שידור חוזר |

יו"ר בנק הפועלים לשעבר, דני דנקנר - נכנס היום לכלא בשנית

דנקנר התייצב היום בכלא מעשיהו לריצוי עונשו יחד עם שאר מורשעי פרשת הולילנד בהם ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט ■ במרכז הרשעתו של דנקנר עומד תשלום של 1.3 מיליון שקל שהעביר למאיר רבין, יד ימינו של עד המדינה המנוח שמואל דכנר

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יסמין גואטה
יסמין גואטה

יו"ר בנק הפועלים לשעבר, דני דנקנר, התייצב היום (ב') בכלא מעשיהו ברמלה לריצוי עונשו יחד עם שאר . שאר המורשעים בפרשה הם ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, יזם פרויקט הולילנד הלל צ'רני, חבר מועצת העיר ירושלים לשעבר - אליעזר שמחיוף, מהנדס העיר לשעבר אורי שטרית, איש העסקים אביגדור קלנר ועוזרו של עד המדינה המנוח שמואל דכנר - מאיר רבין.

בדצמבר האחרון החליט הרכב שופטי בית המשפט העליון להרשיע את דנקנר בעבירה של מתן שוחד, אך הפחית את העונש שגזר עליו השופט דוד רוזן מבית המשפט המחוזי בתל אביב - ממאסר של שלוש שנים למאסר של שנתיים.

דני דנקנר נכנס לכלאצילום: דודו בכר

דנקנר שוחרר לפי פחות משנה מ בעקבות (בנק הפועלים והבנק הטורקי פוזיטיף) ואחרי שוועדת השחרורים של שירות בתי הסוהר ניכתה שליש מתקופת מאסרו. העונש שריצה נגע לעבירות מרמה והפרת אמונים שביצע במסגרת תפקידו כיו"ר בנק הפועלים.

במרכז הרשעתו של דנקנר בפרשת הולילנד עומד תשלום של 1.3 מיליון שקל שהעביר למאיר רבין, יד ימינו של עד המדינה המנוח שמואל דכנר. השאלה שנידונה בערעור שהגיש לבית המשפט העליון היתה האם מדובר בדמי שוחד שאמורים היו להגיע ליעקב אפרתי, ראש מינהל מקרקעי ישראל לשעבר, כדי שהוא יטה את ההחלטות בעניין קרקעות המלח לטובת דנקנר - או שכפי שטענו דנקנר ורבין, מדובר בתשלום לרבין כדי שיפעל באורח לגיטימי לקידום עסקיה של תעשיות מלח.

רוב שופטי העליון שדנו בערעור - עוזי פוגלמן, יצחק עמית, סלים ג'ובראן וצבי זילברטל - קבעו כי התשתית הראייתית מוכיחה, כמסקנה אפשרית יחידה, שביסוד העסקתו של רבין עמדה לכל הפחות גם השאיפה להגיע דרכו לאפרתי, כדי שזה יפעל תוך חריגה מדין או נוהל לטובת תעשיות מלח. בדעת מיעוט, סבר השופט ניל הנדל כי לא הוכח שדנקנר דרש מרבין שיניע את אפרתי לפעול תוך משוא פנים או אפליה, או כי רבין הציג בפני דנקנר מצג כי יעשה כן - בתמורה לכספים שקיבל מדנקנר.

צילום: דודו בכר

בסוף השבוע האחרון דחתה נשיאת בית המשפט העליון, מרים נאור את בקשתו של דנקנר לקיים דיון נוסף בהרכב מורחב על הרשעתו בפרשה.בבקשה שהגיש דנקנר לבית המשפט העליון באמצעות עוה"ד טל שפירא ואריאל כפרי ממשרד עוה"ד כספי, הוא טען כי למרות שתופעת המאכעריםהינה מוכרת ונפוצה בישראל – המחוקק לא קבע כללים נורמטיביים ברורים שיש בהם כדי להסדיר אותה, והגבולות שלה נותרו עמומים ובלתי מוגדרים.

נאור ציינה כי פסק הדין של העליון בעניינו של דנקנר ניתן מלכתחילה על ידי הרכב של חמישה שופטים. "כאשר מדובר בעניין שהוכרע מלכתחילה בהרכב מורחב, אין הצדקה כאמור להורות על דיון נוסף, אלא במקרה חריג שבחריגים". הדגישה. לדבריה, גם שופטי הרוב שדנו בערעור של דנקנר עוזי פוגלמן, יצחק עמית, סלים ג'ובראן וצבי זילברטל וגם שופט המיעוט צבי הנדל היו ערים לעמיתות של העבירה ולקושי לקבוע היכן עובר קו הגבול בין תיווך לגיטימי לבין תיווך בשוחד. עם זאת לדבריה, רוב שופטי ההרכב הגיעו למסקנה כי בנסיבות העניין כלל אין צורך להכריע בשאלה המורכבת הזו. "ספק בעיני אם בכלל יהיה בדיון נוסף כדי להוביל לשינוי בתוצאות משפטו של דנקנר" קבעה נאור.

בפרשת בנק הפועלים והבנק הטורקי כללו האישומים נגד דנקנר הפועלים כוללים כמה מקרים שבהן הוא פעל בניגוד עניינים, גם כאיש עסקים ובעל חברה ציבורית וגם כשכיהן כבכיר בבנק. במשפט ניהל השופט דיוני הוכחות ארוכים, שבהם העידו גם בכירי בנק הפועלים ובהם מנכ"ל הבנק לשעבר, צבי זיו. אלא שביום שבו היה אמור דנקנר עצמו להיחקר על דוכן העדים, ולתת תשובות לשאלות הפרקליטות, הוא הודה כחלק מהסדר טיעון בכמה עבירות של מרמה והפרת אמונים בתאגיד, קבלת דבר בתחבולה ופגיעה בניהול התקין של הבנק.

בעקבות הסדר הטיעון ציפה דנקנר כי השופט יטיל עליו עבודות שירות בלבד, ללא מאסר. לאחר הודאתו גזר עליו השופט צבי גורפינקל עונש של שנת מאסר בפועל וקנס של מיליון שקל, אולם דנקנר ערער לבית המשפט העליון וטען כי "כל עולמו חרב עליו לנוכח האירועים שבהם הורשע, אדם נורמטיבי מהיישוב, שבמשך כ–30 שנה כיהן בתפקידים ניהוליים באופן מוצלח וללא רבב". לדבריו, העונש שהוטל עליו הוא "עונש חסר תקדים בחומרתו". הרכב שופטי העליון קיבל באופן חלקי את הערעור והפחית את תקופת המאסר שנגזרה על דנקנר - לשמונה חודשי מאסר בפועל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker