בית המשפט דחה את בקשתו של רונאל פישר: לא יוכל לחשוף מידע על אלון חסן ואשתו

פישר הגיש לבית המשפט בקשה להסרת חיסיון עו"ד-לקוח, בטענה כי בני הזוג חסן ויתרו בהתנהגותם על החיסיון ועל סודיות המידע והמסמכים שהוחלפו ביניהם לבינו ■ פישר ישלם לבני הזוג הוצאות משפט של 7,500 שקל

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יסמין גואטה
יסמין גואטה

שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, איתן אורנשטיין, אוסר על רונאל פישר לחשוף מידע שהגיע אליו בנוגע ללקוחו לשעבר, אלון חסן, ואשתו סימה - כך עולה מפסק דין שניתן היום (ה').

פישר הגיש לבית המשפט בקשה להסרת חיסיון עו"ד-לקוח, בטענה כי בני הזוג חסן ויתרו בהתנהגותם על החיסיון ועל סודיות המידע והמסמכים שהוחלפו ביניהם לבינו. עוד נקבע כי פישר ישלם לבני הזוג הוצאות משפט של 7,500 שקל.

חסן היה זה שהביא למעצרו של פישר. ביולי 2014 הוא פנה למחלקה לחקירת שוטרים (מח"ש) וסיפר לחוקרים כי פישר הודיע לו על חקירת המשטרה שנפתחה נגדו - וגם ביקש ממנו שוחד עבור אנשי משטרה בתמורה לכך שלא יוגש נגדו כתב אישום. פישר נעצר לאחר שתועד מקבל מזוודה ובה 150 אלף דולר במזומן מחסן.

במאי האחרון הגישה מח"ש לבית המשפט המחוזי בירושלים כתב אישום חמור נגד פישר. בחודשים האחרונים הוא שוהה במעצר בית וממתין לפתיחת משפטו. בבקשה שהגיש לבית המשפט הוא טען כי החיסיון מונע ממנו להתגונן מפני שורת טענות שמועלות נגדו וקשורות במישרין לייצוגו את בני הזוג חסן. בין היתר, מדובר לדבריו בהתגוננות שלו בפני חקירה משטרתית; שימוע במח"ש; הליכים משמעתיים בלשכת עורכי הדין וכן בפני הציבור הרחב.

לדבריו, בעת שחסן נחקר במח"ש הוא מסר בעצמו מידע שחל עליו חיסיון עו"ד-לקוח ומשכך יש לקבוע כי הוא ויתר על חיסיון המידע בהתנהגותו. כך גם עולה לדבריו מראיון שקיים בתוכנית הטלוויזיה "עובדה" ומפרסומים שונים ברשתות החברתיות.  

חסן ואשתו התנגדו לבקשה, וטענו כי לבית המשפט אין סמכות להורות על הסרת החיסיון. לדבריהם, על מנת שהמידע והמסמכים שהוחלפו בין הלקוח לבין עורך הדין יהיו חסויים עליהם להיות קשורים קשר ענייני לשירות המקצועי שניתן על ידי עורך הדין ללקוח, בעוד שלטענתם שבכל הנוגע לעניינים שהוחלפו בין פישר לבין חסן בקשר לפרשת השוחד לא חלות הוראות הדין הנוגעות לחיסיון עו"ד-לקוח, ואין בין בקשת פישר לקבלת כספי שוחד לבין שירות מקצועי של עו"ד מאומה.

משכך, לדבריהם, חסן לא היה מנוע מלגלות מידע הנוגע לפרשת השוחד ואין בחשיפת מידע זה כדי להסיר את החיסיון בקשר לשירות מקצועי שמסר פישר לחסן בעת שהיה פרקליטו. 

השופט אורנשטיין שדן בבקשה ציין כי חיסיון עו"ד לקוח הוא חיסיון מוחלט, כלומר הוא אינו ניתן להסרה על ידי בית המשפט אך עם זאת ניתן להצהיר בנסיבות מסוימות כי הוא אינו חל. הוא הוסיף כי החיסיון ניתן לטובת הלקוח ולפיכך רק הוא שרשאי לוותר עליו ולא עורך הדין.

"לא שוכנעתי שפישר הרים את נטל ההוכחה שנדרש ממנו להוכיח כי חסן ויתר על החיסיון" קבע. בהקשר זה הוא הוסיף כי פישר לא הציג את הראיונות שבהם נטען על ידו שניתן הוויתור על החיסיון על ידי חסן והוא גם בחר שלא לחקור אותו בבית המשפט על כך, למרות שניתנה לו הזדמנות לעשות זאת.

השופט הדגיש כי גם אם פישר היה מציג את הראיונות בתקשורת, בכל מקרה יש להפריד בין דברים שקשורים לשירות המקצועי שניתן לבני הזוג חסן על ידי עורך הדין לבין עניינים אחרים, וקל וחומר שעה שמדובר בטענות למעשים פליליים שביצע עורך הדין שאינם יכולים להיכלל בגדר שירות מקצועי. "לא ראיתי כיצד יש במידע החסוי שנוגע לבני הזוג חסן כדי לסייע לפישר להתגונן בפני ההליכים הננקטים נגדו, ולטעמי לא מדובר במידע הכרחי להגנתו או במידע מידתי" הוסיף.

מטעמו של רונאל פישר נמסר: "בית המשפט המחוזי חשף היום את פרצופו האמיתי של חסן, שסרב לוותר על החיסיון וסרב לאפשר לפישר לגלות את האמת על טיב היחסים בינהם, וזאת- בניגוד לאין ספור הצהרות הפוכות שנתן לתקשורת. לאור זאת, ברור שלא ניתן להאשים את פישר באישום שכל כולו נסוב על מערכת היחסים עם לקוח לשעבר, שהוא מנוע על פי חוק מלגלות את העובדות האמיתיות לגביה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום