כתבי אישום בפרשת שחיתות הענק בקופת חולים מאוחדת: שוחד וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות

במרכז כתב האישום עומד יהודה עליאש, לשעבר ראש אגף פרסום ושיווק בקופת החולים מאוחדת ■ "עשרות מיליוני שקלים שנועדו לשמש לצרכי בריאות, שימשו בפועל לפעילות שיווקית אסורה"

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

חמש שנים מאז דו"ח מבקר המדינה שהצביע על פרשת שחיתות הענק בקופת חולים מאוחדת – הגישה הבוקר (ה') פרקליטות מחוז ת"א (מסוי וכלכלה) כתב אישום נגד 11 מעורבים ו-10 חברות, שנאשמים כל אחד על פי חלקו בעבירות לקיחת שוחד, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, רישום כוזב במסמכי תאגיד, מרמה והפרת אמונים בתאגיד, שימוש במסמך מזויף, עבירות הלבנת הון, עבירות מסים ועבירות רבות נוספות.

במרכז כתב האישום עומד יהודה עליאש, לשעבר ראש אגף פרסום ושיווק בקופת החולים מאוחדת. עליאש, על פי הנטען, עשה יד אחת עם גורמים במאוחדת ומחוצה לה ויצר שיטה לרישומים חשבונאיים כוזבים, באמצעותה הם הציגו מצגים כאילו הכספים ששולמו מתקציב מאוחדת לחברות שיווק חיצוניות, בגין צירוף מבוטחים חדשים, בניגוד לדין, הוצאו בגין שיווק ביטוחים משלימים ושירותים נוספים, למבוטחי הקופה, פעילות שהיא מותרת ואינה כפופה למגבלת התקציב.

קופת חולים מאוחדת. ארכיוןצילום: תמר מצפי

על פי החוק, רשאיות קופות החולים להשתמש בסוכני שיווק ולהציע שרותי בריאות נוספים (שב"ן) לחבריהן, כגון ביטוחים משלימים, אולם נאסר על הקופות להשתמש בסוכנים לשם גיוס חברים חדשים מבין המבוטחים של הקופות האחרות או לשם שיווק ביטוחים משלימים למי שאינם חברי הקופה. כל הוצאות הקופה לשיווק עצמי, כולל פעולות שיווק המופנות למבוטחי קופות אחרות, כפופות לתקרת ההוצאה השנתית הקבועה בתקנות השיווק ולאיסור להשתמש בסוכני מכירות ותועמלנים.

כדי להסתיר את הפעילות האסורה, הנהיג עליאש, בשיתוף פעולה עם סוכני השיווק, שיטה לרישומים חשבונאיים כוזבים לפיה הכספים האסורים ששולמו מתקציב הקופה לחברות שיווק חיצוניות לצירוף מבוטחים חדשים הוצגו ככספים שהוצאו לשיווק ביטוחים משלימים ושירותים נוספים למבוטחי הקופה, פעילות שהיא מותרת ואינה כפופה למגבלת התקציב.

"בפעולותיהם הביאו הנאשמים במרמה, לכך שמשאבים כספיים של הקופה, בעשרות מיליוני שקלים שנועדו לשמש לצרכי בריאות, שימשו בפועל לפעילות שיווקית אסורה, אשר אין בה כל תועלת לציבור, ולהטעיה של הקופה, מנגנוני הביקורת שלה ומשרד הבריאות", מודגש בכתב האישום. בין השנים 2008-2003 שילמה קופ"ח מאוחדת לחברות השיווק, תמורת צירוף מבוטחים מבין מבוטחי הקופות האחרות, על בסיס חשבוניות כוזבות, למעלה מ-40 מיליון שקל.

כתב האישום מייחס לעליאש בקשת שוחד מעוה"ד שייצג את רשת המרפאות, כמו כן הוא מואשם בכך שבמשך שנים העביר עשרות מיליוני שקלים לחברות השיווק של אברהם סיבוני ויורי גיא רון, ראש לשכת עורכי הדין לשעבר ובת זוגו כנרת תוך ניגוד עניינים, מאחר ואלה העסיקו בחברות בבעלותם את קרוביו. חברות השיווק הפיקו חשבוניות מס כוזבות בהן תוארו התשלומים האסורים כתשלומים לגיטימיים עבור שיווק שב"ן למבוטחי מאוחדת.

סיבוני, באמצעות חברות שבשליטתו, היה המשווק המרכזי של קופת חולים מאוחדת באזור ירושלים, והוא שהפיק, בעצה אחת עם עליאש, חשבוניות כוזבות כנ"ל בהיקף של למעלה מ-50 מיליון שקל. סיבוני, כך נטען, היה מעורב בהקמתן והפעלתן של מספר מרפאות ששירתו את קופת חולים מאוחדת. בחלק מהמקרים מעורבותו במרפאות הוסוותה באמצעות שימוש בחברות אשר נרשמו על שם אנשי קש ובאמצעות גורמים אשר פעלו מטעמו ועבורו.

"הפעילות מול מאוחדת הניבה לנאשם סיבוני ולחברות סיבוני הכנסות בסכומי עתק. על מנת להתחמק מתשלום מס בגין הכנסותיו הגבוהות מהקופה, ובמטרה ליצור כסות חשבונאית תקינה לכאורה, ניהל הנאשם סיבוני ועשה שימוש במערך שלם של חשבוניות פיקטיביות ושל חשבוניות מזויפות, באמצעותן ניפח באופן כוזב את הוצאות החברות שבבעלותו או בשליטתו". נטען.

נאשם נוסף הוא משה חברוני, ששימש בין השנים 2007-2001 כמנהל מחוז ירושלים של מאוחדת, הוא גייס רשת מרפאות מהמגזר הערבי, שלה 38 אלף מטופלים שהיו חברים בקופ"ח לאומית, לשמש כמרפאות בשרות קופ"ח מאוחדת בלבד. משכך כלל מטופלי רשת המרפאות, אשר ביקשו להמשיך ולקבל טיפול באותה המסגרת, נאלצו לעבור לקופת חולים מאוחדת.

על פי כתב האישום, חברוני ועליאש הבטיחו לבעלי רשת המרפאות, בניגוד לדין וללא תיעוד בהסכם בכתב, 275 שקל בעבור כל מטופל שיעבור מ"לאומית" ל"מאוחדת", והסתירו את ההסכמה מהנהלת הקופה ומועדת הכספים. את התשלומים האסורים, בהיקף של למעלה מ-10 מיליון שקל, העביר עליאש לבעלי רשת המרפאות, באמצעות חברות שיווק בבעלות סיבוני, ובאמצעות חברת שיווק בבעלות בני הזוג גיא-רון.

לטענת הפרקליטות, בגין פעולות אלה זכו חברות השיווק לעמלות בסכום של 7 מיליון שקל כשבפועל הן שימשו כצינור בלבד להעברת הכסף מקופ"ח מאוחדת לרשת המרפאות, וכן בעבור הפקת חשבוניות מס כוזבות. סה"כ הוציאה מאוחדת עבור גיוס המבוטחים מרשת המרפאות למעלה מ-17 מיליון שקל, כנגדם סופקו לה חשבוניות כוזבות מחברות השיווק.

כתב האישום הוגש בידי עוה"ד נעם עוזיאל, טל תבור ועדי אלפבוים- גרוזמן מפרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker