עבודות שירות על אונס - החלטה הזויה: כבוד השופט ציון קפאח - תתפטר!

למרות שמתחם הענישה הקבוע בחוק בגין אונס הוא בין ארבע לשש שנות מאסר בפועל, גזר הדין של יניב נחמן, שהודה בעבירת אונס, הוא שישה חודשי עבודות שירות בלבד

עידו באום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו באום

בוקר טוב כבוד השופט ציון קאפח. גזר הדין שהטלת יחד עם הרכב שכלל את השופטת מרים דיסקין והשופט רענן בן-יוסף מבית המשפט המחוזי על יניב נחמן שהודה בעבירת אונס הוא שישה חודשי עבודות שירות. בוא נעשה את זה קצר וקולע: תתפטר.

הבעיה אינה טמונה רק בעונש הקל. הבעיה עמוקה יותר, אבל נתחיל בעונש הקל. ענישה אמורה לשקלל מכלול רחב של רכיבים. הרתעה היא רק שיקול אחד בענישה ויש הטוענים כי אפקט ההרתעה בענישה הוא מוגבל והשיקול השיקומי צריך לקבל משקל רב יותר. המחקרים המדעיים גם תומכים בגישה הזו. אבל אתה יודע מה, השופט קאפח? בית המשפט עצמו קבע שמתחם הענישה הראוי הוא בין ארבע לשש שנות מאסר בפועל. ההחלטה לחרוג כלפי מטה חריגה מטורפת ולהטיל על אנס עונש מקל של שישה חודשי עבודות שירות היא לא פחות ממדהימה.

עכשיו נעבור לנימוקים המגוחכים שבהם נומקה הסטייה הזו ממתחם הענישה. בין היתר נימק בית המשפט את ההקלה בהיכרות המוקדמת בין האנס לנאנסת, בכך שנכנסה עמו למיטה עירומה, בכך שקיימו בעבר יחסי מין בהסכמה. אם נמשיך כך נוכל למחוק בכלל את האפשרות של אונס בין בני זוג ונחזור לימים שבהם האשה מוסרת את עצמה ואת גופה כרכוש לבעליו.

ואז בא הנימוק בדבר הפגיעה בשמו הטוב של האנס. פומביות הדיון בבית המשפט גורמת לפגיעה בשמם הטוב של רבים מהנידונים בבית המשפט. מי שמזוכה - זכאי גם לטיהור שמו הטוב. לעומת זאת, מי שמורשע, אינו צריך ליהנות מהגנה כזו. יותר מכך, יש גבול למידת ההקלה שניתן להעניק לעבריין בגין הנזק שתגרום לו סטיגמת ההרשעה הפלילית. חומרת העונש צריכה לשקף גם את חומרת הסטיגמה המוסרית שטמונה בהתנהגותו של האנס ואת הדחייה הציבורית כלפי מעשיו.

בעניין הזה נכשלת, כבוד השופט קאפח, ולא בפעם הראשונה. בשנת 2003 נכשלת באופן מהותי כאשר שחררת ממעצר עד תום הליכים נאשם בביצוע עבירות מין בקטינה בת 10 בנימוק שהנאשם אמנם "זאב" אבל התנהגות הקטינה היתה פתיינית והיא לא היתה "כיפה אדומה" כלשונך.

כבר אז נשמעו הקריאות להדחתך כאשר כיהנת אז בבית משפט השלום. פרשן "הארץ" באותם ימים פרופ' זאב סגל המנוח מתח אמנם ביקורת על ההחלטה אך קרא להימנע מהדחת שופט בגין טעות אחת בשיקול דעת. סגל התייחס בסלחנות לדימוי הספרותי הפגום. השופט המחוזי צבי גורפינקל (שפרש השבוע לגמלאות) ביטל אז את החלטתך וקבע כי היא "שגויה". שופט מחוזי תיקן שגיאה של שופט שלום ובא לציון גואל.

מה עשתה מערכת המשפט כדי להפיק לקחים? בשנת 2010 קודמת, כבוד השופט קאפח, מבית משפט השלום לדרגת שופט בית המשפט המחוזי. עכשיו אתה זה שאמור לתקן את שגיאותיהם של שופטי שלום צעירים ולא מנוסים שאינם מבינים את חומרת התנהגותן של ילדות פתייניות ואת הסלחנות שיש לייחס למעשי אונס שקדמה להן דרגה כזו או אחרת של קרבה.

בעת האחרונה נדמה היה לרגע שמדינת ישראל התקדמה קמעא. הביקורת הציבורית הניעה כמה אנשי ציבור (ינון מגל, סילבן שלום) לסור הצידה משהבינו כי התנהגותם אינה מתקבלת על הדעת, עוד לפני הבירור הפלילי. קשה לומר שמי מהם הלך לביתו עם שם טוב. מסתבר שבמערכת השיפוט יש כאלה שעבריינות מין אינה נתפסת אצלם בדרגת החומרה הראויה. עכשיו הוא זמן מצוין להתחיל להנחיל את תפיסת העולם הזו גם בקרב שופטות ושופטים. אתה כבוד השופט קאפח יחד עמיתיך מרים דיסקין ורענן בן יוסף, אתכם צריך להתחיל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker