיאות משפטית, רב־
גוניות בתחומי המשפט השונים ותפישה משפטית יסודית
מזג שיפוטי המתבטא בין היתר בסבלנות, בסובלנות,
בפתיחות ואופי יציב; שקט נפשי ויכולת עמידה בלחצים
יעילות וכושר ביצוע, כושר ארגון וניהול, סדר בעבודה,
דייקנות, עמידה בלוח זמנים, חריצות
חוכמה ותבונה
כושר הבעה וניסוח בכתב ובעל־פה
אינטגריטי, יושר אינטלקטואלי, הגינות כלפי הזולת, אמות
מידה מוסריות, עצמאות בחשיבה ואי־תלות
סמכותיות וכושר לנהל דיון, כושר החלטה והכרעה, יישוב
דעת, הבחנה בין עיקר לטפל והתחשבות בכל הנתונים
תדמית חיובית בעיני הזולת בתחום המקצועי ובחיי היומיום
מוטיבציה

עוד הזנקה מהשוק הפרטי לערכאה גבוהה נעשתה בבית הדין הארצי לעבודה, עם מינויו של עו"ד רועי פוליאק לשופט. פוליאק, 57, מתל אביב, בוגר תואר ראשון במשפטים מאוניברסיטת תל אביב, ייסד לפני כ–30 שנה את משרד רועי פוליאק ושות', המעסיק עשרה עורכי דין, ומתמחה בעיקר בתחומי הביטוח הפנסיוני ויחסי העבודה.

לבית הדין האזורי לעבודה בחיפה מונתה עו"ד יפית מזרחי לוי, 47, מתל אביב, מנהלת המחלקה המשפטית של הביטוח הלאומי בתל אביב.

אחד המינויים המעניינים בסבב הנוכחי הוא של עו"ד יאיר חסדיאל, 44, חרדי לשעבר שמונה לבית משפט שלום במחוז המרכז. חסדיאל, בוגר תואר ראשון במשפטים מאוניברסיטת בר אילן, היה לפני יותר מעשור יועץ משפטי בעיריית בני ברק, ובמשך השנים כיהן בתפקידים בייעוץ המשפטי במשרד המשפטים ועמד בראש הוועדה המכריעה בתביעות הפיצויים של מפוני תוכנית ההתנתקות.

עם זאת, רבים יכירו אותו בשל היותו סופר ותסריטאי. בין השאר הוא ייסד עם קובי אריאלי וידידיה מאיר את עיתון האינטרנט הסאטירי "אפעס", שנהפך למדור בעיתון "הארץ". חסדיאל היה התסריטאי של הטלנובלה החרדית הראשונה, "החצר", וכתב את ספרי הפרוזה "הרב של הקרקס" ו"תל אביב".

אביגדור דורות
עדי גלעד

העוזרים בעבר 
מונו לשופטים

ברשימת המינויים לבית משפט שלום (בתל אביב) אפשר למצוא את עו"ד אמיר לוקשינסקי־גל, 41, שהוא שותף מייסד במשרד אבי ויינרוט ושות' ומתמחה בליטיגציה אזרחית ומסחרית. לוקשינסקי־גל שסיים באוניברסיטה העברית תואר ראשון ושני במשפטים, התמחה אצל מנהלת מחלקת הבג"צים בפרקליטות המדינה, עו"ד אסנת מנדל, והיה עוזר משפטי של השופטת אילה פרוקצ'יה, בכהונתה כשופטת בית המשפט העליון.

גם ממשרד עורכי הדין אגמון ושות' רוזנברג הכהן ושות' יש נציגות בבית משפט שלום. עו"ד קרן מילר, 37, שהצטרפה למשרד ב–2014, והיתה לפני כן עוזרת משפטית של השופטת עדנה ארבל בבית המשפט העליון, מונתה לבית משפט שלום בירושלים.

מילר, בוגרת תואר ראשון ושני במשפטים ותואר שני במינהל עסקים - כולם מהאוניברסיטה העברית - עסקה במשרד בתיקי ליטיגציה אזרחית מסחרית בכל ענפי המשפט, תוך דגש על תחומי התובענות הייצוגיות וההגבלים העסקיים. בין היתר, היא ייצגה חברות תקשורת; חברות מענפים שונים בתעשייה; חברות אנרגיה, ועוד.

הדרך לשפיטה בישראל
הגשת בקשה להתמנות כשופט, בצירוף מענה על
שאלון אישי
ראיון בפני ועדת משנה, המורכבת משלושה חברים
מתוך הוועדה לבחירת שופטים
דיון בוועדה לבחירת שופטים, המורכבת מתשעה
חברים — שר המשפטים, נשיא בית המשפט העליון,
שני שופטים, שני חברי כנסת ושני עורכי דין
איסוף מידע על המועמד מהמשטרה ושירות
הביטחון הכללי ותיק רפואי
קורס מועמדים לשפיטה: שבוע בתנאי פנימייה
בנוה אילן בליווי שופטים ופסיכולוגים
פרסום ברשומות
פנייה של הנהלת בתי המשפט לממליצים —
נדרשות לפחות שש חוות דעת מפורטות
דיון נוסף בוועדת משנה, הפעם עם תוצאות הקורס
טקס השבעה בבית הנשיא בירושלים

בתחום דיני המשפחה, מונו לבית משפט שלום (ענייני משפחה) עורכי הדין עובד אליאס (מרכז), עידית ג'וליאן (מרכז), קרן גיל (תל אביב), מיכל דבירי־רוזנבלט (ירושלים), אפרת שהם־דליות (דרום) ואביבית נחמיאס (צפון) מהמחלקה האזרחית בפרקליטות מחוז הצפון, שמתגוררת בראש פינה.

נציגים נוספים מהפרקליטויות השונות הם עו"ד זיו אריאלי, 44, מקיבוץ נחשולים, הממונה על עניינים פליליים בפרקליטות המדינה, שמונה לשופט בבית משפט השלום במחוז חיפה; שלומית בן יצחק, 42, מתל אביב, הממונה על מחוז תל אביב במחלקה לאכיפת דיני מקרקעין בפרקליטות המדינה, שמונתה לשופטת בית משפט שלום בתל אביב; עו"ד יוסי ברכה, 46, מפרקליטות תל אביב (אזרחי) שמונה לשופט שלום בתל אביב; ועו"ד משה תדמור־ברנשטיין מפרקליטות תל אביב (אזרחי) שמונה לשופט שלום בתל אביב.

בנוסף, מונו עורכי הדין שרונה צור גינור ונאשף קייס לרשמים בכירים בבית משפט השלום - צור גינור במחוז הצפון, וקייס בתל אביב.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם