"אדם נכנס להרפתקה באמונה משיחית, מפסיד כסף, פונה לדנקנר - ואתם טוענים שמדובר בפעילות לגיטימית?"

כך אמר היום השופט כבוב בשלב הסיכומים של במשפט "הנפקת החברים" ■ עו"ד חנה קורין מהפרקליטות: "הפעילות ברורה וחד משמעית - אי אפשר לקבל שום הסבר אחר לחלופת המסרונים בין שטרום לדנקנר" ■ סנגורו של דנקנר: "הפרקליטות בנתה סיפור מעשה"

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

יום אחרי הפרסומים על כמעט תאונת מסוק ממנה ניצל בדרום אמריקה הגיע היום נוחי דנקנר, לשעבר בעל השליטה באי.די.בי, לאולמו של השופט חאלד כבוב בבית המשפט המחוזי בתל אביב לשלב האחרון לפני הכרעת הדין במשפט בו הוא מואשם בהרצת המניות של חברת א.ד.בי אחזקות בפברואר 2012. גם חברו, איתי שטרום הגיע הבוקר לבית המשפט. לפני כחודש, הגישו דנקנר ושטרום לשופט כבוב סיכומים בכתב שמתפרשים יחד על פני למעלה מ-300 עמודים ומלווים בציטוטים רבים מהמקורות.

הדיון נועד להשלמת הטיעונים של עורכי הדין בעל פה. השלב הזה מאפשר לעורכי הדין ללמוד מתוך ההערות של השופט את עמדתו בנוגע לתיק, וכבוב אכן הקשה על צוות ההגנה. הוא העלה שאלות בנוגע לפגישה המשולשת בין דנקנר, שטרום ואיש העסקים יוסי ויליגר בוילה של דנקנר בשעת לילה מאוחרת. הוא העלה ספקות גם בנוגע לשיחת הטלפון של דנקנר לאילן בצרי, מהבנק הבינלאומי ועל הדרך מתח ביקורת על עדותו של בצרי ואמר כי היא מגוחכת. כבוב גם תהה באשר להתנהלותו הכלכלית של שטרום שהיתה ללא הגיון כלכלי לדבריו.

הדיון החל בסיכומים של הפרקליטות, שהוצגו על ידי עו"ד חנה קורין. "העבירות לא בוצעו על ידי שודדים וכובעי גרב אלא באמצעות מקלדת המחשב, לכן קל לטעון שאין תוכנית ואין מרמה ולהגיד מה כבר עשינו", הדגישה קורין.

לדבריה, לצד הקושי להוכיח עבירות כאלה, חוזקו של התיק נובע מכך שהפעילות החריגה  אינה פעילות יומיומית שנעשית במשרד. "זו פעילות מטרידה. דנקנר יכול לזלזל במסקנות שלנו, אבל הוא לא יכול להכחיש שהוא הפנה את המשקיעים לשטרום - יש משמעות ראייתית לעוצמה ולעיתוי".

קורין התייחסה לטענות ההגנה לפיהן הכל קם ונופל על עדותו של עד המדינה, עד שלג ולפיכך הזיכוי הוא התוצאה המתבקשת. לדבריה, "הצגת עדות עד המדינה כעדות היחידה חוטאת לאמת". היא הדגישה כי עדותו של שלג היתה רק אחת מהראיות וגם בלעדיה יש די ראיות שמספיקות להרשעה.

קורין התייחסה להודאות של דנקנר ושטרום ברשות ניירות ערך, שכללו, לדבריה, הרבה אי דיוקים ושקרים. כך למשל כשהם נשאלו על ההשקעה של יוסי ויליגר, דנקנר אמר: "נדמה לי שהוא השתתף בהנפקה" ושטרום לא זכר בכלל מי הוא. "יש חיה כזו", תהתה קורין. "התגובה האותנטית מעידה על התחושה האמיתית שלהם שהם עשו מעשים לא תקינים".

לדבריה, דנקנר הכחיש גם שההלוואה שנתן לשטרום היתה קשורה להנפקה וגם שטרום סיפר על ההלוואה מבנק הפועלים ורק אח"כ נזכר לספר שיש לו הלוואה גם מדנקנר. "הם יכולים לספר סיפורים על בעיות זיכרון וסיפורים על נוירולוגים, אבל אדוני, תראה מה היה טבוע בזכרונו של דנקנר, ששטרום היה חלק מההנפקה והוא קלט היצעים".

קורין טענה כי תוכנית ההשפעה על השער הלכה והשתכללה תוך כדי תנועה. "דנקנר עו"ד בהשכלתו, אני צריכה להגיד מי זה דנקנר? יש מאחוריו עשרות הנפקות אבל הוא עצמו אמר ש'היתה מסה שאיש לא תיאר לעצמו'", אמרה קורין והוסיפה כי גם כשדנקנר סיפר על ההלוואה לשטרום, הוא אמר שלא צפה את זה. "אני לא יודעת להגיד בדיוק מה על מה הם דיברו ומה הם אמרו. היתה תוכנית שהלכה והשתכללה לאורך הדרך לאור המסה העצומה שהלכה והתגברה. בכל אופן, אני מזכירה שכדי להוכיח את האישומים  אנחנו צריכים להוכיח כוונה להשפיע על השער - אנחנו לא צריכים להוכיח תוכנית ואת גודלה".

מעבר להודעות הדגישה קורין כי הפרקליטות הציגה גם נתוני תקשורת שמציגים קשר חריג בימי הפעילות. היא התייחסה גם לשיחת הטלפון בין דנקנר לבצרי: "דנקנר ושטרום יכולים לזלזל במשמעות של השיחה עם בצרי. הם טוענים שהאשראי היה ניתן במילא אבל עצם הפנייה מלמדת על היסוד הנפשי של דנקנר. גם הפנייתם של המחלצים לשטרום נתנה את החמצן ואיפשרה את הפעילות המסיבית המעורבות של דנקנר. הפעילות ברורה וחד משמעית אי אפשר לקבל שום הסבר אחר לחלופת המסרונים בין שטרום לדנקנר".

נוחי דנקנר בבית המשפט
נוחי דנקנר בבית המשפטצילום: עופר וקנין

"הפרקליטות בנתה סיפור מעשה שאיננו עומד במבחן הראיות"

אחרי קורין הגיע תורו של אדרת, סנגורו של דנקנר לסכם את טענות ההגנה. הוא  טען כי הפרקליטות בנתה סיפור מעשה שאיננו עומד במבחן הראיות. לדבריו, סיפור המעשה החלופי של דנקנר ושטרום הוא הגיוני וניתן ליישב אותו ולחזק אותו בראיות.

אדרת התייחס לטענה הבסיסית של התביעה כי ההנפקה והצלחתה היו קריטיות להצלחת אי.די.בי ואם לא היתה מצליחה - עולמו של דנקנר היה נחרב ומחשש שההנפקה לא תצליח היה צריך לעשות פעולה לא חוקית ולהשפיע על הפעילות בבורסה. לדבריו, הבסיס הזה מחייב תוכנית ותכנון ומקדם הוא לא עומד במצב של מישהו שפועל באופן ספונטני.

"ההחלטה לצאת בהנפקה נפלה רק לאחר שנוחי דנקנר עשה בדיקות עם בעלי השליטה, עם חברים ומקורבים וקיבל אינדיקציות חיוביות. לא בכדי נוחי עושה את הבדיקות הללו. כי נוחי דנקנר, כמו כל השוק, ידע שמצבה של אי.די.בי הוא לא טוב ומאתגר. הוא ידע שאם הוא יחליט לצאת בהנפקה, היא לא תהיה הנפקה רגילה והמוסדיים לא ישתתפו בה. כל העיתונות הכלכלית באותה תקופה אמרה שזו לא הנפקה רגילה", הדגיש אדרת. הוא הוסיף כי מרגע שההנפקה יצאה לפועל, דנקנר התייחס אליה כסוג של מבצע.

ואולם הטענה הזו לא מצאה חן בעיני השופט כבוב, שהדגיש: "ברגע שאי.די.בי מחליטה על הנפקה בתקופה מאתגרת ומדובר בחברים שדנקנר גייס אותם - חלק מהכספים הם של חברות ציבוריות. בעקבות קשרים ארוכים עם דנקנר. התוצאות של ההנפקה יכלו לספק סיגנלים לשוק בנוגע ליכולתו של דנקנר. ההנפקה יכולה להצליח והשער יכול ליפול".

אדרת טען כי שטרום רכש מניות ב-9 מיליון שקל אחרי השלב המוסדי כשבקופת אי.די.בי היו לטענתו מזומנים מעבר לצפי וכבר לא צריך להציל את ההנפקה. " ז למה לא להזרים 9 מיליון שקל? לא שמענו תשובה לזה. אין לזה הסבר אחר אלא רצונו של שטרום להשקיע באי.די.בי".

אדרת הוסיף כי גם דנקנר ואביו השקיעו 20 מיליון בהנפקה - ולאחר מכן דנקנר המשיך והשקיע במניות 53 מיליון שקל. "אז אם זו נקודת הראות של דנקנר, למה הוא צריך לחשוב שמחשבתו של שטרום לקנות מניות היא לא הגיונית? שטרום באותו בוקר מרים טלפון לשלג ואומר לו להיכנס לפוזיציה ולקנות כמות גדולה של מניות אי.די.בי".

אדרת התייחס לשיחת הטלפון של דנקנר לאילן בצרי מהבנק הבינלאומי כדי שיתן אשראי לשטרום והדגיש: "דנקנר לא עשה שום דבר בשושו - הדברים נעשו בגלוי". ואולם הדברים האלה הצליחו להוציא את כבוב משלוותו והוא הדגיש: "העדות של בצרי עוררה גיחוך במידה רבה. מבחינתי זה היה מוגזם". כבוב הדגיש כי ההגנה מקלה ראש בשיחת הטלפון הזו ובלעדיה הבנק כלל לא היה מאשר אשראי לשטרום.

כבוב ניצל את ההזדמנות וביקש מאדרת להתייחס לסימני שאלה נוספים בגירסה של ההגנה. אחד המרכזים שבהם הוא הפגישה המשולשת בין דנקנר, שטרום, וויליגר בשעת לילה מאוחרת בביתו של דנקנר. לפגישה הזו קדמה שיחת טלפון של ויליגר לאשתו של דנקנר. "הפרק הזה מותיר סימני שאלה. המקריות של המפגש מעוררת סימני שאלה. הטלפון לאשתו של דנקנר על ידי ויליגר, ההגעה לביתו בשעת לילה מאוחרת, העובדה ששטרום הזדמן למקום בזמן הלידה של אשתו בדרכו לסניף של סופר פארם ודווקא אז התנהלה השיחה בנוגע להנפקה. בסוגיה הזו נותרו סימני שאלה", הדגיש כבוב.

איתי שטרום בבית המשפט
איתי שטרום בבית המשפטצילום: עופר וקנין

"יש חור שחור בסיפור של הפרקליטות"

במרכז טענות ההגנה של שטרום עומדת מהימנותו של עד המדינה, שלג. עורכת הדין איריס ניב סבאג, שמייצגת את שטרום הדגישה בסיכומיה כי לא מדובר בתיק של מניפולציה והסיפור שהפרקליטות סיפרה הוא אינו הסיפור הנכון. היא ציינה כי אין עוררין בנוגע לכך ששלג היה איש הביצוע אולם לדבריה יש "חור שחור" בסיפור של הפרקליטות ובעיה חמורה באמינות של שלג. היא הוסיפה כי הסיפור של התביעה כורך בין הנחיה להשפיע על השער לבין מרמה במסחר אולם חוסר ההיגיון בסיפור הזה לדבריה מתבטא בפעולות שנעשו במסחר.

באשר לחור השחור בעדותו של שלג הדגישה: "אני נאיבית ומאמינה במערכת וחשבתי שהמדינה תחזור בה מכתב האישום. אבל לא רק שהם לא חוזרים בהם מהטענה - הם גם טוענים שעדי שלג הוא עד אמין. אי אפשר למסמס את זה". היא הוסיפה כי הפרקליטות הניחה שהיתה תוכנית מרמה וכך היא ניגשה את הראיות. "בית המשפט צריך ללכת מתוך הפרטים ולבחון את הראיות כמו שהן. אם בוחנים את הראיות כמו שהן, רואים שזה לא תיק של מניפולציה".

לפי ניב סבאג, ההגנה הראתה בראיות כי כל הפעולות של דנקנר ושטרום נעשו באופן ספונטני ואי אפשר לטעון שהם תיכננו תוכנית בעבירות ניירות ערך. בשלב זה, התערב השופט כבוב ואמר כי "תוכנית לא מוכרחה להימשך חודשים ומספיקה גם תוכנית של מספר דקות".

כבוב התייחס לגירסה של שטרום בנוגע לכדאיות הכלכלית של הפעילות שלו והדגיש כי היא בעייתית. "המניה ירדה ב-6% והוא נלחם בשוק. איזה היגיון כלכלי יש לאדם שאין לו מקורות להיכנס למינוס ולבקש מדנקנר עזרה כדי להגדיל את האשראי וכדי להיכנס לפעילות שהוא לא מבין בה. הוא נכנס להרפתקה שלא עושה שום הגיון עסקי".

ניב סבאג השיבה: "הוא עשה את ההחלטה מהבטן, בתו רק נולדה הוא היה משוכנע שהוא הולך לעשות רווח. אנחנו מנתחים את המהלך הזה בדיעבד באמצעים לוגיים אבל אנחנו לא יכולים שלא לקחת בחשבון את העובדה שהאיש אומר ראיתי שיש משבר אבל גם ראיתי את האופטימיות של דנקנר בהצלחת ההנפקה. הוא חשב שהוא יותר חכם מכולם, זה מבוסס על זה שהוא ראה שנוחי שידר לו אופטימיות. הוא אמר לשלג שיבואו ביקושים מחו"ל, הוא אמר את זה על יסוד האופטימיות הזו".

כבוב הוסיף להקשות על ניב סבאג ועל הגירסה של שטרום. "התרשמתי ממנו מאוד אבל קצת קשה לי להבין איך אדם עם ניסיונו מתנהל כמו טירון. איך הוא הפסיד כספים בחברה שהקים אותה וסגר בהפסדים לא קטנים. איך אדם כזה בתחושת בטן מחליט להתעלם מכל היועצים סביבו ונכנס להרפתקה על פי אמונה קצת משיחית. הוא סובל הפסדים ובסוף בגלל החשש שלו שהחברה תסתבך בשוויץ הוא פונה לדנקנר לעזרה ואתם טוענים שמדובר בפעילות לגיטימית?".

ניב סבאג השיבה: "לא כל פעילות מסחר לגיטימית היא מבריקה. יש פה את חטא היוהרה. אדם שלא הבין שוק הון ישראלי. דווקא העובדה שהוא לא מבין כל כך גדול היא מקור התקלה - היא חיזקה את האמונה שהיתה בו".

מדרום אמריקה - לבית המשפט

אתמול נודע כי בשבוע שעבר ניצל דנקנר מהתרסקות מסוק שאירעה בג'ונגל בדרום אמריקה, שם שהה לצורך סיור עסקי שבו השתתפו אנשי עסקים ישראלים ובינלאומים.

דנקנר היה עד תחילת 2014 אחד האנשים החזקים במשק. הוא שלט עד אז במשך שנים בקונצרן הגדול במשק, אי.די.בי. ואולם, בשל החובות שאליהם נקלעה אי.די.בי אחזקות הוא איבד את השליטה בחברה לאדוארדו אלשטיין ומוטי בן משה.

במקביל, דנקנר מנהל מגעים עם בנקים בראשות הפועלים ולאומי לגיבוש הסדר לגבי חובותיו האישיים בהיקף של כ–500 מיליון שקל, ובינתיים הוא ממשיך להתגורר בביתו בהרצליה פיתוח.

החובות של דנקנר, המרוכזים בשתי החברות הפרטיות טומהוק וגנדן, מתפלגים לפי הערכות באופן הבא: כ–150 מיליון שקל לבנק הפועלים פועלים, כ–120 מיליון שקל לבנק לאומי לאומי, כ–100 מיליון שקל לבנק דיסקונט, כ–60 מיליון שקל למזרחי טפחות, כ–40 מיליון שקל לבנק קרדיט סוויס וכ–10 מיליון שקל לבנק אגוד,

ההסדר שגיבשו הבנקים עם דנקנר אמנם לא כולל את המונח "מחיקה", בשל החשש של הבנקים מהביקורת הציבורית, כפי שהיה ללאומי לפני כשנתיים, אך למעשה יספגו הבנקים הפסדים של עשרות אחוזים מהחוב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker