נתפסו במסלול הירוק: מהמר במירוצי סוסים ותייר שתכנן בילוי ב-150 אלף שקל

הוועדה להטלת עיצום כספי פירסמה 37 החלטות במחצית הראשונה של 2015 ■ בניהן, גם תייר צרפתי שנכנס לישראל מבלי שהצהיר על 450 אלף יורו במזומן - שאת חלקם הרוויח מהימורים על מרוצי סוסים, וחויב בקנס של 350 אלף שקל

אפרת נוימן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הכניסה למסלול הירוק של המכס, נתב"ג
"אין טובין להצהרה"?צילום: אלון רון

במאי 2015 עבר במסלול הירוק בנתב"ג תייר מצרפת כשברשותו סכום מזומן בהיקף של 448 אלף יורו (כ-1.9 מיליון שקל) מבלי שדיווח עליהם, כפי שדורש החוק ביחס להכנסת או הוצאת כספים בשווי של 100 אלף שקל ומעלה, בסעיף 9 לחוק איסור הלבנת הון.

התייר הצרפתי הובא לחקירה ולדיון בפני הוועדה לעיצום כספי, הפועלת מתוקף חוק איסור הלבנת הון, ובה יושבים נציגים מטעם המכס. התייר טען בחקירתו ובפני הוועדה לעיצום כספי כי חלק מהכספים הנם מחסכונות שצבר במהלך השנים מרווחים של משרד פרסום שהיה בבעלותו וחלק אחר נובע מזכייה בלוטו ובהימורי סוסים בצרפת.

מירוצי סוסים
מירוצי סוסיםצילום: אי־פי

לביסוס טענתו, הוא הציג חוברות שהוציא משרד הפרסום שהיה בבעלותו לפני שלוש שנים. יחד עם זאת, לדבריו, הוא מובטל בשנים האחרונות לאחר שהעסק שהיה בבעלותו פשט את הרגל. לטענתו, הכספים נועדו לסייע לבני משפחתו המתגוררים בישראל ולמטרת עלייתו והשתקעותו בישראל.

הוועדה, שתפקידה לבחון האם הופרה חובת הדיווח ולאחר מכן להחליט אם המקרה הנדון מצדיק את הפעלת מנגנון הטלת העיצום הכספי, לא קיבלה את גרסתו של הצרפתי. טיעוניה, בין היתר, מתייחסים לכך שלא סיפק אסמכתאות רלוונטיות ומכיוון שלא סיפק הסבר ברור היכן תכנן לשמור סכום זה – והוא חויב בקנס של 350 אלף שקל.

מקרה זה הוא אחד מתוך 37 החלטות שקיבלה הועדה במחצית הראשונה של 2015. סך הקנסות בכל ההחלטות מסתכם בכ-800 אלף שקל.

במקרה אחר שהתרחש השנה, נכנס אדם באפריל 2015 מארה"ב לישראל כשברשותו 32 אלף דולר (כ-125 אלף שקל) שעליהם לא הצהיר. כשנתפס הוא טען כי המקור של הכספים בעסקו שבארצות הברית וכי הם נועדו להוצאות עבור טקס האירוסין והנישואין בישראל. הגרסה שלו התקבלה והוא חויב בקנס של 10,000 שקל.

במארס 2014 נכנס תייר לישראל יחד עם חברו ועבר במסלול הירוק כשברשותו 14 אלף ליש"ט (כ-83 אלף שקל) וברשות חברו 11 אלף ליש"ט (כ-66 אלף שקל) שאף הם שייכים לו (פיצול הכסף נעשה על מנת להימנע מהצורך לעבור במסלול האדום). הוא טען כי הכספים נועדו לבילוי של מספר ימים בישראל אך הוועדה לא השתכנעה מגרסתו היות ולא סביר כי בחור צעיר בן 21, הגיע לבילוי ספונטני של מספר ימים ותכנן להוציא כ-150 אלף שקל. הצעיר לא סיפק הוכחה שיכולה להצביע על בילוי יקר שתכנן בסכום זה, כמו קבלה או הזמנה של בית מלון או רכב – וחויב בקנס של 25 אלף שקל. 

אנשים עומדים בתור למסלול הירוק של המכס, נתב"ג
יציאה מהמסלול הירוק מנתב"ג

חובת הדיווח חלה על כל אדם הנכנס לישראל או יוצא ממנה, כשעמו סכומי כסף - מזומנים, בין אם במטבע ישראלי ובין אם במטבע זר, המחאות בנקאיות והמחאות נוסעים - העולים על 100 אלף שקל וכן על המכניס או המוציא כספים העולים על 100 אלף שקל בדואר או בדרך אחרת. על פי צו איסור הלבנת הון נקבע כי סף הדיווח על כספים שנושא עמו אדם היוצא מישראל לעזה או נכנס מעזה לישראל יעמוד על 12 אלף שקל.

השיקולים שהוועדה בוחנת נוגעים לשאלות כמו אם מדובר בהפרת דיווח ראשונה או חוזרת, היקפה הכספי של ההפרה, מודעות המפר לחובת הדיווח, מידת שיתוף הפעולה של המפר עם הרשויות לבירור מקור הכספים, הסברי מפר הדיווח למקור ויעד הכספים והאם ההפרה בוצעה בתום לב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker