אפרת נוימן

אתמול בבוקר הושמעה ברדיו הידיעה הבאה: "איש העסקים נוחי דנקנר, לשעבר בעל השליטה באי.די.בי, מוכן לפנות את הווילה שלו בהרצליה פיתוח במסגרת הסדר החוב לבנקים". בהמשך הידיעה נאמר כי הנטייה בבנקים היא חיובית, לנוכח העובדה שהסדר החוב נמשך יותר משנה וחצי.

צריך להקשיב שוב לניסוח האומלל של הידיעה שלפיה, דנקנר הוא זה שמוכן לוותר על הווילה. באמת כל הכבוד על הנכונות. מלח הארץ. אז מה אם הוא חייב באופן אישי סכום חסר משמעות של 500 מיליון שקל?

נוחי דנקנרצילום: עופר וקנין

הניסוח הזה אינו מקרי. גם כיום דנקנר ממשיך להצטייר ככזה ששולט בעניינים וקובע את הקצב. הבנקים נוהגים בו בכפפות של משי, נותנים לו לחיות בווילה המרווחת, לטוס במחלקות עסקים, לאכול במסעדות יוקרה. החוב גם אינו תופח עם הצמדות וריביות רצחניות שכל חייב מכיר. תהיו בטוחים שאם אתם תהיו חייבים סכומים שהם אחד חלקי מיליון מהחוב שלו, הבנק לא יחכה ש"תהיו מוכנים", ותותקפו בהתראות ובהודעות על עיקולים. משפחות מתפרקות בגלל חובות שהם פרומיל מכך ופחות — אבל משפחת דנקנר סועדת בקביעות במסעדת פרונטו שבה אוכלים נתח קצבים במחיר של 138 שקל.

על כוחו של דנקנר בבנקים אפשר היה ללמוד בעת המשפט שהתנהל בשנה וחצי האחרונות, ובו מואשם דנקנר עם הברוקר איתי שטרום בעבירות של תרמית בניירות ערך. שטרום פנה לבנק הבינלאומי כדי לקבל אשראי של 15 מיליון שקל לרכישת מניות אי.די.בי, אבל האחראית בסניף ניפנפנה אותו והוסיפה כי אין סיכוי שמישהו מעליה יאשר אשראי כזה, ועוד לרכישת מניה אחת. "וואי, וואי, וואי, אני לא יכולה לאשר את זה... גם אילן לא יאשר…", היא אמרה — אבל אילן (בצרי), הבוס שלה, דווקא כן אישר אחרי שיחה קצרה עם דנקנר.

לדנקנר אין בעיה להתרברב על קשריו בדרגים הבכירים. בסיכומי ההגנה שלו בתיק, שהוגשו לפני כחודשיים, טען דנקנר שאם היתה לו באמת כוונה לסייע לשטרום להריץ מניות, הוא היה "משנס מותניים ופונה לאחד הבנקים הגדולים שאיתם עבד — הפועלים, לאומי, דיסקונט ומזרחי טפחות — ושעמם יש לו היכרות קרובה, כולל עם הדרגים הבכירים ביותר". במלים אחרות, כשדנקנר מפעיל קשרים, זה ברמת המנכ"לים של בנקים. לא פחות.

אם כך, נראה כי זה לא צריך להפתיע שגם אז וגם כיום, כשהוא באופן רשמי דלפון, דנקנר ממשיך לשלוט בעניינים. אפשר להניח שגם אחרי שיפנה את הווילה בהרצליה פיתוח, דנקנר לא יעבור לדירה בשיכון עמידר. הרי יש גבול למה שמוכן לעשות מי שחייב חצי מיליארד שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker