דני דנקנר ביקש מהעליון דיון נוסף בעניינו: "תופעת המאכערים לא מוסדרת בחוק"

דנקנר מבקש לעכב את כניסתו לכלא עד להחלטה בבקשתו, בה הוא טוען כי "המחוקק לא קבע כללים נורמטיביים ברורים שיש בהם כדי להסדיר את תופעת המאכערים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

דני דנקנר ביקש מבית המשפט העליון לקיים דיון נוסף בהרכב מורחב על הרשעתו בפרשת הולילנד. בדצמבר האחרון החליט הרכב שופטי בית המשפט העליון להרשיע אותו בעבירה של מתן שוחד, אך הפחית את העונש שגזר על דנקנר השופט דוד רוזן מבית המשפט המחוזי בתל אביב - ממאסר של שלוש שנים לשנתיים. דנקנר מבקש כעת בנוסף לעכב את כניסתו לכלא עד להחלטה בבקשתו.

בבקשה שהגיש לבית המשפט העליון באמצעות עוה"ד טל שפירא ואריאל כפרי ממשרד עוה"ד כספי, טוען דנקנר כי למרות שתופעת המאכערים הינה מוכרת ונפוצה בישראל – המחוקק לא קבע כללים נורמטיביים ברורים שיש בהם כדי להסדיר אותה, והגבולות שלה נותרו עמומים ובלתי מוגדרים. הוא מוסיף כי במקרה שלו נדרש בית המשפט ליטול על עצמו לראשונה את "המשימה המורכבת של שרטוט הקו הדק המפריד בין 'תיווך לגיטימי', לבין 'תיווך בלתי לגיטימי', העולה אף כדי עבירה פלילית של תיווך בשוחד".

דני דנקנר בבית המשפטצילום: אורן נחשון

דנקנר מדגיש כי זהו צורך ציבורי ומשפטי שלא ניתן להפריז בחשיבותו, לקבוע עקרונות אחידים וברורים באשר לפרשנות שיש לתת לסעיף הזה בחוק העונשין. לדבריו, "יש לתחום באופן ברור את גבולותיו של האיסור הפלילי העומד בבסיס עבירה עמומה זו".

במרכז הרשעתו של דנקנר עומד תשלום של 1.3 מיליון שקל שהעביר למאיר רבין, יד ימינו של עד המדינה המנוח שמואל דכנר. השאלה במחלוקת היתה האם מדובר בדמי שוחד שאמורים היו להגיע ליעקב אפרתי, ראש מינהל מקרקעי ישראל לשעבר, כדי שהוא יטה את ההחלטות בעניין קרקעות המלח לטובת דנקנר - או שכפי שטענו דנקנר ורבין, מדובר בתשלום לרבין כדי שיפעל באורח לגיטימי לקידום עסקיה של תעשיות מלח.

רוב שופטי העליון שדנו בערעור - עוזי פוגלמן, יצחק עמית, סלים ג'ובראן וצבי זילברטל - קבעו כי התשתית הראייתית מוכיחה, כמסקנה אפשרית יחידה, שביסוד העסקתו של רבין עמדה לכל הפחות גם השאיפה להגיע דרכו לאפרתי, כדי שזה יפעל תוך חריגה מדין או נוהל לטובת תעשיות מלח. בדעת מיעוט, סבר השופט ניל הנדל כי לא הוכח שדנקנר דרש מרבין שיניע את אפרתי לפעול תוך משוא פנים או אפליה, או כי רבין הציג בפני דנקנר מצג כי יעשה כן - בתמורה לכספים שקיבל מדנקנר.

הנדל גם ניצל את ההזדמנות כדי להעביר מסר לכנסת. הוא ציין כי סוגיית המאכערים היא מטרידה ומורכבת, ומצריכה התייחסות והסדרה. "מוטב כי יהיו כללים ברורים יותר. הפתרון עומד לפתחו של המחוקק, היה וייענה לאתגר", הדגיש. אפשרות חלופית אחרת שציין היא הסדרת כללים באמצעות הגדרת נוהל פנימי לגוף מסוים, על ידי היועץ המשפטי של אותו הגוף או היועץ המשפטי לממשלה. ואולם לדבריו, התיקון למצב הקיים לא צריך לבוא על דרך הרשעה במקרה הזה, לפני שנקבעו איסורים ברורים. דנקנר נסמך כעת על דבריו של הנדל. "לא ניתן להקל ראש בדברים אלה המובאים מפיו של שופט בית המשפט העליון, לפיהם 'התיקון לא צריך לבוא על דרך הרשעה בתיקים דנא על פי המצב המשפטי כיום'", נכתב בבקשתו.

בנוסף, בבקשה נטען כי לא ניתנה לדנקנר הזדמנות להתגונן מפני הרשעתו בעבירה של שוחד הנעה (תשלום שוחד שמועבר לצד שלישי שנועד להניע עובד ציבור). "לאחר כשנתיים תמימות של ניהול משפט ועשרות ישיבות הוכחות, בקצב של כ-4 דיונים בשבוע, על פני אלפי עמודי פרוטוקול, לאחר שהעידו כבר כל עדי התביעה (עשרות רבות של עדים), וכן העידו מרבית הנאשמים (לרבות רבין עצמו), ופרשת ההגנה היתה כבר על סף סיום – רק אז, בשלהי חקירתו הנגדית, בהמשך להערת אגב של בית המשפט המחוזי, הודיעה המדינה לראשונה, כי היא מבקשת להאשים את דנקנר גם בעבירה של שוחד הנעה", נכתב בבקשה.

"תפנית חדה זו במשפט, אשר זכתה בפסק הדין לכינוי 'חישוב המסלול מחדש' של התביעה, התבררה בדיעבד כזו שהכריעה את גורלו של דנקנר, וזאת בשים לב לעובדה שבסופו של יום הוא זוכה מהעבירה המקורית של שוחד כסף שיוחסה לו בכתב האישום – עבירה בה עסק המשפט כולו – ותחת זאת הוא הורשע בעבירה החלופית של שוחד הנעה, אשר יוחסה לו במפתיע ב'דקה ה-90'".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker