עסקת החבילה של גפני: שיפור תנאי השופטים הצעירים - תמורת שינוי שיטת הצמדת השכר של הוותיקים

לפי ההצעה, תנאי השופטים המבוטחים בפנסיה צוברת ישופרו, ובתמורה מחצית שכרם של השופטים הוותיקים תוצמד למדד והמחצית השנייה תוצמד לשכר הממוצע במשק ■ ח"כ סמוטריץ': החלטה פופוליסטית

צבי זרחיה

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) מציע "עסקת חבילה" לשופטים: תנאי השופטים המבוטחים בפנסיה צוברת ישופרו, ובתמורה מחצית שכרם של השופטים הוותיקים תוצמד למדד והמחצית השנייה תוצמד לשכר הממוצע במשק. נציגות השופטים הודיעה שתבחן את ההצעה.

ההצעה הועלתה לנוכח התלונות שהושמעו בשנים האחרונות, לפיהן קיים פער גבוה בשכרם של השופטים הותיקים, המבוטחים בפנסיה התקציבית, לבין שופטים שמונו לפני שנת 2000 ומבוטחים בפנסיה צוברת. ועדה שדנה בעבר בעניין בראשות שר המשפטים והאוצר לשעבר, משה נסים, המליצה לעדכן רכיבים בשכרם של השופטים המבוטחים בפנסיה הצוברת - אך משרד האוצר התנגד לכך. כיום השופטים המבוטחים בפנסיה הצוברת צמודים למדד.

משה גפני
משה גפניצילום: אמיל סלמן

גפני העלה את הצעתו הבוקר (ד') בדיון שקיימה ועדת הכספים בעדכון שכרם של השופטים. שכר השופטים, הנשיא וחברי הכנסת צמוד לשכר הממוצע במשק והוא מתעדכן אחת לשנה בהתאם לעליית השכר הממוצע במשק. לעומת זאת, שכרם של ראש הממשלה, השרים וסגניהם צמוד למדד והוא מעודכן אחת לשנה במשכורת ינואר בהתאם לעליית המדד. עם זאת, במידה שהמדד בשנה החולפת הוא שלילי - אזי שכרם של רה"מ, השרים, וסגניהם לא מופחת.

גפני הודיע כי שכרם של השופטים בשנת 2016 יעודכן לפי עליית השכר הממוצע במשק בשנת 2015, בניכוי 1% שהוא שיעור השפעת העלאת שכר המינימום על השכר הממוצע במשק. השופטים הסכימו להצעה לנכות 1% מעדכון שכרם. לפי הערכות, השכר הממוצע במשק עלה בשנת 2015 ב-3-5% וכך יעודכן שכר השופטים ב-2-4%, כלומר בין 731 ל-1,432 שקל ברוטו בחודש. הניכוי של 1% מעדכון השכר הועלה על ידי יו"ר ועדת הכנסת, ח"כ דוד ביטן (ליכוד) והוא הוחל על חברי הכנסת. כמו כן, הועדה החליטה שמשיעור עדכון שכרם של הנשיא והשופטים בשנת 2015 ינוכה 1%.

גפני הסביר את הצעתו לשנות את שיטת ההצמדה של השופטים ואמר כי "מדובר בהעלאת שכר חריגה של נושאי משרה ששכרם צמוד לשכר הממוצע במשק. בישראל יש אנשים שאין להם כסף לקנות אוכל ופה מעלים שכר ב-6%. ועדת הכנסת החליטה להפחית 1% מהשכר של הח"כים ואולי היה צריך להקפיא בכלל".

גפני אמר כי הגיע הזמן שתהיה נוסחת עדכון אחידה לכל נושאי המשרה. לדבריו, "המציאות שבה חברי הכנסת והשופטים מקבלים עדכון גבוה מרה"מ והשרים אינו הגיוני. אני לא רוצה לפגוע בשופטים, הדיינים והקאדים, אלא להגיע להסכמה שבה תשונה שיטת ההצמדה ובמקביל נסייע לשופטים המבוטחים בפנסיה צוברת".

יו"ר נציגות השופטים, ורדה וירט ליבנה
"צריכים לשקול את העסקה". וירט ליבנהצילום: אמיל סלמן

מנכ"ל בתי המשפט, השופט מיכאל שפיצר אמר כי "כל השופטים שכיהנו משנת 2000 מבוטחים בפנסיה צוברת. נוצרו פערים משמעותיים בין שופטים בפנסיה צוברת או תקציבית. לאחר שהיו דיונים רבים עם האוצר בעבר ועדה שדנה בעניין קיבלה באופן חלקי את דרישות השופטים. משרד האוצר לא הסכים לכך ואני נמצאים בדיאלוג עם האוצר".

אשר להצעתו של גפני ל"עסקת חבילה", אמר השופט שפיצר כי "צריך לבחון כי ההצעה כי היא כבדה ומשמעותית מבחינתנו. יש שתי קבוצות שופטים ושופטים בדימוס שמובטחים בפנסיה תקציבית ושופטים שמבוטחים בפנסיה צוברת. יש ניגוד עניינים בין הקבוצות. אנו יודעים לפתור בעיות לא רק כלפי חוץ אלא כלפי פנים ועלינו לבחון אותה".

יו"ר נציגות השופטים, סגנית נשיאת בית הדין הארצי לעבודה, השופטת ורדה וירט ליבנה, הוסיפה כי "אנו צריכים לשקול את העסקה. עם זאת, צריך לחשוב שמדובר בקבוצה מאוד גדולה של דור א' (המבוטחים בפנסיה תקציבית וכן פנסיונרים)". וירט לבנה סבורה שאין לשנות את שיטת ההצמדה של השופטים הצמודים לשכר הממוצע במשק.

ח"כ בצלאל סמוטריץ (הבית היהודי) טען כי "ההחלטה המוצעת להפחית 1% מעדכון שכר השופטים היא פופוליסטית. השופטים צריכים להשתכר יפה, למרות שיש לי ביקורת על חלק מפסקי הדין. גם ההפחתה שלנו היתה פופוליסטית כחלק מהרדיפה אחר חברי הכנסת. זה שהשופטים מוותרים על 1% זה בסדר". ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד) אמר כי "הפחתה של 1% אינה פופוליסטית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker