כתב אישום נגד אלון חסן בעבירות שוחד והלבנת הון; חסן ליועמ"ש אחרי השימוע: "חקירת המשטרה מזוהמת ומניפולטיבית"

סנגורו של חסן מפרט בפנייתו פעולות חקירה שננקטו על ידי יחידת להב 433 של המשטרה בשלב החקירה הסמויה ומאחורי הקלעים - אך למעשה נווטו על ידי רונאל פישר

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יסמין גואטה
יסמין גואטה

כתבי אישום יוגשו נגד החשודים בפרשת השחיתות בנמל אשדוד, בהם אלון חסן, לשעבר יו"ר ועד העובדים. הפרקליטות הודיעה לכל החשודים כי הוחלט לדחות את כל הטענות שהציגו בהליכי השימוע שנערכו להם.

אלון חסן יואשם בעבירות של לקיחת שוחד, בקשת שוחד, מרמה והפרת אמונים. שוקי סגיס, לשעבר מנכ"ל נמל אשדוד, יואשם בעבירות מרמה והפרת אמונים וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. דוד חסן, יניב בלטר ואורי בלטר - שותפיו לעסקים של אלון חסן - יואשמו בקשירת קשר לביצוע פשע, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, הלבנת הון ועבירות מס. חברת דנה לוגיסטיקה תואשם בעבירות שוחד והלבנת הון.

ל-TheMarker נודע כי לאחר השימוע בעניינו פנה חסן ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, בדרישה לעיון מחודש בתיק. "פנייה זו נעשית כמוצא אחרון על מנת שתיעשה הבדיקה הנחוצה והעניינית ללא משוא פנים". הדגיש סנגורו, עו"ד בני כץ, במכתב הפנייה ששיגר לוינשטיין. הוא הדגיש כי החקירה זוהמה באופן בוטה על ידי קצין המשטרה לשעבר ערן מלכה שניהל אותה וביצע בה מניפולציות רבות.

"הגשת כתב אישום נגד אלון חסן תהווה התעלמות גסה ובוטה מחקירה משטרתית שזוהמה באופן שיטתי, שבעיני ערן מלכה היתה כלום מלבד כלי להפקת רווחים אישיים, ואשר התבססה על ערכים נפסדים, ביניהם בגידה באמון הציבור, מעילה באמונם של גורמים בכירים בפרקליטות דרום, הפרת חיסיון עו"ד-לקוח כעניין שבשגרה, שחיתות ותאוות בצע כסף בהיקפים חסרי תקדים", כתב עו"ד כץ לוינשטיין.

הוא הדגיש כי כיום אין ספק כי חקירת נמל אשדוד היתה מונעת ממניעים מניפולטיביים. "למרבה התדהמה, לנגד עיניו של ערן מלכה עמד בצע כסף. מלכה ביצע פעולות חקירה, זימן עדים, הכתיב הנחיות לחוקרים, נפגש עם פרקליטים בכירים בניסיון לשכנעם לבצע פעולות, לחתום על מסמכים, והכל ללא קשר לצרכי חקירה אמיתיים, פעולות שבינן ובין החקירה אין דבר וחצי דבר". נכתב. קצין המשטרה לשעבר מלכה שניהל את תיק החקירה בפרשת נמל אשדוד מרצה בימים אלו עונש מאסר של שמונה שנים שגזר עליו בית המשפט המחוזי בירושלים.

סנגורו של חסן מפרט בפנייתו פעולות חקירה שננקטו על ידי יחידת להב 433 של המשטרה בשלב החקירה הסמויה ומאחורי הקלעים - אך למעשה נווטו על ידי רונאל פישר. כך למשל במקרה אחד מלכה הורה לאחד החוקרים לחקור את חסן כדי לזרז את קבלת הכספים ממנו. גם התכתובות בין פישר למלכה מלמדות על כך לדבריו.

אחת מההתכתבויות האלה נוגעת לזימונו של מבקר הפנים של הנמל לחקירה:

פישר: "צריך לחמם את הגיזרה. אסור מיד. שיהיה טבעי". 

מלכה: "אולי נזמין את מבקר פנים לתשאול קצר".

פישר: "יפה"

חסן נעצר במאי 2014 עם מעורבים נוספים בחשד לביצוע עבירות פליליות שונות במסגרת עסקים פרטיים שניהלו בשטח נמל אשדוד. במוקד החקירה עמד עניינה של חברת דנה, שסיפקה שירותי תפעול ולוגיסטיקה בנמל. לטענת המשטרה, ההתקשרות בין דנה לבין גופים שהיו זקוקים לשירותים אלה (החברות כיל, שמן ונשר), נכפתה לכאורה באמצעות הפעלת לחץ והצגת מצג שווא בידי מנהלי חברת דנה, תוך מעורבות חסן עצמו וניצול השפעתו ומעמדו. כל זאת, טענה המשטרה, באופן שבו היה ברור לחברות כי ללא ההתקשרות עם חברת דנה לא תתאפשר עבודתם בנמל.

סנגורו של חסן טוען כי לאחר שהחלה חקירת המחלקה לחקירת שוטרים כנגד מלכה, המשיך צוות החקירה המקורי לחקור את פרשת הנמל, להוציא צווים, להגיש בקשות, להופיע בבתי משפט ולטעון כי מלכה לא היה אלא חוקר שולי וזניח בפרשה. אולם לטענתו, אחרי שנחשפו העדויות בפרשת פישר ברור כי "מדובר בטענות חסרות שחר, שכן מלכה ניהל את החקירה בפועל, התערב בה, השפיע עליה והיווה גורם מכריע בניהול החקירה הגלויה. גורם שיש בידו להוביל מהלכים מראשיתם, להשפיע על קברניטי הפרקליטות ולקבל החלטות מרכזיות בתיק". הוא מוסיף גם כי מלכה עצמו היה זה שהופיע לדיונים בבית המשפט והגיש את הבקשות והצווים.

עוד מפורט מה קרה כשחסן טען בפני החוקרים שתופרים לו תיק: "לאחר סיום אחת החקירות, כשחסן פנה כי לאחר סיום אחת החקירות כשהוא פנה לחוקרים כי הם משתפים פעולה למענו של חברם מלכה שהיה עצור באותה עת, שתופרים לו תיק, הוזמן מר חסן יומיים מאוחר יותר להיחקר על חשד בגין ביצוע עבירות של העלבת עובד ציבור ואיומים לא פחות ולא יותר מאשר ביאחב"ל".

לדברי עו"ד כץ, בעת שהתפוצצה פרשת פישר הוא פנה למשטרה וביקש את שינוי הרכב צוות החקירה "בשל החשש הטבעי והמובן שמא צוות החקירה, שהיה בפיקודו של מלכה והונחה על ידו ישירות במשך זמן רב, ימשיך בניהול החקירה המגמתית כנגד אלון חסן ויצבור מוטיבציה להפליל אותו כדי להגן על חברם ליחידה". כך ניתן לדבריו להסביר את האמירות שנזרקו לדבריו לחלל האוויר על ידי קצין בכיר בצוות: "אל תדאג ערן עוד יחזור... אין נגד ערן ראיות... החקירה תסתיים בלא כלום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker