כתב אישום: מנהל הרכש במפעל מל"מ של תע"א קיבל שוחד מקבלני בנייה

על פי כתב האישום, המנהל יקי אללוף קידם ענייני חברות בנייה, ובתמורה הן מימנו את שיפוץ בתיהם של אללוף ושני ילדיו במאות אלפי שקלים ■ אללוף: "מעולם לא קיבלתי מוצרים ללא תמורה" ■ בעלי חברות הבנייה: "נפלנו קורבן לסכסוך פנימי במפעל"

אפרת נוימן

פרקליטות המדינה הגישה בשבוע שעבר לבית משפט השלום בפתח תקוה כתב אישום נגד יקי (יעקב) אללוף, שהיה בין 2014-1996 מנהל תחום הרכש במפעל מל"מ, השייך לחטיבת מערכות טילים וחלל של התעשייה האווירית (שבבעלות ממשלתית). על פי הנטען בכתב האישום, אללוף קיבל שוחד מעודד ואמירה גל בתמורה לקידום ענייני החברות שלהם במל"מ.

לפי כתב האישום, אללוף, שהיה אחראי במפעל לרכישת שירותים מקבלני בנייה, דאג לקידום חברת גל גדרה בנייה והנדסה, כך שתקבל את מירב הזמנות העבודה. החברה משמשת קבלנית משנה במל"מ לעבודות בינוי ושיפוץ. בתמורה, נטען, קיבל אללוף שוחד מעודד גל - בחומרים ומוצרים לבניית ביתו ושיפוץ בתיהם של בנו ובתו.

לפי הנטען, ב-2008-2003 בנה אללוף את ביתו באבן יהודה, ועודד גל, שמכיר אותו שנים רבות ומצוי עמו בקשרי ידידות, פיקח על הבנייה וחתם על המסמכים הדרושים לקידומה ואישורה על ידי הרשויות. חברת גל גדרה רכשה את חומרי הבנייה והמוצרים שסופקו לביתו בכ-110 אלף שקל, ובהם מוצרי קרמיקה, ברזל, מעקה, דלתות וקיר לבנים. עוד נטען כי גל גדרה רכשה חומרי בנייה ומוצרים גם עבור שיפוץ בתיהם של ילדיו של אללוף, אלי ויעל, בסכום מצטבר של כ-80 אלף שקל. לפי הנטען, חומרי בנייה ומוצרים אלה שויכו בספרי החשבונות לפרויקטים אחרים שבהם עבדה, בין היתר במל"מ, כדי להסוות את טובות ההנאה ולהגדיל הוצאות בפרויקטים שאליהם שויכו.

עניין נוסף קשור לחברת טרגל בנייה והנדסה, שאמירה גל רשומה כבעליה (גל היא גם אחראית על הניהול הכספי של גל גדרה, החולקת עם טרגל משרדים ואת מרבית עובדיה). לפי הנטען, התמורה של אללוף לשוחד היתה גם בכך שפעל לאישור הבקשה של טרגל להצטרף למאגר הספקים של מל"מ ולהזמנת עבודה ממנה, והוא פועל להעדפת "העניין האישי שלו על פני האינטרס של המפעל ועל חובותיו כלפי תפקידו".

טיל חץ
טיל חץצילום: התעשייה האווירית

אללוף, שהיה בניגוד עניינים חמור, לקח, לפי כתב האישום, שוחד "ביודעו כי הוא לוקח אותו כעובד הציבור ובעד פעולות הקשורות בתפקידיו כמנהל רכש במפעל", ו"בלי שדיווח על ניגוד העניינים החמור שבו היה מצוי לאף גורם ובשום פורום רשמי". מנגד, נטען כי עודד ואמירה גל נתנו את השוחד ביודעם כי ניתן לו כעובד ציבור.

הבת עיצבה את הלוגו

אישום נוסף נוגע לכך שחברת מישל עיצובים, שבבעלות מישל אוזן, בנתה ב-2005 את המטבח בביתו של אללוף ובסוף 2006 זכתה במכרז לבית ארון קודש בבית הכנסת במפעל מל"מ - אף שההצעה המתחרה היתה נמוכה יותר. לפי הנטען, אללוף כתב נימוקים לבחירת מישל עיצובים כספק הזוכה בהתבסס על ביקור בעסק - שכלל לא נערך, ואת הנימוקים הוא לא נתן בעצמו אלא הורה לראש הצוות במפעל לכתוב בכתב ידו.

אישום נוסף מתייחס לכך שאללוף שימש חבר הוועדה לבחירת מתנות לעובדים במפעל, ומכוח זה היה בעל השפעה ניכרת על החלטות הוועדה. לאחר שהמפעל רכש מחברת נועל'ה כוסות בירה עם לוגו של המפעל תמורת כ-31 אלף שקל, פנה אללוף לבעלים של נועל'ה והורה לו להעסיק את בתו יעל - שהיא בעלים של סטודיו לעיצוב ומיתוג - כמעצבת הלוגו של המפעל שיופיע על הכוסות, ולפי הנטען כך הוא עשה בלית ברירה.

יעל אללוף עיצבה את הלוגו תמורת 3,740 שקל. במעשים אלה פעל אללוף "כעובד ציבור, להעדפת האינטרסים של בתו, כשהוא עושה מעשה שרירותי הפוגע בזכותו של ספק המפעל, תוך שימוש לרעה בסמכותו".

עו"ד יאיר רגב, המייצג את עודד ואמירה גל, מסר: "מרשיי נפלו קורבן לסכסוך פנימי קשה במפעל מל'מ של התעשייה האווירית. אללוף הוא חבר וידיד קרוב של עודד גל מהתקופה שבה לחמו יחד במלחמת יום כיפור. במסגרת יחסי החברות הקרובה, נתן גל ייעוץ לחברו לגבי שיפוץ הבית. מעולם מרשיי לא קיבלו דבר מאללוף ומעולם גם לא ציפו לקבל דבר בתמורה לייעוץ. האמת תיחשף במשפט".

עו"ד עדי לבוק־שובי, המייצגת את אללוף, מסרה: "מרשי מכחיש מכל וכל את האשמות נגדו. הוא מעולם לא קיבל שוחד - כסף או מוצרים כלשהם מבלי ששילם תמורתם. אין שחר ואין כל בסיס להאשמות האלה, ומרשי יוכיח את חפותו בבית המשפט".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker