הווידוי המפתיע של רות דוד בפרשת רונאל פישר

דוד מאשימה את המחלקה לחקירות שוטרים בפרשנות מגמתית לעובדות, וטוענת כי לא היתה לה כל מעורבות ב"פרשה" וב"שיטה" הנטענות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

פרקליטת מחוז תל אביב לשעבר, רות דוד, הגישה היום (ד') לבית המשפט המחוזי בירושלים את תשובתה לכתב האישום שהוגש נגדה בפרשת רונאל פישר. דוד מאשימה את המחלקה לחקירות שוטרים בפרשנות מגמתית לעובדות. היא מודה כי טסה לבודפשט כשבתיקה מעטפה עם חומרי חקירה מסווגים, אולם מדגישה כי לא היתה מודעת לתוכנה. לדבריה, לא היתה לה כל מעורבות ב"פרשה" וב"שיטה" הנטענות.

במארס 2014 עלתה דוד על טיסה לבודפשט, כשהיא נושאת עמה בתיק מעטפה סגורה עם מסמכים סודיים ומסווגים מתוך חקירה סמויה שניהלה המשטרה נגד מקורבה - הקבלן יאיר ביטון, מנכ"ל חברת ב.יאיר - בחשד שהלבין עשרות מיליוני שקלים עבור ארגון הפשיעה של יצחק אברג'יל. גם עו"ד רונאל פישר טס איתה, אבל הם העדיפו שהיא תיקח את המעטפה, מפני שחשבו שהיא היתה בלדר בטוח יותר. דוד מואשמת בכך שהיא הכינה את ביטון לקראת מעצרו.

רות דוד. "דוד מכירה בכך שהיא שגתה בהתנהלות זו וכי אפשר שעברה בכך עבירה"

"דוד מודה בכך שהיא נחשפה למסמך משטרתי שהגיע לידי פישר בנסיבות שאינן ידועות לה. דוד נחשפה למסמך לראשונה בהיותה בבודפשט והיא מודה בכך שהיא נטלה חלק בפגישה שבה נעשה שימוש גם במידע שעלה מן המסמך, בייעוץ לביטון בנושאים הנוגעים לחקירתו. דוד מכירה בכך שהיא שגתה בהתנהלות זו וכי אפשר שעברה בכך עבירה". טוענים עורכי דינה, יאיר גולן ונחשון שוחט. לטענת דוד, היא קיבלה מעטפה מידיה של עדת המדינה ולא היתה מודעת לתוכנה. היא טוענת כי המעטפה נלקחה על ידה לבודפשט, שם שהה ביטון באותה עת. לתוכנו של המסמך היא נחשפה, לדבריה, רק עם הגעתה לבירת הונגריה.

דוד פרשה מהפרקליטות ב-2010 לאחר 33 שנים שבהן כיהנה בתפקידים שונים, ובהם גם כפרקליטת מחוז תל אביב, תפקיד בו כיהנה מ-2002 ועד פרישתה. היא העמידה לדין סוחרי סמים, ראשי ארגוני פשיעה, עברייני צווארון לבן ופוליטיקאים. אחד הפרקליטים שעבדו תחתיה בפרקליטות הוא עו"ד ניסים מרום, שטיפל בתיק של הנשיא משה קצב, וכיום מלווה את החקירה הפלילית של ביטון. במח"ש טוענים כי דוד ניסתה לפתות את מרום במשרה אחרת, במע"צ, כדי שלא יטפל בתיק נגד ביטון, כי ידעה שמרום הוא פרקליט לוחמני.

כעת טוענת דוד כי מדובר בפרשנות מגמתית של מח"ש לאירועים. "דוד כופרת בתוקף בהאשמה כי היתה לה כוונה נסתרת כלשהי בפנייתה אל עו"ד מרום, ובטענה שבפנייתה זו עברה עבירה מכל סוג שהוא", נכתב בתשובה. דוד מאשרת כי יש לה היכרות ארוכת שנים עם מרום ומוסיפה כי היא העריכה מאד את יכולותיו וחיבבה אותו. לדבריה, נודע לה באקראי על קיומו של המכרז למשרת היועץ המשפטי ומנהל היחידה המשפטית בחברת נתיבי ישראל. לדבריה, עוד באותו יום ובאופן ספונטני היא הודיעה למרום על קיומה של המשרה, שלהבנתה התאימה לו - שכן בשיחות אישיות קודמות שקוימו בין מרום לבינה לאחר שפרשה מתפקידה כפרקליטת המחוז, העלה מרום בפניה את רצונו לסיים את עבודתו בפרקליטות ואף ביקש להצטרף למשרדה.

דוד גם מואשמת בעבירות של שיבוש הליכים. באחד האישומים, המכונה "פרשת הפגישה הלילית", מתואר כיצד פישר, רות דוד ועדת המדינה נפגשו בביתו של פישר, לאחר שגילו כי מח"ש הצליחה לפרוץ את הקודים של הטלפונים הסלולאריים. במהלך הפגישה, כך לפי כתב האישום, ייעצה דוד לעדת המדינה כיצד להתנהל בעת חקירתה, ואמרה לה ש"הקו שלך הוא להיכנס לחדר החקירות ולהתמוטט". דוד, נטען, אף הזהירה בשיחה טלפונית את מלכה שלא להגיע לפגישה הלילית מחשש שיש עליו מעקבים והאזנות. 

בתשובה טוענת דוד להגנתה כי מח"ש תיארה את הפגישה הלילית הזו באופן מסולף ומגמתי: "המפגש היה ברובו חברתי, ובמהלכו גם קוימה התייעצות בקרב הנוכחים בניסיון להבין את פשר ההחלטה שנשלחה. הנושא העיקרי לגביו התקיימה השיחה היה ניסיון להבין אם אמנם המשמעות היא שמכשירי הטלפון נפרצו (טכנית). מטבע הדברים, ההחלטה, פשרה ומשמעותה, עוררו עניין רב", נכתב בתשובתה. 

בכתב האישום גם מתואר כי במהלך הפגישה הזו הביעה עדת המדינה את רצונה לעזוב את הארץ, ועקב כך התפתח שיח בו נטלה חלק בין דוד בדבר שקילת אפשרות יציאתה של עדת המדינה לחו"ל. סעיף זה מכעיס את דוד: "דוד מתפלאת ומתרעמת על אופן ניסוחו של הסעיף לנוכח הידוע למח"ש והסבריה של עדת המדינה", מודגש. "עדת המדינה היא שהעלתה את האפשרות - בעצם את רצונה - לעזוב את הארץ. היא עשתה זאת מספר פעמים, הן במהלך הפגישה והן למחרת היום. לא הוגן לכתוב בכתב האישום ש"התפתח שיח בו נטלה חלק בין היתר דוד בדבר שקילת אפשרויות יציאתה של ע' לחו"ל", כאשר עדת המדינה היא שהעלתה רצונה זה ואילו דוד שללה את הרעיון על הסף, הן במהלך הפגישה והן כאשר עדת המדינה פנתה אליה שוב בשאלה זו במשרד, למחרת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker