לא ייאמן: מי ישלם על "ההשפלות והתפרצויות הזעם" של שרה נתניהו?

בית הדין האזורי לעבודה בירושלים קבע אתמול כי מני נפתלי היה נתון לתנאי העסקה פוגעניים במעון ראש הממשלה - וקבע כי כספי הפיצוי לנפתלי, על סך 170 אלף שקל, יגיעו מהמדינה, ולא מכיסם הפרטי של הזוג נתניהו

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יסמין גואטה
יסמין גואטה

פסק הדין שניתן אתמול (ד') על ידי בית הדין האזורי לעבודה בירושלים קיבל את תביעתו של אב הבית לשעבר במעון ראש הממשלה, , וקבע כי הוא היה נתון לתנאי העסקה פוגעניים בגין התנהגותה של רעיית ראש הממשלה, שרה נתניהו. עם זאת, בפסק הדין נקבע כי מי שישלם לנפתלי את הפיצוי בסך 170 אלף שקל תהיה המדינה.

השופטת דיתה פרוז'ינין קבעה כי "בחינת חומר הראיות שהוצגו מעלה תמונה עגומה ביותר לגבי המתרחש במעון ראש הממשלה בכל הנוגע לאופן העסקת העובדים, סביבת העבודה שהם חשופים אליה, היחס אליהם והשמירה על כבודם ועל זכויותיהם".

שרה ובנימין נתניהו
שרה ובנימין נתניהוצילום: אי–פי

כך למשל תיארה השופטת "תמונה קשה במיוחד" - מקרה שארע בשבת בצהריים, כשהעובדים הכינו ארוחת צהריים והניחו את הסלטים על השולחן בפטיו. בשל פתיחת או סגירת הסכך, ביקשה הגב' נתניהו להוציא את כל הסלטים, לפנות את השולחן ולערוך מחדש. לאחר שהבן אבנר העיר כי אין בכך צורך היא משכה את המפה, זרקה את הכלים והורתה לעובדים לאסוף הכל בתוך חמש דקות ולערוך מחדש.

העובדה שהגב' נתניהו לא תאלץ לשלם את דמי הפיצוי למרות הקביעות האלו מקוממת רבים. "לא יעלה על הדעת שכספי משלם המסים ינותבו לצורך תשלום פיצוי כספי שנגרם אך בשל התנהלות קלוקלת במעון ראש הממשלה, כאשר ברור כי כספי הציבור אינם צריכים לממן את סביבת העבודה העוינת שנוצרה, כפי שנקבע בפסק הדין, בבית ראש הממשלה" - כך טוען עו"ד ניר פרידמן ממשרד עוה"ד פרידמן-האזרחי, במכתב ששיגר היום ליועץ המשפטי לממשלה, .

הוא מדגיש כי "אין ולא יכולה להיות מחלוקת, כי התנהגות כה חריגה ופוגענית מקימה למדינה עילת תביעה בגין כל תשלום שעליה לשאת כתוצאה מהתנהגות זו. ובהקשר זה, לא יעלה על הדעת שמדינת ישראל תהלום התנהגות כזו ואף תישא בתוצאותיה מבלי שתפעל כנגד המעוול". בנסיבות אלו, לדבריו, על מנדבליט לפעול בהקדם ולדאוג לכך שנתניהו וסיידוף יישאו באופן אישי בפיצוי שנפסק בפסק הדין, ובתוך כך שישפו את המדינה - וכתוצאה מכך את משלם המסים - בגין סכומים אלה.

מני נפתלי
מני נפתלי (משמאל). את הפיצוי תשלם המדינהצילום: אוליבייה פיטוסי

במקור, התביעה של נפתלי הוגשה נגד משרד ראש הממשלה; ראש הממשלה, בנימין נתניהו; וסמנכ"ל מבצעים ונכסים במשרד רה"מ, עזרא סיידוף. בפסק הדין התייחסה השופטת לשאלה מי יישא בפיצוי, וציינה כי החובה לדאוג לקיומה של סביבת עבודה הולמת לעובדים חלה על המעביד. "חומר הראיות שהוצג בפנינו מראה כי המדינה כשלה במשימתה זו", הדגישה. לפיכך, היא קבעה, על המדינה לשאת בתשלום הפיצוי לנפתלי - "איננו סבורים כי יש להטיל חיוב זה על נתניהו וסיידוף כפי שמבקש נפתלי. בין נפתלי לבין ראש הממשלה, ובינו בין סיידוף, לא התקיימו יחסי עובד-מעסיק, ושניהם לא היו בגדר מעסיק של נפתלי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker